stmivani

Víte, co je Stmívání? Jestli doma máte pubertální dcerku, je hodně pravděpodobné, že ano. Je to nový fenomén podobný Harrymu Potterovi, Pánovi prstenů či Hvězdným válkám. Rozdíl je jen v cílové skupině.

Já jsem do něj byla zatažena na podzim svou dcerou. Když jednoho večera přišla z kina a začala mi s planoucím okem líčit milostný příběh lidské dívky a mladého upíra, okomentovala jsem to kritikou, proč za takové pitomosti utrácí drahé peníze za lístek. Příští týden mi sdělila, že na film šla do kina podruhé, a jestli bychom si nemohly sehnat DVD, že by si ho ráda pouštěla doma. V ten moment jsem si myslela, že se zbláznila. Pak jsem se dozvěděla, že jsou natočené dokonce dva díly a že knihy, které sloužily jako předloha, jsou světovým teenagerovským bestsellerem.  

Jak se mi to líbilo?

A tak jsem jednoho dne donesla z půjčovny DVD prvního dílu a shlédla ten zázrak. Neříkám, že jsem se nudila, bouři nadšení za dvě ale pociťovala jen má dcera. Příběh vypráví o obyčejné dívce Belle, která se přestěhuje z Phoenixu do maloměsta a zde se sblíží s podivným spolužákem, který se s nikým nekamarádí - Edwardem Cullenem. Jeho schopnosti ji fascinují, ale on jí není ochoten nic vysvětlovat. Nakonec Belle dojde, že je upír. I přes to se do sebe zamilují a on ji seznámí se svou upíří rodinou. Jsou to ale upíři vegetariáni, kteří se živí pouze krví zvířecí a zakládají si na vlastním sebeovládání. Milostný příběh pokračuje zcela banálním dějem, napětí střídají sladkobolné obrazy. Dívka je svým vzhledem docela obyčejná, žádná kráska ani hvězda školních večírků. Zato ON. Prostě typický „řízek“, jak se vyjádřilo moje děvče. Není to nikdo jiný než představitel Cedrika Doggoriho z Harryho Pottera, herec Robert Pattinson.

Zalíbení v něm našly miliony mladých dívek od 12 let, minulý týden jsem se dočetla, že byl dokonce vyhlášen v anketě čtenářů amerického časopisu Vanity Fair za nejkrásnějšího muže světa a fanynky ho tak pronásledují, že z nich začíná trpět neurózou. Co všechno dokáže popularita!

Fanoušci v Čechách

Já jsem navíc zjistila, že na internetu je kromě mnoha stránek a blogů založený speciální chat fanoušků, kteří sami píší básně a příběhy modifikující knižní děj a vzájemně si je předkládají k hodnocení. Na www.stmivani.eu najdete vše možné i nemožné na upírské téma, které dnes hýbe světem.

O autorce

Stmívání napsala americká spisovatelka Stephenie Meyerová, kterou knižní série čtyř dílů vynesla mezi nejčtenější spisovatele současnosti po bok J. K. Rowlingové.

Obrovský úspěch vedl spisovatelku k rozhodnutí napsat i páté pokračování pod názvem Půlnoční slunce. To se však ještě před dokončením objevilo na internetu a Stephenie Meyerová v rozhořčení odložila dopsání knihy na neurčito…

Znáte Stmívání? Líbí se vám?

Reklama