forgot

S tou mojí hlavou je to hrozné. Včera večer jsem se vlekla s velkým nákupem a nemohla jsem si vzpomenout, kde mám zaparkované auto. Našla jsem ho tak, že jsem si stoupla doprostřed parkoviště, točila se a mačkala čudlík centrálního zamykání tak dlouho, až na mě auto zablikalo. Doma jsem pak zjistila, že jsem dobrou třetinu věcí, které jsem chtěla, zapomněla koupit.

Proč tam vůbec jdu?

A když jsem večer stála před špajzem a nemohla si vzpomenout, proč tam jdu, už mnou lomcovaly obavy o mé duševní zdraví. Pak mi do nohy šťouchl čumákem pes. „Aha, já jsem ti šla pro granule, vždyť ty chceš večeři,“ osvítil mě rozum. Stává se vám to taky?

Jsem nenormální?

A tak jsem se zeptala na radu MUDr. Vandy Frankové z Psychiatrické léčebny v Dobřanech. Kde je tedy hranice mezi normálním a chorobným zapomínáním?

„Tato hranice bývá neostrá a k odlišení je třeba vyšetření. Obecně lze říct, že dokud poruchu paměti pociťuje jen člověk sám a ona mu nenarušuje schopnost vykonávat zaměstnání nebo jiné aktivity, tak jde o normální stav. Je-li však porucha paměti takového rozsahu, že člověk trápí a ona mu znemožňuje dělat to, na co byl zvyklý, nebo že na ni upozorňuje jeho okolí, jedná se již o důvod k vyšetření.“ (Mě už teda okolí upozornilo!)

Co teď?

forgot

Co když za pár let netrefím domů, nebo si nevzpomenu, jak se jmenuju! Kdybyste i vy měli strach, že to s vámi půjde z kopce (nebo třeba s vašimi blízkými), pomoc je podle odborníků nejlépe hledat v místní pobočce České alzheimerovské společnosti a nechat si zde vyšetřit paměť či zkonzultovat zdravotní problémy s ní související. Více informací o projektu je možno nalézt na www.poruchypameti.cz.

Další možností je návštěva praktického lékaře, nebo rovnou návštěva odborníka na nemoci spojené s poruchami paměti (neurolog, psychiatr, geriatr).

Kdo je nejvíce ohrožen poruchami paměti?

Tohle vás asi nepřekvapí, ale nejhorší na paměť je stárnutí. Čím jsme starší, tím je to horší. Někdy až tak, že dochází ke stařecké demenci. „Je na místě si během života vytvořit tzv. rezervní mozkovou kapacitu a s její pomocí úpadek duševní svěžesti vykompenzovat. Vhodné je vzdělávání během celého života, duševní a tělesná aktivita a společenský kontakt,“ radí lékařka z Dobřan.

Mě z toho nejvíc zaujal společenský kontakt. To ale v tomto případě neznamená jít si zapařit, ale například společně hrát deskové hry či karty, přihlásit se do klubu křížovkářů, sudokuluštičů nebo skrablistů. Od věci nejsou ani kluby divadelních diváků, umělecké kroužky nebo studium třetího věku (to ale pro ty dříve narozené).

 Co pomůže k udržení paměti?

1. Dostatek duševní aktivity

2. Společenské kontakty

3. Aktivní zábava

4. Stále se něco učit

5. Zdravě jíst

6. Nekouřit

7. Pít málo alkoholu

8. Neužívat léky na spaní a na uklidnění

9. Vyhýbat se stresům

10. Naplno se radovat

Zapomínáte často? Jak to řešíte (uzlem na kapesníku, připomenutím v mobilu, poznámkovým blokem...)?