Čtenářka s nickem Tana M je úplný počítačový expert. Můžete to posoudit v dalším poslaném příspěvku, ve kterém se s námi mimo jiné podělila i o odborný názor pana doktora Nešpora.

Dobrý den s pěkným tématem o počítačích.
Stalo se to přesně před 15 lety. Dostala jsem od manžela počítač, a on nevěděl, že u počítače prosedím dlouhé dny, týdny,měsíce . První počítačový program, který jsem se naučila , byl známá děvečka *T602*..... chudinka, skončila na smetišti dějin. Pak začal svět počítačů produkovat známe * W okna od 1 až k 8*.Naučila jsem se dalších 9 počítačových programů, Linux, PP/power point/,CBL,MS,OE,IE,ME,MF,NE,RE.

Počítač je můj velký koníček. Podlehla jsem zcela kouzlu Facebooku, Twitru, Linkedinu.... Obávám se spíš, aby mně nepostihla závislost na počítači, a neskončila jsem někde na léčení s mladýma zavislákama na počítači,při pozdravu „čau, která jsi level“??

Netholismus je odborný výraz pro závislost na internetu ve všech formách tzn. hraní her, chatování, psaní e-mailů, běžného surfování apod.

Přečetla jsem si i pár užitečných rad od pana doktora Nešpora. Pan doktor sice uvádí, že závislost na počítači není závislost v pravém slova smyslu..Ale. Pro některé lidi je to ale reálný a vážný problém. Podobně jako u jiných návykových nemocí je často dříve zneklidněno okolí postiženého - např. rodina, přátelé,......

Pan doktor radí.Radikální přístup: „Věnujte počítač bývalé tchýni, bývalému zaměstnavateli , bývalému učiteli, nebo bývalému milenci ,jako památku na hezké chvíle.. Pak hledejte zaměstnání bez počítačů.“ Konec citace.
Je důležité rozpoznat spouštěče závislostí! Mohou to být internetové hry, zprávy, nakupování, hazard, tlachání. Vyhýbejte se jim.
5 P
- Pamatujte! Jste příliš dobrý a chytrý na to, abyste byl služebníčkem odborníků na internetovou reklamu!

-Pracujte nepřipojení k internetu. Když skončíte práci, počítač vypněte. Je to bezpečnější pro vás i pro počítač. Odstraňte rizikové záložky a offline obsah. Zablokujte samovolně otevíraná okna (pop-up). Většina prohlížečů to umí.

-Plánujte bezpečné aktivity, např. procházka, tělesná práce, poslech hudby, pěstování dobrých vztahů atd. -Používejte počítač jen k plnění konkrétních úkolů (např. napsat nějakou zprávu).

O závislostí na počítači se dá mluvit pokud -
* jsou postiženy vztahy rodinné a přátelské.-To naštěstí nemám. Vztahy pořád udržuji ve velmi dobré kondici.
* je negativně ovlivňováno zdraví jedince. - To naštěstí nemám. O víkendu dřu na zahradě jako mezek.V létě najezdím na kole přes 1000 kilometrů.
* je negativně ovlivněná práce .- To nemám, práce na počítači je mojí pracovní náplní.
* je zasahováno do trestně-právní oblasti..-To mě nehrozí.Dřepím na počitačí dost dlouho a vím na co klikat a na co neklikat.

Doma mám 2 počítače, jeden notebook, v práci dělám taky na počítači. Nedovedu si představit život bez počítačů..Ale .....když odcházím na dovolenou tak dnes již bez počítače.Takže nejsem závislá na počítači.

Tana M
PS. Zkratky počítačových programů není snad důležité vysvětlovat.

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

________

Tak to je opravdu vyčerpávající příspěvek k dnešnímu tématu. A co se týká těch zkratek..., no, někde váhám.:)

Moc díky za příspěvek a pěkný zbytek dne - a samozřejmě i krásné celé prázdniny

Saša

Téma dnešního dne 30. června zní: Počítač: Co vám dal, co vám vzal. Ovládá on vás, nebo vy jeho?

Co se zdálo před několika desetiletími ještě jako sci-fi, je dnes holou realitou. Počítače zaujímají v našem životě nezastupitelné místo. Záleží jen na nás, zda je ovládáme my, a nebo ony ovládají nás.

  • Počítače jsou součástí naší práce
  • Komunikací s lidmi, kteří jsou daleko
  • Zdrojem rychlých zpráv a informací

Pro řadu nemocných lidí jsou počítače jediným spojením se světem, jedinou zábavou a rozptýlením. To samé platí i u lidí zdravých: zdroj, zábava, rozptýlení, nezbytná součást v zaměstnání.

  • Dokážeme si však říct dost, a teď na něj nepůjdu?
  • Dokážeme se mu vyhnout v bytě bez povšimnutí?
  • Dokážeme u něj sedět jen po tu dobu, kterou jsme si určili, nebo se ta doba protáhne na neurčito?
  • Z jakého důvodu ho zapínáme nejčastěji? (sem patří i otevírání stránek Žena-in.:)

Pište k dnešnímu tématu na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Na vaše příspěvky se těším a autorku jednoho z nich odměním příznačným dárkem: hezkou, růžovou, bezdrátovou „myškou“ …

myska

 

 

 

Reklama