Už je to tu zase. Ráno se probouzím se svědícími kousanci. Je mi jasné, že jsem nedobrovolně strávila noc s nejedním komárem. Tak, hmyzí panstvo, vyhlašuji vám otevřenou válku!
Stačí, že krev mi pijou někteří lidé. Ještě aby se k nim přidala i zvířata. Nikdy! Během několika hodin jsem byla poučena všemi babskými i chlapskými radami, jak boj s komáry vyhrát a nepřipustit si je k tělu.
Krok první: Zbav se štípanců. Herbář mi napovídá, že na bodnutí hmyzem je nejlepší přiložit rozmáčknutý list šalvěje. Je to totiž výborné antiseptikum. Pro lepší hojení mám ještě aplikovat květ měsíčku nebo heřmánku. Použít lze i obklad z octa nebo rozkrojená cibule. Totéž naši prapředkové používali i na vosí bodnutí. Modernější ženy radí přikládat na bodnutí ledový obklad, čímž se zabrání šíření toxinů.
Krok druhý: Síťky do oken. To je zásadní věc. Díky bohu a šikovným rukám pánského osazenstva tohoto domu tento krok mohu přeskočit. Síťky máme už od zimy, zbývá tedy najít skulinu, kterou se ta bzučící potvora skrz ochrannou bariéru do ložnice dostala.
Krok třetí: Babičky radí, nasaď bylinky! „A hlavně si netahej do bytu tu chémii do zásuvky, bude ti z toho akorát blbě.“ Balkon i okna už zdobí bylinky, které by měly všelijaký hmyz udržet v bezpečné vzdálenosti. Levandule, bazalka, rozmarýn, tymián, yzop, šalvěj, máta, majoránka, dobromysl, fenykl, koriandr, kopr, afrikány, kopretiny, heřmánek a sušené květy šeříku – něco z toho by snad zabrat mohlo. Pro jistotu ještě tu a tam kápnu trochu éterického oleje z meduňky, cedru, citronu, eukalyptu, saturejky, grapefruitu a bergamotový olej.
Krok čtvrtý: Bez repelentu nechoď z domu. Babské rady říkají: „Chraň se.“ Dlouhé rukávy, světlé oblečení a nechráněná místa natírat repelenty všeho druhu. „Ale tu chémii, tý nevěř, tý voni se nebojej.“ Raději si tedy mám potírat kůži olejem z bazalky, česneku, levandule, šalvěje, cedrového dřeva, citrónu nebo cibule. Hmyzu budu prý méně chutnat, budu-li pít denně kopřivový čaj a ládovat se vitaminem B.
Chlapské rady zase říkají: Na všechno alkohol! Radek mě hned ráno poinformoval po vzoru ruských mužíčků, že nejlépe se dotěrnému hmyzu ubráním vodkou. A to prosím vně i vnitřně.
Každé ráno si prý mám natřít tělo vodkou, a abych neměla chuť se pořád olizovat, mám do sebe naklopit pár panáků. Jinak prý to nefunguje. Nevím, nevím, jestli mi ty vedlejší účinky budou stát za to. Kromě hmyzu to zaručeně odpudí všechny slušné lidi, nepustí mě do vlaku nebo mě z něj vyhodí někam do polí, přitáhnu k sobě nejrůznější alkoholická individua a vyřadím se z provozu na zbytek dne. Ale přiznávám, že hmyz na mě nejspíš nepoleze, a kdyby, bude mi to srdečně jedno.
Krok pátý: Smiř se s realitou. Po tom, co tohle všechno (krom vodky, na kterou nemám odvahu) absolvuju, se dozvídám, že ochrana nikdy není stoprocentní, a přesto bych měla být nadšená, že mě dneska v noci kousne jen deset komárů místo třiceti.
Krok šestý: Ráno opakuj krok první.
Jdu si pro „chémii“!
Taky se vám někdy zdá, že vás komáři a mušky koušou víc než ostatní? Jak s nimi bojujete?
Nový komentář
Komentáře
Když mě rafne komár natřu to tygří mastí a nesvědí to
Nám pomáhají síťky proti komárům. Eliminuje to hmyz v domácnosti, a hlavně to zabrání kočce v procházkách po parapetu, táhnoucím se po celém obvodu baráku :)
No nazdar, to když MĚ kousne komár, udělá se mi 5centimetrovej lívanec a kolem něj ještě menší lívanečky, ale naštěstí svědění brzo pomine.
Slyšela jsem, že komáři jdou jen na sexuálně přitažlivé lidi
Na mě už jaksi taky nejdou
ToraToraTora: Teda že funguje vitamín B u lidí, tam bych i chápala mechanismus. Ale u psů je to čisté placebo
Holt chodí někam, kde zrovna teď nejsou. Pes se přece nepotí
hankku: insect repellents comes from Malaysia.
na mě hmyz vůbec nejde...žádnej...ani klíštata
Manx: zkusila bych ty ďobance natírat krémem s kyselinou glykolovou (dá se sehnat v lékárně až ve 12% koncentraci). Je to mírný chemický peeling, postupem času to z kůže sloupne ledacos. Já si tím štípance natírám už preventivně, okamžitě přestanou svědit a rychle mizí.
ToraToraTora: veselá_hruška: Draco: Díky za podporu, faakt vitamín B - nejlépe forte - funguje. Je jasné, že né na 101%, ale lepší než vše ostatní.
Yannize: to je fakt jako kanárek, to by sis všimla rozdílu.
Netuším, proč babičky radily tuny bylinek, když do oken patří muškáty - a to nikoliv převislé. Ty se totiž do oken dávaly právě proto, že odpuzují hmyz, ne kvůli kráse nebo vůni
převislé druhy nefungují - taky voní úplně jinak.
Draco: tchýně to u psa zkusila je bez klíšťat celý rok
... a vitamin B u mě nefunguje, vyzkoušeno, hmyz žere dál.
To se mi nezdá, to je fakt. Koušou, bestie. V lese to trochu brzdí repelent, ale jen trochu, a kromě toho většina repelentů je nepříjemných spíš pro mě, zatímco hmyz to příliš neodpuzuje.
na mě tyhle potvory nelezou, asi jim nechutnám
No já nevím, já se pangaminem krmím a stejně mě nějaká svině včera večer bodla.
Na tyhle sviňuchy používáme takové ty sajrajtíky do elektřiny. Otevřeme okno a na hodinku jej píchneme do zásuvky. Do rána máme od komárů a veškerého hmyzu pokoj. Venku máme různé lampy, tak můžeme sedět do noci a je klid.
Njnj..a ted si predstavte,ze po navsteve na horach, zjistite podivne kousance po celem tele, ktere se neustale zvetsuji a kazdy vas desi infikovanym komarem a jinym svinstvem, tak vas po par dnech donuti k tomu dochtoru zajit a po 1/2 dni stravenem u 2 (slovy dvou) dochtoru zjistite, ze jste pokousana od blech..a to jsou prosim blechy psi, ty na cloveka nejdou...
Připojuji se k "babské radě" vitamínu B
Žádná klíšťata (asi to začnu cpát i psovi
no a komárům taky moc nejedu
Mně ani tak nevadí, že si do mě v noci kousne. Ale co mě příšerně vytáčí, když mi bzučí kolem uší, to i nohu vystrčím z peřiny ať dá pokoj. Ale ja fakt, že kde jsem já, ostatní nepotřebují repelenty, všechno to na mě leze. Loni jsem už neodolala a koupila se hajzlík do zásuvky - ale vadí mi ten "zápach" co je potom cítit v místnosti.