Tampony versus vložky. Evergreen v oblasti intimní hygieny. Ať jej reprezentují logické či sebeiracionálnější názory, nakonec se většina žen rozhoduje podle pocitu.

Nutno však připustit, že mnohým pocitům předchází přijímání různých mýtů. Ty je třeba odstranit, neboť teprve bez nich je to rozhodování skutečné...

Připomeňte si článek k tématu na Ženě-in: Vložky, nebo tampony?

Pro a proti

Jitka Kosková, 23 let, Jičín

Používám tampony, k vložkám už bych se nikdy nevrátila. Špatných pocitů při menstruaci se nezbavím, ať budu používat to nebo to. Takhle mám ale pocit, že to není hned na první pohled poznat.

Takový dojem mám u holky s vložkami. Vím třeba, že někdo mluví o toxickém šoku u tamponů, ale je jasný, že pokud je pravidelně mění, nemusíte se této infekce bát. To se snad týkalo jen těch vysoce savých tamponů, které se myslím ani už neprodávají.

Lucie Milerová, 30 let, Česká Lípa

Když se v Česku objevily tampony, hned jsem je začala používat, ale nebyla jsem spokojena. Poslední dobou mám z tamponů nepříjemný pocity po zavedení. Trochu se mi motala hlava.

To se změnilo, jakmile byly venku. Moje známá měla dokonce při používání tamponů problémy s opakovanými kvasinkovými záněty. Přešla jsem tedy na vložky. Ty mají navíc jednu velkou výhodu. Líp se používají.

Gynekoložka Eva MazánkováGynekoložka Eva Mazánková: Srovnatelné. Tampony jsou ale hygieničtější

Tampony... Jsou to vlastně vnitřní vložky, které nasávají stejně jako klasické vložky. Mnohé ženy se domnívají, že tampon je vlastně jakýsi „špunt", a dodnes se občas setkávám v ordinaci s některými pověrami o tampónech.

Nejčastějším omylem je, že je třeba tampon vyjmout vždy při močení, protože je „ucpána" i močová trubice. Není tomu tak - vchod do pochvy a ústí močové trubice jsou od sebe odděleny.

Ještě častější a mnohem nebezpečnější pověrou je užívání tamponu jako ochrany před infekcí při koupání - opak je pravdou. Tampon nasává jak shora, tak zdola, a bazénová voda nasátá do tamponu a ponechaná v teplém prostředí pochvy je doslova živnou půdou pro množení bakterií a kvasinek.

Stejně tak je tomu při nasátí tamponu menstruační krví. Nejdůležitějším hygienickým požadavkem je proto častá výměna tamponu - neměl by být v pochvě ponechán déle než 4 hodiny.

Častou stížností bývá pocit tlaku v pochvě, což je způsobeno vždy chybným zavedením tamponu. Při správné hloubce zavedení není přítomnost tamponu v pochvě nijak obtěžující. Návod na správnou manipulaci je součástí každého balení a je velmi podrobný.

Dívka s "intimkou"...Vložky... Jsou vnímány jako tradiční, a mnoho žen proto preferuje jejich používání. Z hygienického hlediska je jejich funkcí přiložení na tělo. Může dojít k podráždění pokožky ulpívající menstruační krví a je dobře, že dnes existují systémy udržující povrch vložky v relativním suchu. Některé ženy ale právě tyto moderní povrchy dráždí samy o sobě. Z mého pohledu jsou vložky i tampony srovnatelné, měly by být často měněny a měla by být dodržována jednoduchá hygienická pravidla. Volba metody vždy zcela záleží na individuálním přístupu každé ženy. Domnívám se, že tampony, které zabraňují přímému kontaktu krve se zevním genitálem a okolím, jsou hygieničtější metodou a poskytují mnohem více pohodlí.

Zdroj: cotex.cz (redakčně kráceno)

Sexuolog Radim UzelUzel: České ženy často inklinují k vložkám z neznalosti

Populárního sexuologa Radima Uzla dráždí tolik opakované omyly kolem tamponů. Domnívá se, že české ženy velmi často inklinují k vložkám díky zažitým mýtům jejich rodičů. A také proto, že se nerady dotýkají svého přirození.

„Ženy u nás také mnohem raději používají menstruační vložky než tampony. Prý proto, že jim tampon může způsobit zdravotní problémy. Výsledky pozorování staré několik desítek let skutečně něco takového uváděly,“ řekl už dříve Uzel a na obranu tamponů dodává: „Mají pozoruhodné absorpční schopnosti a jsou i prostupné. Pokud si je žena vyměňuje tak, jak doporučují výrobci, nehrozí jí zánětlivé komplikace. Také obávaný toxický šok je hudbou minulosti.“

Nešťastný mýtus - ochrana proti početí

Moderní sexuální výchova je na místě. Děti žijí ve světě, kde vládne kult sexuality, a nemají-li dostatečné informace, může to mít nešťastné dopady. Zděšení z toho důvodu zavládlo před šesti lety mezi německými sexuology.

Z průzkumu Institutu pro výzkum mládeže v Mnichově mezi zdejšími teenagery vyplynulo, že dvacet procent náctiletých Němek považuje menstruační tampony za dostatečnou a bezpečnou antikoncepci! Antikoncepční pilulky stejně hodnotilo jen osm procent dívek!

Jedna ze zásadních příčin, na níž se tehdy průzkum komentující lékaři shodli, je malá snaha rodičů dostatečně své dcery informovat i o tak základních hygienických návycích. A také nedůvěra mladých Němek a jejich rodičů k odborným lékařům. Nejčastějším zdrojem informací byly stejně neznalí vrstevníci.

Co říkáte: Tampony, nebo vložky?

Reklama