Čtenářka Tana M vidí ve vlčím máku také riziko. Napsala: Milá redakce a ženy in cz. Dnes je zas moc hezké téma. Mám ráda všechny květiny.... ráda je pěstuji, chovám se k nim velmi pozitivně,promlouvám ke kytkám, které kvetou.Ale o tom nechci psát..rozepsala by jsem se na deset stránek.

Ale určitě nemusím jen dvě kytky. Vlčí máky, a karafiáty.
I když je pohled na louku plnou vlčích máku krásný,romantický ,já vidím v louce vlčích máku ,"louku plnou jedů".
Vlčí mák obsahuje řadu alkaloidů, celkem je to asi 0,11 až 0,12%. Hlavním alkaloidem je rhoeadin (asi 0,06%) a dále alkaloidy allokryptopin, berberin, koptisin, isorhoeadin, papaverin, protopin, roemerin, sinaktin a další. Vedle toho jsou přítomny antokyanová barviva cyanin a mekocyanin, slizové látky, třísloviny, cukry a kyselina mekonová.

Přítomné alkaloidy mírně tiší bolest a způsobují uklidnění, rhoeadin vyvolává křeče. Při předávkování se otrava projevuje zvracením, únavou, bolestí břicha, v těžších případech se dostavují křeče a bezvědomí.

Mák vlčí byl v minulosti užíván jako náhražka opia.
Plátky vykvetlých květu používají v přírodním léčitelství, Sbírají se korunní plátky z právě vykvetlých květů. Suší se ve slabé vrstvě (aby se nezapařily) ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 35 °C. Drogu je nutno skladovat v dobře uzavřených nádobách a ve tmě.
Droga působí tlumivě na dýchací centra, takže je oblíbeným prostředkem proti kašli nebo chrapotu a vůbec při chorobách dýchacích cest (angína, bronchiální astma, akutní katar průdušek). Občas se také přidává do sirupů nebo čajových směsí, převážně však jen pro zlepšení jejich vzhledu. Podávání květu nemá žádných kontraindikací ani nežádoucích účinků, problematické však může být podávání odvaru z makovic.

Moje babička,tedy máma mámy, se věnovala přírodnímu léčitelství. Vždy mně říkala:""Vlčí mák je sice krásný, ale děvče pozor... je jedovatý."
Hezký den přeje všem čtenářkám
Tana M

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.


Ba, ba – zeptej se mojí sladké sestry, jak jí v Nemyšli chutnaly makovice :-) Míša

Napište mi i vy jaké květiny jsou vám nesympatické a jaké naopak a proč, na redakce@zena-in.cz

Reklama