O lochiích neboli očistcích (odchodu krve, hlenu a zbytků tkáně z dělohy po porodu), jejich průběhu a možných rizicích jsme se bavili s docentem Radimem Uzlem, známým nejen sexuologem, ale také gynekologem.

tehot

Těhotenství a porod je velkým zásahem do ženského organismu. Každá žena si hledá informace o tom, jak to probíhá, ale ta zkušenost se sdělit nedá - každý jsme prostě originál. Přesto jsou fyzické záležitosti, které jsou víceméně stejné. Jednou z nich jsou poporodní očistky.

Co jsou to lochie neboli očistky?

„Po porodu po odloučení placenty zůstává v děloze vlastně jakási rána,“ vysvětlil nám sexuolog a gynekolog, docent Radim Uzel: „Očistky představují tekutinu, která je projevem jejího hojení. Jedná se o směs krve, hlenu a zbytků tkáně. Bezprostředně po porodu mohou z pochvy odcházet i krvavé sraženiny.“

Jak přesně takové očistky vypadají? Říká se, že jsou jich tři typy, ale pravda je taková, že jde stále o jedny a tytéž očistky, které se časem mění, jak se rána hojí... „První tři až čtyři dny po porodu jsou očistky krvavé, pak už je výtok jenom hnědorůžový, ve druhém týdnu po porodu mění barvu na žlutavou a během třetího týdne jsou očistky bělavé až hlenovité. Nejsou to zvláštní typy, očistky se průběžně postupně takto mění,“ vysvětluje Uzel.

Jak dlouho budete po porodu očistky mít?

Zkušenosti různých žen jsou různé. Například mladá maminka Lucka v jedné internetové diskuzi říká: „Osm týdnů fest krvácení, pak ještě týden špinění. Fakt děs. Ale prý normál po těžkém porodu. Další maminky uvádějí tři týdny, jiné pět...

A co je tedy normální? „Asi čtyři týdny po porodu odtok očistků ustává,“ tvrdí Radim Uzel a dodává: „Zejména delší přetrvávání krvavých očistků vyžaduje gynekologické vyšetření a léčbu.“

Pozor na hygienu - očistky mohou být infekční!

„Po průchodu pochvou se očistky mohou stát zdrojem infekce,“ varuje Radim Uzel. Kvůli zdraví vašemu i vašeho okolí - a miminka především - byste se měla řídit následující radou: „Je nutno dodržovat přísnou hygienu, časté umývání, používat vložky, menstruační tampony nejsou po porodu vhodné. Po manipulaci s vložkami je zapotřebí vždy umýt ruce mýdlem.“

Kam dál?