Nemám recept na dlouhověkost. Jediné co mohu poskytnout , jsou rodinné zkušenosti, kde se moje prababička dožila 96 let. .... To je roků.

 Jediné co vím a odnáším si do praktického života, je to , že moje babička žila velmi poklidným, skromným a nenáročným životem. Žádné kouření,teméř žádný stres,práce na zahradě, rodina, děti, velmi jednoduché jídlo, kde převažovala zelenina a to co dala "matka země" , tedy zahrada: brambory, rajčata,papriky,mák ořechy,jablka hrušky,švestky, vajíčka od slepic.... Jednou za týden maso. A to jen někdy. Kafe melta a v ní namočený rohlík, to byla její snídaně, snad celý život.

Pamatuji si moc dobře, že už ve věku 90 let cítila trochu bolesti kloubů, nikdy o tom moc nemluvila .Jen si kolena mazala nějakou hrozně vypadající mastičkou ,snad s kafrem. Recept na dlouhověkost není.Ale jedno určitě vím, že tak , jak většinou žijeme, tak taky umíráme.

Dnešní hektická doba určitě ani nepřipouští, aby se lidé dožívali 90 let . V populaci ich je velmi malé procento.A taky nevím kolik lidí touží ,dožít se věku 96 let.? Určitě velice málo. 

TANA M

Text nebyl redakcí upraven.

Milá Táňo, podle statistik seniorů nad 80 a dokonce i 90 let prý stále přibývá, a to díky moderní medicíně. Nicméně vaše babička se očividně obešla bez ní, a to si zaslouží uznání.

Recept na dlouhý život – to je téma pro dnešek. Co děláte pro své zdraví, pro to, abyste žila co nejdéle? Jaké recepty vám radili vaši blízcí? A máte nějaký vlastní, originální elixír života?

Piště nám svoje rady, tipy a triky pro dlouhý život na e-mailovou adresu:

redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu celého dne zveřejňovat a autorka toho nejzajímavějšího se může těšit na odměnu.