Čtenářka Tana M vidí ve vlčím máku také riziko. Napsala: Milá redakce a ženy in cz. Dnes je zas moc hezké téma. Mám ráda všechny květiny.... ráda je pěstuji, chovám se k nim velmi pozitivně,promlouvám ke kytkám, které kvetou.Ale o tom nechci psát..rozepsala by jsem se na deset stránek.
Ale určitě nemusím jen dvě kytky. Vlčí máky, a karafiáty.
I když je pohled na louku plnou vlčích máku krásný,romantický ,já vidím v louce vlčích máku ,"louku plnou jedů".
Vlčí mák obsahuje řadu alkaloidů, celkem je to asi 0,11 až 0,12%. Hlavním alkaloidem je rhoeadin (asi 0,06%) a dále alkaloidy allokryptopin, berberin, koptisin, isorhoeadin, papaverin, protopin, roemerin, sinaktin a další. Vedle toho jsou přítomny antokyanová barviva cyanin a mekocyanin, slizové látky, třísloviny, cukry a kyselina mekonová.
Přítomné alkaloidy mírně tiší bolest a způsobují uklidnění, rhoeadin vyvolává křeče. Při předávkování se otrava projevuje zvracením, únavou, bolestí břicha, v těžších případech se dostavují křeče a bezvědomí.
Mák vlčí byl v minulosti užíván jako náhražka opia.
Plátky vykvetlých květu používají v přírodním léčitelství, Sbírají se korunní plátky z právě vykvetlých květů. Suší se ve slabé vrstvě (aby se nezapařily) ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 35 °C. Drogu je nutno skladovat v dobře uzavřených nádobách a ve tmě.
Droga působí tlumivě na dýchací centra, takže je oblíbeným prostředkem proti kašli nebo chrapotu a vůbec při chorobách dýchacích cest (angína, bronchiální astma, akutní katar průdušek). Občas se také přidává do sirupů nebo čajových směsí, převážně však jen pro zlepšení jejich vzhledu. Podávání květu nemá žádných kontraindikací ani nežádoucích účinků, problematické však může být podávání odvaru z makovic.
Moje babička,tedy máma mámy, se věnovala přírodnímu léčitelství. Vždy mně říkala:""Vlčí mák je sice krásný, ale děvče pozor... je jedovatý."
Hezký den přeje všem čtenářkám
Tana M
Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.
Ba, ba – zeptej se mojí sladké sestry, jak jí v Nemyšli chutnaly makovice :-) Míša
Napište mi i vy jaké květiny jsou vám nesympatické a jaké naopak a proč, na redakce@zena-in.cz
Nový komentář
Komentáře
átéčko — #1 malvina — #2 Jo, holky, ono to tak bohužel je, co zabere a brzy, je jed a návykové. Jak na potvoru.
Atropin se dále používá v lékařství, papaverin taky, ale jen v nemocnicích a je zařazen mezi opiáty, že je spasmolytikum a analgetikum, tak holt zabere. Ale ty závislosti a ty konce, neříkám u každého.
Šok jsem dostala já. Netrpím chřipkama, manžel občas ano. I běžím koupit Modafen, myslíte, že mi ho dali? NE! A to je mi přes 50 a chtěla jsem jedno balení.
Má vředy a cukrovku a smí jen něco.
Že si uvařím perník... no jo, co se dá dělat.
U nás naštěstí jsem se dala do hovoru s lékárnicí a jelikož je napojená na centrální registr mi ho prodala, mohu dostat na občanku 3 balení v roce. Víc ne. Mně stačí jeden....Díky bohu
urraca — #6 Jé, Ty máš taky ráda kytky a nebaštíš je, to je fajn, že nejsem sama...
Pokojové květiny jsou z 90% jedovatiny. Vyhoďte je...
Myslím, že záleží na každém, jak se k tomu postaví.
Nutí mne někdo požívat opium? Mne tedy ne...
Pole plné máků v květu se mi líbí.
Jím hříbky, Lysohlávky nesbírám. Taky proč?
Nekouřím, nejede mi to, nechtěla jsem si zvyknout, tak jsem jich měla jen pár. Proč kouřit? Předplácet si nemoc a smrt? A vykradený stát podporovat vysokou daní?
Kytky pěstuju vlastně všechny jedovaté, vždyť si dám kedlubnu a ne Rulík zlomocný.
Nejsem světice ani náhodou, jenom bylinkářka.
Kdo je závislý, ten si drogu stejně najde...
Kdybych měla nesnášet každou kytku, která je jedovatá, tak by jich moc nezbylo. Vždyť je jedovatá skoro každá nebo aspoň každá druhá. Od narcisů přes oměj a tabák, nočenku nebo pryšce až k náprstníku - všechno více či méně malé chemické továrny. Ale na kráse jim to v mých očích neubírá. Akorát je nebudu žrát.
Odemětobě — #4 vidím to stejně....
Vyvolali jste ve mně vzpomínku na jednu hlášku na přednášce z interny: ....a teď si řekneme něco o medikaci. Nóóó,ony jsou to jedy,ale říká se jim léky.....
dobrá "travička" ví jak udělat z makovic " lék volby"
na lék "papaverin atropin" si opravdu moc dobře pamatuji. Pomohl mně, byl výborný. Pak ho přestali vyrábět, a jiná nahrážka na trhu není.
Brala jsem kdysi lék Papaverin atropin. A jak byl skvělý!!!