Už je to tu zase. Ráno se probouzím se svědícími kousanci. Je mi jasné, že jsem nedobrovolně strávila noc s nejedním komárem. Tak, hmyzí panstvo, vyhlašuji vám otevřenou válku!

Stačí, že krev mi pijou někteří lidé. Ještě aby se k nim přidala i zvířata. Nikdy! Během několika hodin jsem byla poučena všemi babskými i chlapskými radami, jak boj s komáry vyhrát a nepřipustit si je k tělu.

Krok první: Zbav se štípanců. Herbář mi napovídá, že na bodnutí hmyzem je nejlepší přiložit rozmáčknutý list šalvěje. Je to totiž výborné antiseptikum. Pro lepší hojení mám ještě aplikovat květ měsíčku nebo heřmánku. Použít lze i obklad z octa nebo rozkrojená cibule. Totéž naši prapředkové používali i na vosí bodnutí. Modernější ženy radí přikládat na bodnutí ledový obklad, čímž se zabrání šíření toxinů.

Krok druhý: Síťky do oken. To je zásadní věc. Díky bohu a šikovným rukám pánského osazenstva tohoto domu tento krok mohu přeskočit. Síťky máme už od zimy, zbývá tedy najít skulinu, kterou se ta bzučící potvora skrz ochrannou bariéru do ložnice dostala.

Krok třetí: Babičky radí, nasaď bylinky! „A hlavně si netahej do bytu tu chémii do zásuvky, bude ti z toho akorát blbě.“ Balkon i okna už zdobí bylinky, které by měly všelijaký hmyz udržet v bezpečné vzdálenosti. Levandule, bazalka, rozmarýn, tymián, yzop, šalvěj, máta, majoránka, dobromysl, fenykl, koriandr, kopr, afrikány, kopretiny, heřmánek a sušené květy šeříku – něco z toho by snad zabrat mohlo. Pro jistotu ještě tu a tam kápnu trochu éterického oleje z meduňky, cedru, citronu, eukalyptu, saturejky, grapefruitu a bergamotový olej.

Krok čtvrtý: Bez repelentu nechoď z domu. Babské rady říkají: „Chraň se.“ Dlouhé rukávy, světlé oblečení a nechráněná místa natírat repelenty všeho druhu. „Ale tu chémii, tý nevěř, tý voni se nebojej.“ Raději si tedy mám potírat kůži olejem z bazalky, česneku, levandule, šalvěje, cedrového dřeva, citrónu nebo cibule. Hmyzu budu prý méně chutnat, budu-li pít denně kopřivový čaj a ládovat se vitaminem B.

Chlapské rady zase říkají: Na všechno alkohol! Radek mě hned ráno poinformoval po vzoru ruských mužíčků, že nejlépe se dotěrnému hmyzu ubráním vodkou. A to prosím vně i vnitřně.

Každé ráno si prý mám natřít tělo vodkou, a abych neměla chuť se pořád olizovat, mám do sebe naklopit pár panáků. Jinak prý to nefunguje. Nevím, nevím, jestli mi ty vedlejší účinky budou stát za to. Kromě hmyzu to zaručeně odpudí všechny slušné lidi, nepustí mě do vlaku nebo mě z něj vyhodí někam do polí, přitáhnu k sobě nejrůznější alkoholická individua a vyřadím se z provozu na zbytek dne. Ale přiznávám, že hmyz na mě nejspíš nepoleze, a kdyby, bude mi to srdečně jedno.

Krok pátý: Smiř se s realitou. Po tom, co tohle všechno (krom vodky, na kterou nemám odvahu) absolvuju, se dozvídám, že ochrana nikdy není stoprocentní, a přesto bych měla být nadšená, že mě dneska v noci kousne jen deset komárů místo třiceti.

Krok šestý: Ráno opakuj krok první.

Jdu si pro „chémii“!

 
Taky se vám někdy zdá, že vás komáři a mušky koušou víc než ostatní? Jak s nimi bojujete?

 

Reklama