Čtenářka Táňa přestala kouřit 1. ledna 2009. Bylo to její novoroční přání, v němž ji Žena-in podporuje. Jak je ve své snaze úspěšná? Na to nám odpovídá v následujícím rozhovoru.

Máte za sebou víc než měsíc bez cigarety. Které období pro vás bylo nejtěžší? Redaktor Ženy-in Honza Exner, který s tím praštil ve stejné době jako vy, tvrdí, že on to měl zpočátku snadné, pořádnou chuť na cigaretu dostal až po dvou týdnech nekouření...
Já jsem měla chuť na cigaretu od začátku, co jsem přestala kouřit. Pomalu se to zlepšuje, ale jsou chvíle, kdy mám chuť tak velkou, že si říkám, jak dlouho to bude ještě trvat? Je to jako kdybych před půlhodinou jednu típla a měla chuť na druhou. Ale je to už měsíc, tak doufám, že bude lépe.

Jaký byl nejhorší moment, kdy jste s chutí zapálit si musela opravdu bojovat?  Prozraďte…
Když na návštěvu přišel bratr se švagrovou. S ní jsem vždy řešila takové ty ženské problémy a u toho jsme obě pálily jednu za druhou. A teď, když šla ven, myslela jsem, že zdrhnu za ní. Vydržela jsem…
 
Věříte si stále?
Určitě. Kdybych si nevěřila, už bych si zapálila.

Cítíte to nějak na sobě - dýchá se vám třeba lépe?
Zatím ne, ale ani jako silný kuřák jsem neměla problémy typu ranního kašle. Zatím žádné zlepšení nepociťuji. Navíc si myslím, že po 17 letech kouření čekat už po jednom měsíci, že najednou uběhnu kilák za pár vteřin, je blbost.
 
Co vaše nekuřácké okolí, chválí vás?
No jasně, chválí. I když třeba manžel už značně polevil - bohužel, bylo to docela příjemné. Na chválení totiž normálně nejsem moc zvyklá.
 
Nerozhodl se někdo, s kým se vídáte, přestat kouřit i díky vám?
Zatím ne. Ale já nikam moc nechodím, protože mám prcka. Jen brácha hlásil, že by do toho možná taky šel. Protože když jsem to prý zvládla já, tak už každý… (smích) Ale on zatím jen kecá.
 
Pohybujete se sebejistě mezi kuřáky?

To vůbec ne, nedělá mi to dobře. I když někdy to jde, jindy je hůř. Zatím se moc neprovokuji a tuto společnost nevyhledávám.

Připomeňte si její začátky v článcích Čtenářka Táňa chce přestat se Ženou-in kouřit a Raduji se každé ráno, které nekouřím.

A jak trnitá je nekuřácká cesta Honzy? O tom jsme psali v článcích Redaktor Honza nekouří. Vydrží? Vydrží! nebo Útok na nekuřáka!

Držíme palce!
A vy, čtenářky Ženy-in, co Táně vzkážete?