Možná vám název Vysoká u Příbrami nic neříká, ale až vám prozradím slavné jméno, se kterým je toto kouzelné místo spjato, třeba dostanete chuť se tam zajet podívat. A věřte, že nebudete litovat. Jako jsem nelitovala já, která okolo odbočky a cedule Památník Antonína Dvořáka projela už mockrát a mockrát si slibovala, že tím směrem jednou „hodím“ blinkr. A tak se také stalo jeden krásný červencový den. Byla by přece ostuda nenavštívit místo, kde můj oblíbený hudební skladatel našel inspiraci ke své nejkrásnější opeře Rusalka.

Alej

Jestli zatoužíte po božském klidu a chcete se navnadit na romantickou vlnu, najdete to právě tady ve Vysoké (zhruba na poloviční cestě mezi Příbramí a Rožmitálem pod Třemšínem).

Jezírko

Žádné davy turistů, žádné pouťové stánky s lacinými atrakcemi a předražené vstupné, ale oáza klidu a rozjímání v rozsáhlé oboře s krásným novorenesančním zámečkem a jezírkem, temným a chmurným jako osud nebohé vodní víly.

hladina

Když se posadíte na jeho tichý břeh, vůbec se nedivíte, že jeho černá zrcadlící se hladina tak okouzlila citlivou Dvořákovu duši a inspirovala ho k tak úchvatné hudbě. Nemusíte tam pobývat ani při měsíčku, abyste si alespoň v duchu nevybavili tóny nejslavnější Rusalčiny árie. A možná na vás padne i nostalgický smutek, ale nebraňte se mu, bez něj by tento pohádkový kout nebyl tím, čím je.

Zámeček

Pokud jste opravdoví milovníci Antonína Dvořáka a chcete si výlet užít se vším všudy, tedy i s jeho hudbou, zajděte do krásně zrekonstruovaného zámečku, kde vám za symbolické vstupné zprostředkují i tento zážitek. Součástí prohlídky je dokumentární film o pobytu Antonína Dvořáka ve Vysoké, výstava a hudební salonek, kde si můžete poslechnout úryvky z jeho hudebních děl.

Sládkovna

A až vám z té přemíry zážitků začne kručet v břiše, zastavte se u vstupní brány v kamenné kavárničce na něco dobrého. Tento nádherný žulový dům se nazývá „Sládkovna“ a je spojen s dalším slavným jménem. S básníkem Josefem Václavem Sládkem, který zde v létě pobýval se svojí rodinou.

mapa

Přeji vám hezký výlet.

Reklama