Je v našem moderním světě, ve světě plném techniky místo ještě pro magii a tajemno? Místo pro věštby, pro různá zaříkávadla, pro kouzelné amulety a talismany?
Na tuto otázku asi nenalezneme jednotnou odpověď. Někdo věří, někdo nevěří. Jedni z nás se upírají jen k reálnu a druzí zase s úlevou sklouznou do onoho nehmotného světa.
Duchové, taroty, vědmy, věštby ... okultismus. Pátrat zde po odpovědi, zda svět magie má něco do sebe, či nikoli, je mrháním energie a času. Tu neotřesitelnou a jedinou pravdu jen těžko nalezneme.
Ale nahlédnout do světa lidí, kteří věří v ten neviditelný svět, rozhodně může být minimálně zajímavé.
Dnešní zastávka bude v říši talismanů a amuletů. Mají chránit nás, naše domovy... Mají zahánět neštěstí a smůlu. Pravda, nebo pouhý mýtus?
Hlavní a zásadní rozdíl mezi talismanem a amuletem je ten, že talisman má přivolávat pozitivní sílu, kdežto amulet ochraňuje před zlem a neštěstím.
Například v Egyptě se k mumiím pokládaly zlaté, bronzové, kamenné či fajánsové amulety, aby ochraňovaly nesmrtelnost zesnulých.
A pamatujete naše prababičky? Často měly nade dveřmi svatý obrázek, který měl chránit jejich domov před smůlou a neštěstím.
A nejen obrázky byly či jsou amulety pro ochranu domova.
Vybrala jsem pro vás několik zajímavých způsobů, jak lidé ochraňovali a někteří ještě dodnes ochraňují svůj domov.
Proti zlodějům lidé při odchodu z domova nakreslili na dveře pentagram, přičemž se v mysli soustředili na bílé světlo, které obklopuje jejich dům. Šeptem pronesli: „Bezpečí, klid, láska.“
Proti negativní energii lidé zapálili bílou svíci. Mysleli na klid domova a soustředili svůj pohled do plamene svíce několik minut. Poté vložili do bavlněného plátna pepř, sůl a levanduli. Plátno zavázali bílou nití a podrželi nad plamenem.
Věřili, že dokud směs bude uložena v bezpečí domova, nic zlého se jim ani rodině nestane.
Pro věčnou lásku v rodině lidé používali březovou kůru, kterou našli na zemi.
(Nikdy ji neloupali ze stromů, protože věřili, že kůra získaná tímto způsobem by měla opačný, ničivý, efekt).
Za úplňku, první pondělí v měsíci drželi kůru v levé dlani a mysleli na své nejbližší. Takto „očarovanou“ kůru nosili u sebe a věřili, že ochrání lásku v rodině navždy.
Ani na talismany lidé dodnes nezapomněli.
Vzpomeňme jen na hledání čtyřlístků, či na větu, kterou slýcháme tak často: „Ten dárek máš pro štěstí...“
Ano štěstí, lásku, věrnost, pohodu, to vše má talisman přivolat.
Říká se, že talisman má největší, nejsilnější moc tehdy, když si jej člověk vyrobí sám. V podstatě je jedno, jaká věc se stane talismanem. Ale pravdou je, že lidé dělili věci a rostliny podle „magických schopností“, které využívali při tvorbě talismanu.
Nejčastěji vyrývali ony symboly do kamínku, který poté nosili na krku, nebo jej schovali v domě.
- deštník = přivolává klid a bezpečí
- ořechová skořápka = přivolává cestu za prací
- květ lotosu = přivolává pohodlí
- čtverec = přivolává štěstí do domu
- ovál = přivolává sňatek
- dům = přivolává štěstí do celé rodiny
- hvězdy a květiny = přivolávají lásku do domu
Možná jsou to všechno jen mýty, pověry ... možná ne. Na každém šprochu pravdy trochu a myslím, že i kdyby v těchto případech nebylo pravdy ani za mák, stejně amulety a talismany své kouzlo neztratí... Myslím to kouzlo, které cítíme už jen z toho slova, kouzlo minulosti, kouzlo našich prapředků...
Ale jedno vím jistě, když najdu čtyřlístek, utrhnu jej a schovám... Když uvidím padat hvězdu, budu si dál přát svá tichá, možná nesplnitelná přání.
____________________________________________
Některé dřívější články na toto téma:
Penis jako talisman
Kupte si štěstí: pozlacené hovínko
Pověry a talismany
Nový komentář
Komentáře
vybornej clanecek:) asi si neco vyreju do kaminku :)
Hezký článek
no prostě bez komentáře
Hezký článek
Mám náramek pro štěstí, co mi dal kamarád Indián a sundávám ho jenom v okamžiku, kdy se k oblečení opravdu nehodí
Žábina: Vedle monitoru mi sedí los od mé pro štěstí.
A bez mého medvídka(malinkého, kterého mám od dětství) bych nikdy nikam na dlouho nejela, jsem blázen
Tak já zase mám /a už roky/ kamínek...obyčejnej malej kamínek, který jsem asi kdysi a kdesi, někde sebrala..mám ho pro štěstí.
Vždy když se podaří si koupit novou kabelku ho nezapomenu přendat..jak už jsem napsala mám ho roky.
moc hezky napsaný článek....když jsem nastupovala po 2.MD do nové práce, daroval mi můj syn malého keramického sloníka a řekl mi, že ho mám pro štěstí, aby se mi v nové práci dařilo...už je to 2 roky a mám ho tady u počítače pořád