Milé čtenářky, jak už jsem ve svém článku o tančení slíbila, májové páteční dny bych chtěla věnovat tanci a průběžně vám představit taneční styly, které jsem osobně vyzkoušela a budu ráda, když padnou do oka i vám! Začínáme žhavým reggaetonem, o kterém si s námi popovídal výborný tanečník a můj kamarád v jedné osobě Pavel Vacek.

pavel 3

Pavle, nelehký dotaz pro začátek: Co je reggaeton?
Reggaeton je hudební žánr a tanec pocházející z Latinské Ameriky. Hudebně vychází ze španělského reggae z Panamy, ale zrodil se a nejvíce se rozvinul v Portoriku. Největší boom tohoto stylu nastal v roce 2004, kdy se postupně začal rozšiřovat do ostatních zemí, počínaje Kubou (kubánská verze reggaetonu je cubaton), přes Spojené státy, Evropu až do Asie a Afriky. Jedná se o směsici prvků z různých tanečních stylů, z nichž nejvýraznější jsou jamajský dancehall, latino hip-hop, trinidadská soca, kubánská salsa či elektronika. Tančí většinou každý sám, ale dá se tancovat i v páru. Reggaeton je tanec nabitý energií a sex-appealem a může působit až vulgárně. Jak ženy, tak muži se před sebou předvádějí a celý taneční projev působí jakoby „namachrovaně“. Dámy zdůrazňují hlavně své boky a muži ramena.

Komu všemu je tento taneční styl určen?
Reggaeton je určen pro všechny ženy a muže, kteří se rádi zapotí a mají rádi energickou latinskoamerickou hudbu. Vzhledem k tomu, že je tento tanec poměrně dost fyzicky náročný, tančí ho většinou mladší ročníky. Samozřejmě ale záleží na tom, jak se kdo cítí, protože věk je jenom číslo. Na mé kurzy chodí už přes rok jeden postarší pár, který je z tance nadšen a nevynechá jedinou lekci (smích).

Říkáš, že tanec je poměrně fyzicky náročný, což mohu osobně potvrdit… je tedy pro nováčky nezbytná předešlá taneční průprava?
Všiml jsem si, jak jsi po lekcích zdrchaná (smích). Před kurzem nemusíte mít žádnou taneční průpravu, protože vždycky jedeme úplně od začátku a tempo kurzu se snažím přizpůsobovat úrovni studentů. Na lekcích postupně vytvářím takovou tréninkovou mini-sestavu, kterou opakujeme v průběhu celého kurzu a postupně na každé lekci přidáváme nové prvky, takže se ke starším prvkům neustále vracíme a opakujeme je.

Teď zabrousíme trošku blíže k tvé osobě: Jak dlouho se tanci věnuješ? 
Tanci obecně se věnuji už skoro 19 let. Začal jsem latinsko-americkými a standardními tanci a postupně prošel několika dalšími styly od salsy, reggaetonu, merengue, afra, bachaty přes zouk, sambu, tango, bolero až po moderní balet, jazz a trochu akrobacie.

Vidím, že jsi velmi činorodý (smích)… a tvé číslo jedna je?
Mám hodně oblíbených stylů, tak nevím přesně, který vybrat. Nejvíce mě asi baví reggaeton a párová samba. Jednak se mi líbí jejich hudba, ale také technika a styl tance. Konkrétně tyto dva jsou ze skupiny latino tanců považovány za jedny z nejnáročnějších, a asi i proto mě tak baví, protože je to pro mě určitá výzva (smích).

Tančíš tedy celý svůj život?
Prakticky ano, tanci jsem se začal věnovat ve svých 12 letech na gymnáziu, kde jsem chodil na nepovinnou hudební výchovu. Tam jsme se učili latinskoamerické a standardní tance, které jsem dělal zhruba 7 let. V latině jsem skončil ve třídě A, ve standardu ve třídě B. Když jsem přišel do Prahy, začal jsem tančit salsu, ke které se postupně přidaly i další latino tance, jako je bachata, merengue, rumba, afro, reggaeton, samba, zouk či tango. Jednu dobu jsem tančil i v pražských muzikálech Adéla ještě nevečeřela a Mona Lisa v divadle Broadway. Téměř 3 roky jsem profesionálně tančil s kubánskou tanečnicí Doris Martinez, se kterou jsme vystupovali a učili na místních i zahraničních tanečních festivalech. V současné době tančím ve skupině Caribiana, kterou vede brazilský tanečník Emilson Bernardes.

Kdy a kde tě tedy mohou naši čtenáři „odchytit“?
Momentálně vyučuji reggaetone 2x týdně – každý pátek od 18.00 do 19.00 v klubu La Macumba na Andělu a každé pondělí od 19.00 do 20.00 v CVČ Karlík v Karlíně, kde mi opět od 19.5 začne nový kurs pro začátečníky, takže vaše čtenářky mají momentálně nejlepší možnost se na můj kurz přihlásit. Občas mám i nějakou open class na různých místech. Zrovna tuto sobotu od 10.00 do 12.00 budu mít otevřenou hodinu v Pure Jatomi Fitness v Nových Butovicích, kam jste všichni zváni! Mimo Prahu kurzy zatím nemám, ale můžete navštívit lekce, které nabízí Centrum tance - například v Brně a Plzni.

A co oblečení, jakou nejvhodnější variantu na tvé hodiny zvolit?
Ideálně něco pohodlného, v čem se budete cítit dobře (a sexy). Nejsou vhodné např. minisukně (nebo sukně obecně), těsné džíny nebo šaty. Reggaeton je v podstatě latino street dance, a tomu by mělo odpovídat i oblečení. A na nohy nějakou pohodlnou sportovní obuv.

Na koho (kromě tebe) se na tvých hodinách můžeme těšit?
(smích) No, na mé hodiny chodí většinou ženy, a to asi v 90 %. Občas se objeví i nějaký muž, ale po chvíli většinou odpadne... (smích). Ale jisto jistě se můžete těšit na společnost plnou dobré zábavy a energie!

Pavle, moc Ti děkuji za rozhovor a přeji mnoho tanečních úspěchů!

pavel

Jak se vám, milé čtenářky, tento taneční styl líbí, necháte se Pavlem zlákat? Osobně jen doporučuji!

Čtěte také:

Reklama