Působí až infantilně. Politici s talismany, které v rukou svírají obzvlášť ve chvílích, kdy se rozhoduje o osudu země pro následující léta. Nešlo je přehlédnout například při letošní volbě prezidenta.

Poslanec Josef Ježek s ježkem

Připomeňme si: Probíhá hlasování o hlavě státu na dalších pět let. Pro Václava Klause se zvedá les rukou. Ale co to? V jedné z nich je malý plyšový medvídek. Ruka patřila senátorovi Jaroslavu Kuberovi (ODS). „Je manželčin. On a já jsme hned dva hlasy pro prezidenta Klause,“ vysvětlil tehdy Kubera.

Svého talismánka přiznal i samotný Klaus. Zatímco poslanci a senátoři rozhodovali, co jej v následující době čeká, on v ruce svíral zlatého slona.

Svůj předmět pro štěstí si ten den nezapomněl ani rebel ODS Vlastimil Tlustý. Ten ale svoji bílou holubici nosí v klopě připíchnutou neustále. „Dává mi naději, abych to nevzdával,“ naráží na neustálý boj uvnitř strany o svoje pozice i prosazování reforem financí v původní podobě.

Politici a jejich talismany

Senátor Jaroslav Kubera s medvídkem

Zdeněk Škromach (ČSSD)

Proslul svým plyšovým lvíčkem. Nedávno ho ale daroval, a nyní čeká, až mu někdo blízký věnuje předmět, který by mu nosil štěstí stejně jako kdysi lvíček.

Daniel Petruška (ODS)
Už dříve si zpestřoval nezáživná jednání dolní komory tím, že nosil různé talismany. Plyšová zvířátka už ale odložil, nyní se upíná k náramku na ruce. „Ten mi nosí štěstí,“ řekl.

Pavel Ploc (ČSSD)
Při rozhodování u sebe mívá slona od sestry.

Josef Ježek (ODS)
Na krku nosí dřevěného ježka požírajícího hada. „Kdybych ho neměl, cítil bych, že mi něco schází. Mám ho přes devětadvacet let, zapomenu si ho vzít tak maximálně dvakrát do roka. Prý mi dodává pozitivní energii. A tu já skutečně mám,“ tvrdí poslanec.

Topolánek to rozštípl
Když se během lednové volby prezidenta Ivan Langer (ODS) před novináři podivil, že předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) nemá v tak zásadní chvíli žádný talisman, premiér pohotově vtipně reagoval. „Langera jsem měl jako talisman,“ prohlásil.

Máte i vy nějaký talisman? Vzbuzují ve vás politici s nimi nedůvěru?

Reklama