05d5ac8e83ca9-8-Socha-Zivy-pramen2.jpg
Foto: Lázně Darkov

Lázně Darkov nejsou žádným nováčkem na scéně. Už ve 13. století si místní lidé všimli léčivých účinků slané vody ze studánky zvané Stříbrňočka. K rozvoji lázeňství ale došlo až o mnoho let později, v roce 1862, kdy baron Jiří Bess při hledání uhlí narazil na slaný pramen. Na doporučení svého lékaře MUDr. Fiedlera se rozhodl využít vodu k léčbě a založit lázně. První pacienti byli léčeni provizorně v dřevěných vanách a jejich uzdravení bylo považováno téměř za zázrak. V roce 1867 byla zahájena první oficiální lázeňská sezóna, když vídeňští vědci potvrdili, že zdejší jodobromová voda má vyšší obsah jódu a bromu než tehdy nejproslulejší evropské prameny. Následoval prudký rozmach, stavba nových lázeňských domů, výsadba parku, budování kolonády i dětské léčebny. A tak se z Karviné stalo lázeňské město, o kterém se mluvilo až ve Vídni.   

A co ta solanka vlastně je?

Dnes se té vodě říká jodobromová solanka – slaná, přírodní voda mořského původu z doby třetihor, která je bohatá na minerály a hlavně jód. Tohle „zlato z Darkova“ se využívá především v koupelích, zábalech a inhalacích, a věřte mi, má neuvěřitelný účinek. Měla jsem možnost si jednu takovou koupel vyzkoušet. Ležíte ve vaně, voda má příjemnou teplotu kolem 37 °C, tělo se začne uvolňovat. Jód se vstřebává přes kůži a přes sliznice, působí hluboko v těle, ovlivňuje nejen svaly a klouby, ale i hormonální rovnováhu, cévní stěny, stav kůže. A co je fascinující, jód si tělo ukládá do depozitu, který vám vystačí na 6–9 měsíců. Je to tichý proces. Necítíte nic zázračného, kromě tepla, které se kumuluje a přece víte, že se s vámi něco děje. Odcházela jsem z vany jiná, lehčí, volnější, s pocitem, že tělo poprvé po dlouhé době dostalo, co potřebovalo.

Co se v Darkově léčí

Odborníci, se kterými jsem měla možnost mluvit, potvrdili, že Darkov je vysoce specializované pracoviště, které dnes stojí na pomezí lázeňství a moderní medicíny. Léčí se zde nejen běžné diagnózy, ale i ty nejnáročnější případy, lidé po výměně kloubů, úrazech, cévních mozkových příhodách, paralýzách nebo vážných gynekologických operacích.

A že jde o seriózní medicínu, dokazují i technologie: robotické přístroje jako Ekso, Armeo, Luna nebo Tymo pomáhají pacientům znovu chodit, hýbat rukama, posilovat. Každý pacient tu má individuální plán, sestavený podle jeho potřeb a možností. Lékaři a fyzioterapeuti tu nesází na rutinu, ale na kombinaci zkušenosti a empatie. A nejde jen o pohybové ústrojí. Léčí se zde i nervová onemocnění, gynekologické potíže, kožní onemocnění (např. psoriáza, atopický ekzém), kardiovaskulární diagnózy a spousta dalších. Místní říkají, že tady uzdravují i jizvy a nejen ty fyzické.

A co když nejsem pacient

To je právě na Darkovu krásné. Nemusíte mít žádné doporučení ani diagnózu. Můžete přijet jako samoplátce, na pár dní, na týden, jen na víkend. Vyberete si z nabídky pobytů (relaxační, léčebné, tematické) a necháte si sestavit plán procedur na míru. Vše začíná lékařskou konzultací, takže máte jistotu, že to, co absolvujete, opravdu dává smysl.

Oblíbené jsou pobyty jako:

  • Regenerační kúra – s koupelí v solance, rašelinovými zábaly a masážemi.
  • Darkovská péče – pro restart těla i mysli.
  • Pobyt pro zdraví – jemný program pro ty, kteří chtějí zpomalit a načerpat.

Součástí jsou i vstupy do bazénu, whirlpoolu. K tomu výborné jídlo, krásné ubytování v zrekonstruovaných vilkách a ticho, které se v dnešním světě hledá čím dál hůř. Přijedete, ubytujete se, projdete první zdravotní konzultací. Lékař vám doporučí procedury, a pak už jen chodíte z jedné radosti do druhé. Jednou jste ve vaně se solankou, podruhé na parafínovém zábalu, pak masáž, sauna, cvičení. Vše jemné, pečlivé, s respektem k tomu, co vaše tělo (ne)zvládne. Personál vás zná jménem, ptá se, jak vám je, ale nenutí. A jakýkoli problém řeší hned.

A v mezičase? Můžete si půjčit kolo, projít se k zámku Fryštát, posedět u řeky Olše, dát si domácí lázeňské oplatky nebo bylinný likér, který vyrábějí jen tady, a který prý chutná jako louka zalitá sluncem. Na závěr musím říct jedno: Karviná není to, co si možná myslíte. Ano, je to město s industriální historií, ale ta dnes slouží spíš jako kulisa. Uvnitř se skrývá město plné zeleně, staré architektury, romantiky a klidu. Lázně Darkov nejsou okázalé, ale opravdové. Nejsou přelidněné, ale o to víc osobní.

Zdroj: Autorský článek