Když nad Prahou leží mlha hustá jako mléko, padá na mě lehká "chandra".  Jdu si do kuchyně uvařit čaj a než se voda začne vařit, koukám na kalendář z Kréty - modré moře, modrá obloha... Pojďte tam se mnou...

Jen vystoupíte na krétském letišti v Heraklionu, zhluboka se nadýchněte ... a s přibývajícími kilometry budou vůně přibývat – vinná réva, olivovníky, citrusovníky, banánovníky, divoký tymián, levandule, majoránka…. Kréta je domovem více než 130 druhů rostlin, které nikde jinde na světě nenajdete.

 

Kromě nosu si přijdou na své i chuťové buňky.
Prolínají se tady totiž řecké, římské a byzantské tradice, je to již léta vzorem té nejzdravější stravy.

Nejvíc poznáte v malých rodinných tavernách.
Kréťané jsou velice milí a pohostinní. Před jídlem vám přinesou košíček s chlebem a máslem, džbán vody. Po jídle sklínku ouza (anýzová pálenka, pije se se zrnkem kávy) nebo rakije (obdoba slivovice), pro děti ovoce, třeba meloun. Doporučuje se 10% spropitné.

 

A na čem si můžete pochutnat?

Z předkrmů třeba tarama (pomazánka z jiker), nebo tzatziky (jogurt s čerstvou strouhanou okurkou a česnekem), nebo plněný vinný list (obdoba našich plněných paprik).

Řecký salát z rajčat, okurek a paprik s ovčím sýrem může v parném létě sloužit místo oběda. Já miluju musaku – je to zapečený nákyp z lilků, brambor a mletého masa. Můžete si dát gyros – ten je známý i u nás. Mně nejvíc chutná zabalený do chlebové placky – pita. Můžete si dát špíz opékaný na rožni – souvlaki, nebo stifago, což je obdoba našeho hovězího guláše. Kdo má rád jehněčí – výborné jsou zapečené kousky se zeleninou – kleftiko.

K pití samozřejmě domácí výborné víno. Specialitou je Retzina – s chutí smoly, na kterou je třeba si nejdříve zvyknout.

 

Kréťané se potrpí na tradice - více než 500 let pěstují víno a olivy. Z oliv lisují olej a ze zbytků vyrábějí mýdlo, které je neocenitelné při ekzémech a alergiích.

 

Kam byste měli určitě zavítat?

Do paláce Knossos. Společná vstupenka do Knossu a archeologického musea v Heraklionu vyjde na 10 euro, děti do 18 let neplatí nic.

Báji o Minotaurovi znáte?

V jeskyni Psychró se narodil sám Zeus. Jeho slabostí byly, jak známo, mladé dívky. Fénická princezna Európa mu porodila tři syny. Nejstarší, Minos, podle pověsti za pomoci boha Poseidona získal vládu nad ostrovem. V labyrintu paláce Knossos ukrýval člověka s býčí hlavou, Minotaura, který se dožadoval lidských oběti. Do mládence Thesea, který měl být obětí, se zamilovala dcera Minoova, Ariadne. Dala Theseovi klubko červené niti (od té doby se používá přirovnání – případem se táhne jak červená nit…), aby našel cestu zpět, až zabije netvora.

 

A kam ještě na výlet?

Na jihu je nejdelší soutěska v Evropě – Samária, je 18 km dlouhá. Je tam i známé pohoří Ida, náhorní plošina Lasithi se stovkami větrných mlýnů, které dříve sloužily k čerpání vody.

Můžete se podívat na ostrov Spinalonga, kde ještě do roku 1957 žila kolonie nemocných leprou.

Půvabný benátský přístav je ve městě Chania. A pamatujete na hippies? Jeďte se podívat do Mataly, kde v jeskyních tito vyznavači žili.

Šťastnou cestu!