Jak je zvykem u příspěvků čtenářky Tany M, krom jejího názoru se nám dostane i pár cenných rad a informací. Takže žádné dlouhé otálení a jdeme na další příspěvek.

Dobrý den milé ženy in.cz.
Nevím jak to funguje v jiných městech naší krásné zemičky, ale v Praze, je síť prodejen, kde kromě megalomanských hypermarketů existují i malé prodejničky potravin,ovoce a zeleniny. Tyto prodejny provozují Vietnamci. Zboží v jejích prodejnách je velmi čisté, čerstvé, je ho velký dostatek. Co je velké pozitivům , že tyto prodejci jsou v krámech někdy i do 10 večer,.Většina Vietnamských obchodníků, jsou lidé s velkou pokorou. S vláhou v oku vzpomínám, na časy když jsem pracovala v centru Prahy , a vietnamský obchodníci nám zajišťovali stravování, obědy,zdravou výživu ve formě ovoce a zeleniny a pod.

Na biopotraviny mám specifický názor. Když porovnám chuť bio chleba se „Šumavou“, je bio chléb chutnější . Má jednu jedinou vadu, a to ,že se druhý den na biochlebíku objeví „zelený kožíšek“ malá tečička, --- tedy plíseňń . Je mi víc než jasné, že do bio chleba nemohou dávat konzervanty, a ochranné prostředky proti plísním. Bio vajíčkům za 8 korun kus nevěřím .Když by jsem si představila , že za vajíčka pro rodinu by jsem dala měsíčně před 200 korun, tak to by jsem určitě nedělala. Znám cenu peněz a vyhazovat za biovejce neumím. Nevěřím chovům na bioslepice. Musí taky podléhat veterinárním kontrolám u České zemědělské inspekce.

Zdražování potravin mě vůbec nepřekvapuje. Není to však že by potraviny byly kvalitnější , ale je to tím , že velké výrobny potravin, balírny jsou většinou v „Horní Dolní“ . Doprava, cena benzínů, nové obaly na potravinách, přetisky a pod. To jsou informace, které se na balené potraviny musí obsahovat.
1.Důležité informace pro alergiky, zda potraviny neobsahují potenciální alergeny jako jsou oříšky, sezam, lněná semínka,lepek, !!!
2.Informace jak potraviny uchovávat, kde je skladovat,
3.Výrobce , s přesnou adresou , kdo potraviny vyrábí.
4.Celková nutriční hodnota,váha, gramáž .
5.Čárový kód pro pokladny.
To musí dnes balené potraviny obsahovat.

Ceny potravin se nezvyšují ,jen se „přidává“ cena za služby , které poskytují velkovýrobci pro nás- pro zákazníky. Zvýšilo se DPH, zvýšila se cena benzínů 37.60 za litr..... a tím vším se navyšuje cena potravin.

Pár řádků na konec.
Biopotraviny nejsou hudbou budoucnosti,. Není možné zásobovat biopotravou 5 miliard lidí na naší planetě.
Nevěřím biopotravinám, nevěřím ani bio bavlně. Tedy biobavlně v ceně zlata, biobavlně která se pěstuje v zemích třetího světa, pak se složitou cestou dopraví do Evropy, kde se musí zpracovat, dobarvit, atd. ....
Hezký den.
Tana M.

Pozn. red: Text nebyl redakčně upraven

_______________

Děkuji, že jste napsala. Z vašich příspěvků se dozvíme vždycky ještě něco nového a zajímavého.
Tedy pobavilo mě i to sečtení měsíčního nákupu biovajíček. Tak to opravdu ani já ne.:)
Přeji pěkný den
Saša

Téma dnešního dne 25. ledna 2012
Potraviny – kvantita versus kvalita

  • Jaký je váš názor na kvalitu potravin v našich obchodních řetězcích?
  • A co potraviny u vietnamských prodavačů?
  • Máte špatné zkušenosti s trvanlivostí a kvalitou?
  • Kupujete do zásoby?
  • Pěstujete si nějaké vlastní suroviny?
  • Cítíte ten znatelný chuťový rozdíl?
  • Co říkáte na biopotraviny?
  • Co říkáte na neustále zdražování potravin, je úměrné kvalitě?
  • Vaříte i „podle peněženky“?

Vše o potravinách, vaše příběhy, názory a komentáře pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží dárek: Dvě knihy kuchařek. Nahlédla jsem do nich, nejsou špatné :)

knihy