Moc krásně zavzpomínala prostřednictvím dnešního tématu čtenářka s nickem Tamichita. Její příspěvek patří učiteli, který budil respekt, ale měl i dobré srdce. A samozřejmě měl i přezdívku.

Kdyz jsem si precetla toto tema, tak se mi hned vybavil muj oblibeny film Skola zaklad zivota, ale vy jste byli rychlejsi :)

Strasne rada vzpominam na ucitele matematiky ze zakladni skoly. Jmenoval se Vodak, vsichni mu rikali Vodouch. Ucil na druhem stupni a po skole o nem sla desiva povest prisneho, nelitostiveho a nemilosrdneho tyrana. Takze kdyz jsem se na konci 5te tridy dozvedela, ze me bude provazet matematikou od 6 az do 9 tridy, sly na me mdloby. Starsi zaci nas strasili a vypravovali o nem desive historky. Jak po detech hazi kridou, pravitkem, sesity atp. Vzhledem k tomu, ze jsem byla vzdy v matematice vic nez slaba, bylo mi z toho ouzko.

Jako dnes si pamatuji den, kdy do tridy prisel starsi, sedivy, velice dobre obleceny a nazehleny pan, vyhlizejici velice prisne a moudre. Respekt z nej primo salal. Pozdravil nas a hned nas zacal zkouset z nasobilky a zlomku a deleni, aby zjistil, co jsme se na prvnim stupni NEnaucili. Pravda je, ze 6tridu jsem prosla matematikou s odrenyma usima. Nesnasela jsem ho, mela jsem zaludecni neurozu, kolikrat jsem namacela doma teplomer do caje, jen abych tam nemusela. Ale dalsi rok se to zlomilo. Pan ucitel vedel, ze se opravdu ucim a dru, ale proste i kdybych se postavila na hlavu, tak priklady typu am1x1+am2x2+.....amnxn=bn , proste nespocitam ( nejen ja :D ) jenze ja mela tu vyhodu, ze u me pochopil, ze ja se opravdu ucim a drtim a dru a dru a vysledky nejsou. A najednou me zacal hodnotit jinak, jednal se mnou moc pekne, nekricel, nerval, zacal mi rikat mym jmenem, dokonce zdrobnele, coz vsechny udivovalo. Ja naoplatku v nem zacala videt cloveka s dusi, ktery se proste vsechny jen snazi naucit to, co je v osnovach a ze vyzaduje respekt. V jeho hodinach si nikdo nedovolil septat, delat binec...

Pamatuji si, jak jsme psali pololetni praci..ja si na papir vypsala zadani, ale proste jsem do ni nic nedoplnila, nevedela jsem. Takze znamka za 5 byla jasna. Ale ouha, kdyz rozdaval opravene pololetni prace, prisel ke me s usmevem a rika „ hledal jsem tam ty body jako pravaky v zime „ a ja mela za 4. Pro me to byla neskutecna vyhra! Ale zahada, o jakych bodech, ze to mluvi. Mily pan ucitel me mel tak rad, ze tu moji pisemku zfalsoval!

Ja nevim jak ostatni, ale ja na nej proste vzpominam jako na cloveka s velkym srdcem, ktery dokazal vykouzlit pekny usmev, dokazal povzbudit, pripravit na prijimacky a hlavne dokazal byt spravedlivy. Nesazel petky jen tak, ale premyslel nad duvody proc to tak je a proc to nejde, snazil se pomoci....

Pane uciteli, moc rada na Vas vzpominam!!!

Tamichita

Pozn. red::Text nebyl redakčně upraven

______________________________

Kdoví, co mu probíhalo hlavou, když vám s tou písemkou tak „pomohl“. A to ještě kdyby tušil, jak krásně na něj budete vzpomínat, možná by to bylo i za 3 :)
Děkuji, že jste napsala, mějte krásný den i víkend
Saša

Téma dnešního dne: Přezdívky učitelů a profesorů

 • Vzpomenete si ještě na přezdívku svého třídního učitele (profesora) i jiných učitelů (profesorů)?
 • Měli je, už když jste přišli na školu, nebo vznikly až za vaší docházky?
 • Seděly k nim přezdívky i vzhledově?
  Nebo spíše povahově?
 • Byla jste někdy vy sama iniciátorkou přezdívky?
 • Jaká byla nejvtipnější přezdívka, kterou měl váš kantor?
 • Myslíte, že i přezdívky prochází vývojem?
  (př. že jsou vulgárnější, drsnější…)
 • Setkaly jste se někdy s tím, že se učitel nebo profesor oproti své přezdívce ohradil?
  atd. atd...

Zavzpomínejte na svá školní a studentská léta, zavzpomínejte na své kantory-ideály...

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním milým dárkem, kuchařkou zvanou Hovory s řezníkem (a propos, jednomu z učitelů na základní škole jsme říkali řezník. (ale to není on :))

darekk

Reklama