Je v našem moderním světě, ve světě plném techniky místo ještě pro magii a tajemno? Místo pro věštby, pro různá zaříkávadla, pro kouzelné amulety a talismany?

Na tuto otázku asi nenalezneme jednotnou odpověď. Někdo věří, někdo nevěří. Jedni z nás se upírají jen k reálnu a druzí zase s úlevou sklouznou do onoho nehmotného světa.

 

Duchové, taroty, vědmy, věštby ... okultismus. Pátrat zde po odpovědi, zda svět magie má něco do sebe, či nikoli, je mrháním energie a času. Tu neotřesitelnou a jedinou pravdu jen těžko nalezneme.

Ale nahlédnout do světa lidí, kteří věří v ten neviditelný svět, rozhodně může být minimálně zajímavé.

Dnešní zastávka bude v říši talismanů a amuletů. Mají chránit nás, naše domovy... Mají zahánět neštěstí a smůlu. Pravda, nebo pouhý mýtus?

 

Hlavní a zásadní rozdíl mezi talismanem a amuletem je ten, že talisman má přivolávat pozitivní sílu, kdežto amulet ochraňuje před zlem a neštěstím.

 

Například v Egyptě se k mumiím pokládaly zlaté, bronzové, kamenné či fajánsové amulety, aby ochraňovaly nesmrtelnost zesnulých.

A pamatujete naše prababičky? Často měly nade dveřmi svatý obrázek, který měl chránit jejich domov před smůlou a neštěstím.

 

A nejen obrázky byly či jsou amulety pro ochranu domova.

Vybrala jsem pro vás několik zajímavých způsobů, jak lidé ochraňovali a někteří ještě dodnes ochraňují svůj domov.

 

Proti zlodějům lidé při odchodu z domova nakreslili na dveře pentagram, přičemž se v mysli soustředili na bílé světlo, které obklopuje jejich dům. Šeptem pronesli: „Bezpečí, klid, láska.“

 

Proti negativní energii lidé zapálili bílou svíci. Mysleli na klid domova a soustředili svůj pohled do plamene svíce několik minut. Poté vložili do bavlněného plátna pepř, sůl a levanduli. Plátno zavázali bílou nití a podrželi nad plamenem.

Věřili, že dokud směs bude uložena v bezpečí domova, nic zlého se jim ani rodině nestane.

 

Pro věčnou lásku v rodině lidé používali březovou kůru, kterou našli na zemi.

(Nikdy ji neloupali ze stromů, protože věřili, že kůra získaná tímto způsobem by měla opačný, ničivý, efekt).

Za úplňku, první pondělí v měsíci drželi kůru v levé dlani a mysleli na své nejbližší. Takto „očarovanou“ kůru nosili u sebe a věřili, že ochrání lásku v rodině navždy.

 

Ani na talismany lidé dodnes nezapomněli.

Vzpomeňme jen na hledání čtyřlístků, či na větu, kterou slýcháme tak často: „Ten dárek máš pro štěstí...“

Ano štěstí, lásku, věrnost, pohodu, to vše má talisman přivolat.

 

Říká se, že talisman má největší, nejsilnější moc tehdy, když si jej člověk vyrobí sám. V podstatě je jedno, jaká věc se stane talismanem. Ale pravdou je, že lidé dělili věci a rostliny podle „magických schopností“, které využívali při tvorbě talismanu.

 

Nejčastěji vyrývali ony symboly do kamínku, který poté nosili na krku, nebo jej schovali v domě.

 

- deštník = přivolává klid a bezpečí

- ořechová skořápka = přivolává cestu za prací

- květ lotosu = přivolává pohodlí

- čtverec = přivolává štěstí do domu

- ovál = přivolává sňatek

- dům = přivolává štěstí do celé rodiny

- hvězdy a květiny = přivolávají lásku do domu

 

Možná jsou to všechno jen mýty, pověry ... možná ne. Na každém šprochu pravdy trochu a myslím, že i kdyby v těchto případech nebylo pravdy ani za mák, stejně amulety a talismany své kouzlo neztratí... Myslím to kouzlo, které cítíme už jen z toho slova, kouzlo minulosti, kouzlo našich prapředků...

 

Ale jedno vím jistě, když najdu čtyřlístek, utrhnu jej a schovám... Když uvidím padat hvězdu, budu si dál přát svá tichá, možná nesplnitelná přání.

 

____________________________________________
Některé dřívější články na toto téma:

Penis jako talisman
Kupte si štěstí: pozlacené hovínko
Pověry a talismany

Reklama