Pěkné  ráno,
za  dob  studií jsem byla nucená  chodit na  brigády. Všechny  možné práce které jsem dělala  nebudu popisovat. Hlídání dětí bylo procházkou  růžovou zahradou.

Mytí nádobí jsem taky  zvládla,práce  číšnice   taky  nebyla  špatná..  Jednoho dubnového  dne přišla moje  spolubydlící  Bláža  s nápadem že půjdeme  na brigádu do  pekárny.

Te největší PRAŽSKÉ. 

Směna začínala  v 7 večer a končila  druhý den  v 7  ráno.  Práce,kterou   jsem  já i BLAŽA   dostaly, na tu do konce  života nezapomenu.

Naším úkolem  bylo  podávat a rovnat chleba  přímo z pásu který se  nikdy  neměl  zastavovat, chleba přímo do přepravek. Těžká  fyzická práce , monotonní, bez přemýšlení, ale hlavně bez  zastavení. 

Ze  začátku nám  to  šlo celkem  pěkně, ale jak se Bláža otočila k další kamarádce, že se  potřebuje  na něco  zeptat, začaly se na nás další brigádnice  valit  tuny a tuny  chleba z pásů.

Hrůza, dnes se tomu směji, ale  tehdy  to sranda nebyla. Po  prvním zastavení pásu přišel  podsaditý,   pupkatý  mistr, jeho  břicho obsahovalo určitě všechny  pivní tanky  smíchovského pivovaru a  zařval  na nás :

", vy krávy  při práci nesmíte  mluvit."..

Další průpovídky  nejsou bohužel publikovatelné. Do konce  směny  byl mistr  nucen ještě 2  zastavit  pás. Po těžce  vydělané směně, jsem šli domů  celá patra studentek,téměř beze slov. Na brigádě jsem  vydržela týden a necítila jsem po naskládaných tunách chleba celý další  měsíc  zádové svaly  ,  klouby   rukou,  a  ramena.

Brigáda   skončila a dnes už je to jen vzpomínka, že za dob studii není  špatné si poctivou a tvrdou práci přivydělat na studium.
 Tana M

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.


No vidíš, a pak že na rčení „na chleba se těžko vydělává“ není jádro pravdy. A což teprve „u chleba se těžko vydělává“.

Mmch – muže, jež spolykal všechny tanky smíchovského pivovaru, bych chtěla vidět. A nebo raději ne. :-))) Míša

O brigádách nejen bramborových a chmelových a o zážitcích nejen veselých z těchto činností pocházejících si povídáme dnes na redakce@zena-in.cz.

Kdo z vás si vzpomene na tuhle celou říkanku?

Dráty pod vodou - KABEL

Díra ve zdi - TUNEL!.....

..... DOKONČETE TEXT VE SVÉM PŘÍSPĚVKU POSLANÉM REDAKCI A VYHRAJTE CENU!

Reklama