5efdba928e1a8obrazek.png
15. červenec
je i v České republice již několik let spojován s gumovými medvídky, jejichž svátek na tento den připadá. Na gumových bonbonech ve tvaru medvídků si tak pochutnávají lidé po celém světě, malí i dospělí. Největším výrobcem a leadrem světového trhu je v tomto segmentu německá společnost Haribo, která letos slaví úctyhodné jubileum. Pojďme se podívat na zajímavosti z uplynulých sto let, kdy světlo světa spatřily první bonbony Haribo.
5efdb9c98a3fdobrazek.png

Od nuly k hvězdným výškám
5efdb9e819358obrazek.png
Hans Riegel se narodil 3. dubna 1893 a zprvu působil jako cukrář. Již ve svých dvaceti sedmi letech se ale osamostatnil a 13. prosince 1920 založil vlastní společnost Haribo (akronym HAns RIegel BOonn). Počáteční kapitál obnášel pytel cukru, mramorovou desku, stoličku, kamna, měděný kotlík a jeden váleček. I přesto zvládl relativně rychle získat zákazníky a již o tři roky později si mohl dovolit koupi automobilu, který podstatně urychlil zásobování klientů. Velkou oporou mu byla i jeho manželka Gertrud, která se stala historicky první zaměstnankyní společnosti. Na začátku museli všichni ukázat velké nasazení, každý produkt byl totiž do formy lit ručně. I přesto zvládali zaměstnanci připravit i 100 kilogramů bonbonů za jeden den. Dnes se jich po celém světě vyrobí za stejný čas 160 milionů kusů.5efdba243ff14obrazek.png
Gumoví medvídci = okamžitý hit

Gumový medvídci Haribo spatřily světlo světa po dvou letech fungování společnosti, tedy v roce 1922. Tehdejší figurky tančících medvídků z ovocného želé byly větší než dnešní Zlatí medvídci, ale také štíhlejší. I tak se rychle stali klasickou pochoutkou vedle dřív tolik oblíbených „sladkých čertíků“. Dva kusy želatinových bonbonů ve tvaru medvídků stály u kiosku, v té době inflací postiženém Německu, pouze jeden fenik. Ve 30. letech se rozrostla paleta výrobků Haribo o další přírůstek – „příbuzného“ tančícího medvídka, medvídka Teddyho. Ten byl menší, kulatější a inspirací k jeho jménu byl Theodor Roosevelt, prezident Spojených států, který byl znám svou zálibou v lovení medvědů.
5efdba0a67db3obrazek.png

Stoletý růst
Sto let je opravdu dlouhá doba, Haribu se jí však podařilo projít velmi dobře. Až na válečná léta, kdy se vzhledem k nedostatku surovin stočila výroba k farmaceutickému segmentu, se Haribu dařilo stále růst a vyvíjet nejen technologie, ale i nejrůznější druhy nových želatinových či lékořicových bonbonů a podpory prodeje. V roce 1960 se navíc zrodila opravdová legenda, tančící medvídky nahradily dnes již legendární Zlatí medvídci, kteří se po generace těší oblibě, a to dodnes.
5efdba6169744obrazek.png15. červenec, den gumových medvídků
Oslavte třetí červencovou středu Mezinárodní den tolik oblíbených bonbonů. Zvolíte léty prověřenou kvalitu nebo vyzkoušíte letní edici medvídků Goldbären Summer – edition s příchutěmi exotického ovoce? Zapojit se navíc můžete i do velké rodinné soutěže o zážitky dle vlastního výběru, více informací se dozvíte na www.haribo100let.cz.
5efdba84809d0obrazek.png

 
 

Reklama