Milé ženy-in,

blíží se prázdniny a čas dovolených. Uvědomila jsem si, že čím častěji vyrážím v této době za hranice, tím více mi unikají krásy naší republiky.

Stačí se jen podívat do některé z knížek, které jsou plné nádherných fotografií z měst či vesnic České republiky a zjistím, o co svojí chutí koupat se v moři a opustit zemi přicházím. Dnes jsem se rozhodla, že se stanu velkým vlastencem a budu preferovat dovolenou v České republice. Potřebuji k tomu však vaši pomoc.

Věnujte dnešnímu tématu několik minut a pošlete mi příspěvek o místě, kde bydlíte. Popište své město či vesničku. Pozvěte nejen mě, ale i ostatní na místa, která průvodci tají (nebo o nich vůbec neví).

Máte pocit, že vaše město není ničím zajímavé? Vážně ne? To nevadí. Tak nás pozvěte jinam. Na místo, kde máte chatu. Do města, na jehož návštěvu nikdy nezapomenete. Na hrad nebo do zámku. K rybníku nebo do hor.

Ujmu se odstartování a seznámím vás s městem, kde jsem vyrůstala. Ráda bych vás pozvala do jihočeského Písku…

Vítám vás v Písku

Popravdě řečeno už ve městě na řece Otavě několik let nebydlím, ale stále se tam ráda vracím za rodinou, psem a kamarády. Na dovolenou je Písek přímo úžasný.

Nejstarší kamenný most v Čechách zná nejspíš každý. Možná v posledních letech především ,,díky" povodním, kdy se přes most valila voda. Pamatuji si, jak jsem sledovala povodeň a sochy, z nichž vykukovaly jen kousky.

Ale pokud půjdu do minulosti ještě dál, vzpomenu si, jak ještě přes kamenný most jezdil městský autobus. V dnešní době se to zdá skoro nepředstavitelné. Pokud však máte rády minulost, chvilku u ní ještě zůstanu. Doporučuji vám navštívit zdejší Prácheňské muzeum. Je nádherné. Představuje expozice nejen významných osobností, které v Písku žily či studovaly, ale také seznamuje s těžbou zlata, a živé exponáty vám prozradí, kdo se skrývá v jihočeských rybnících.

Po této návštěvě můžete navštívit nedaleký hřbitov, který byl založen v roce 1549. Po zbudování nového Lesního hřbitova byl tento areál postupně rušen a v sedmdesátých letech přeměněn v pietní park.

Uprostřed hřbitova je kostel Svaté Trojice z roku 1576. Konají se zde výstavy, koncerty a slavnostní společenské akce a moje osobní vzpomínky se sem vážou zejména z toho důvodu, že jsem zde dostala maturitní vysvědčení. Zajímavostí jsou také zdejší varhany; původně byly postaveny jako ,,pokojový" nástroj do pražské vily známého cestovatele Jiřího Hanzelky, který byl velkým milovníkem hudby a sám na ně také hrál.

Cestou ze hřbitova kolem řeky si můžete prohlédnout pozůstatky městských hradeb a po chvíli se dostanete na železnou lávku, která je přemostěna přes ostrov. Na ostrově je možnost příjemného posezení, návštěvy restaurace, půjčení si loďky a případně si můžete zahrát minigolf.

O kousek dál najdete koupaliště a také zjistíte, k čemu se vztahuje písnička „Když jsem já šel tou putimskou branou“. Hned vedle je Dům U koulí, kde mimo jiné bydlel Fráňa Šrámek. Léta zde prožitá ho inspirovala k napsání Stříbrného větru či Měsíce nad řekou.

Nebudu vám popisovat další klady návštěvy Písku, je jich ještě mnoho. Záleží jen na vás. Věřím tomu, že každý si vybere. Pokud si nebudete vědět rady, uprostřed města je Informační centrum, kde vám poradí, dají plánek města, najdou ubytování nebo vyhledají autobusové či vlakové spoje.

Možná vám ale neprozradí, že kousek od hlavní pošty je v parku jedna z mnoha píseckých cukráren. Tuhle mám však opravdu ráda. Dostanete zde pohár s opravdovou šlehačkou (žádný sprej a chemie) a pochutnáte si na úžasných vaflích.

Také se nedozvíte, že v Písku je většina obchodů s oblečením vietnamských a že večerní procházka kolem řeky, kdy je nasvícený most i hrad, patří k velice romantickým zážitkům a úžasnému zakončení návštěvy jedné z jihočeských perel.

Pozvěte i vy ženy-in

A teď už mi nezbývá, než předat štafetu dál a pobídnout vás, abyste napsaly:


Dnešní téma
Dovolená v České republice

Staňte se průvodcem...

Pozvěte nás na výlet!
Prozraďte něco o místě, kde bydlíte.
Doporučte, varujte, informujte!

Kam se ráda vracíte?
Na jaké místo v České republice nezapomenete?
Kam už nikdy nepojedete?

Kde je lépe než u moře?
Které české památce se žádná evropská nevyrovná?
O jakých místech průvodci nepíší?
 Co bychom si neměli nechat ujít?

Proč dáváte přednost České republice před zahraničím?
Nebo je tomu naopak?
Vy si opravdu myslíte, že všechna města a místa znáte?

Napište, pošlete fotografie:
redakce@zena-in.cz

Reklama