Příspěvek od Tany M jsem si přečetla dvakrát po sobě. Její, bohužel pravdivé, konstatování mě téměř nazvedlo ze židle. Stejně jako ji. A stejně tak by asi nazvedlo i Boženu Němcovou.

Boženu Němcovou mám ráda jako spisovatelku, jako idealistku a jako první bojovnicí za práva žen ve společnosti. V naší krásné knihovně mám 5 knížek od BN. Nejzajímavější je však kniha „ Dobří lidé“.
„Boženko, kdyby jsi věděla ,co se děje ve společnosti Česká republika, určitě by jsi napsala že :“dobří lidé už nejsou“.

Názor spisovatelky , že by měla být rovnoprávnost můžu a žen je hezký, ale i 150 let po smrti této úžasné spisovatelky, musím odporovat. Žádná rovnoprávnost mužů a žen neexistuje, Ženy musí pracovat ještě víc než za dob Boženy N. Ženám přibylo víc úkolů, funkcí, povinností. Jak v rodině, tak ve společnosti .
Po 150 letech po smrti BN zůstává zde pár nezodpovězených otázek.
Kdo zůstává u nemocných dětí doma?, kdo si bere paragraf při ošetřování dětí v rodině ?, kdo zajišťuje nákupy?, kdo chodí na rodičovské schůzky žehlit problémy společných dětí ??? Neříkám že by tyto funkce byly výsadou žen,ale ženy jsou ve výrazné převaze.
Kdo chodí na mateřskou dovolenou.? Statistiky jsou jasné ..Ze 100 žen jde na mateřskou alias rodičovskou dovolenou jen 5 mužů.

Kdo vůbec pojmenoval dobu péče o dítě výrazem“ mateřská alias rodičovská dovolená“? Dovolená, kdy se 24 hodin, válíte a staráte o dítě, o rodinu, kde vaříte, žehlíte, perete, běháte kolem děti?, kdy lítáte jako hadr na holi k doktorovi , když Váš společný potomek onemocní?. ... To je opravdová dovolená.!!!! Hotové Maledivy / poz. Velké divy, /. To že ženám bylo dáno volební právo je jen výsměchem, že žena je tak ubohý tvor ,který může i volit.
SVODBODA myšlení je pro ženy ve společnosti plně zajištěná.! Ženy mohou svobodně myslet na co chtějí . Ale u myšlení to končí.

Pár řádku ke knížkám Pro děti dnešní generace jsou knihy „ BN „které jim nic neříkají. Dnešní děti žijou- avatarem, hvězdnýma válkama, level 27, train city, city ville, hry na počítači , střílečky...

Božena Němcová byla opravdovou průkopnicí feminismu.
Spisovatelka by nebyla v dnešní době úspěšnou političkou. Zcela zaručeně,už jen pro toto že BN , měla dost silné morální zábrany. Kdyby viděla co se děje ve společnosti ČR, neměla by žaludek na podvody, uplácení, korupce, praní špinavých peněz,,odkloněné miliony. Zcela zaručeně  by do špíny, jako je politika v dnešní době nešla.

Hezký den, s pěkným tématem o Boženě N.
Tana M.

Pozn. red: Text nebyl redakčně upraven

____________________

Tak Vám milá Tano M řeknu, že jak to všechno čtu v tom uceleném stavu, je mi z toho smutno. Vůbec si neumím představit, jak by bylo Boženě Němcové, kdyby „vstala z mrtvých“. Asi by raději zase lehla zpátky.
Děkuji za Váš příspěvek.
Saša

Téma dnešního dne 20 ledna: Božena Němcová

 • Máte rády tuto spisovatelku?
 • Ztotožňujete se s jejími názory?
  (rovnoprávnost žen a mužů, stejný podíl na výchově dětí, svoboda myšlení, možnost volby ad.)
 • Četly jste v dětství její knihy?
 • Líbí se vám kniha Babička?
 • A co její nesmrtelné pohádky?
 • Myslíte, že dnešní děti čtou knihy Boženy Němcové?
 • Zastáváte názor, že Božena Němcová byla průkopnicí feminismu?
 • Myslíte, že by byla tato spisovatelka v dnešní době úspěšnou političkou?
 • Líbí se vám filmy natočené na základě jejích předloh?

Vše o spisovatelce Boženě Němcové a i o vašem vztahu k její literatuře pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek ode mě obdrží takový malinko zvláštní dárek – samozřejmě knižní ))
A to knihu autora E. A. Longena: Můj přítel Jaroslav Hašek

hasek

A u druhé si přihřeju polívčičku. Posílám knihu, která mi vyšla před necelým rokem. Je o zpěvačce Zorce Kohoutové a jejím tragickém dětství nebo třeba i vzpomínkách na Jana Wericha, Natašu Gollovou, Karla Valdaufa ad. Nevybouřené mládí Zorky Kohoutové.

zorka

Tak pište - pište a přidejte se společně se mnou do „klubu spisovatelek“ :)

Reklama