Já jsem na něj zavítala poměrně nedávno a nemůžu si ho vynachválit. Baroko se vznáší i ve vzduchu, příjemný personál, zajímavé exponáty. A nakonec oběd v místí hospůdce s točenou malinovkou.

Na Kuksu jsem se stavila cestou ze zoo ve Dvoře Králové, o které jsem vám nedávno psala TADY. Je to pouhých 5 kilometrů za městem, takže hravě lze spojit dva výlety dohromady.

Přijedete do vesničky Kuks, auto necháte hned u silnice na parkovišti a pěšky se vydáte za skvostem hraběte Šporka, 26 Braunovými sochami, vinotékou, vojenským lazaretem, a odhodláte-li se k výletu tento víkend, tak i historickou rekonstrukcí „napravování“ jeho bývalého pána.

r

Zámek Kuks není vůbec žádný zámek. Ten stál naproti současné stavbě, která sloužila jako lazaret a kostel pro vysloužilé válečné veterány. Zámek je už od začátku 20. století v rozvalinách, zbylo po něm jen krásné barokní schodiště lemované vyschlým korytem ozdobného vodopádu, které se náhle vyloupne mezi vesnickými domky.

s

A když po něm sejdete, dojdete po široké cestě mezi loukami ke kostelu sv. Trojice. Hned nad ním začíná defilé soch Matyáše Brauna, který zde pracoval pro zakladatele areálu Františka Antonína Šporka. Lazaret, lékárna U granátového jablka i kostel jsou součástí prohlídky.

e

V domě se také nachází jediná profesní instituce svého druhu u nás - České farmaceutické muzeum. Exponáty jsou zde i úsměvné. Lektvary, sušení švábi, masti z kozích bobků a žabího slizu a tak dále.

Koho by samotný Kuks neuspokojil, ať znovu nasedne do auta a vydá se pár kilometrů k přírodní galerii biblických výjevů, zvanou podle svého autora – Braunův Betlém.

Historie objektu:

Otec F. A. Šporka byl obyčejný voják, který to však dotáhl až na generála a císařem byl v roce 1664 povýšen do šlechtického stavu. Získal tím velký majetek, což později umožnilo jeho synovi uskutečnit kolosální stavební projekt. Byl totiž značně zakomplexován ze svého nízkého původu, a tak chtěl o sobě nechat vědět. Začal stavbou lázeňské osady v Kuksu, kde byl objeven léčivý pramen. Šporkovy budovatelské aktivity v Kuksu vyvrcholily v letech 1707–1717 výstavbou špitálu Milosrdných bratří s kostelem Nejsvětější Trojice, na nichž pracovali barokní velikáni té doby. Architekt G. B. Alliprandi, stavitel P. Netolla a kameník G. B. della Torre. A teď k tomu nejznámějšímu: autorem plastické výzdoby před chrámem a špitálem je slavný český barokní sochař M. B. Braun.

z

Špitál v Kuksu byl určen jako útulek pro stovku chudých a zestárlých poddaných a vysloužilých vojáků.

Špork učinil z Kuksu významné středisko kultury a zábavy, ale jen na 40 let. Úpadek nastal už na sklonku Šporkova života. Jeho dědicové o sídlo neměli zájem. Zámek chátral, až byl v roce 1901 zbořen docela.

 
 

Otevírací doba: duben a říjen: SO, NE a svátky 9:00–17:00 hodin

Vstupné: Hospital – dospělí 50 Kč, žáci, studenti, ZTP a senioři 30 Kč, organizované skupiny dětí do šesti let 10 Kč

Rodinná hrobka – dospělí 20 Kč, žáci, studenti, ZTP a senioři 10 Kč, organizované skupiny dětí do šesti let 10 Kč 

Vše o nabídce, zajímavostech v okolí a seznam restaurací najdete na http://www.castles.cz/zamek-kuks/informace.html

Tuto sobotu

Zavítáte-li na „zámek“ Kuks tento víkend, čeká vás velké zpestření.

d

 

Reklama