Foto: Shutterstock

Potlačování emocí uvolňuje stresový hormon kortizol společně s adrenalinem, který má tendenci ovlivňovat krevní tlak, zdravý spánek, hladinu cukru v krvi i srdeční frekvenci. Tako-tsubo kardiomyopatie je srdeční onemocnění známé také jako syndrom zlomeného srdce.

Stres prožíváme každý trochu jinak. Má své vlastní podoby a druhy, jako je epizodický akutní stres nebo chronický stres. Stres není vždy považován za špatnou věc, někdy nás vybízí k lepším pracovním výsledkům a je také spojený s nervozitou z prvního rande. Správné množství stresu motivuje člověka k bdělosti. Přílišné množství stresu může ale naopak škodit, vyvolávat napětí, úzkosti či způsobit vážné onemocnění.

Co je to Tako-tsubo kardiomyopatie

Jde o oslabení levé srdeční komory, obvykle způsobené silným emočním nebo fyzickým stresem, které postihuje 2 až 5 procent populace. Srdeční selhání je přítomné až u poloviny pacientů, u třetiny se objevuje arytmie. Z 90 % jsou pacientkami ženy po menopauze okolo 65 let. Mezi příčiny se řadí nehody, pokles krevního tlaku, intenzivní strach, ale i nečekaná ztráta milovaného člověka. Symptomy se projevují akutní bolestí na hrudi, dušností, závratí a ztrátou vědomí. Když  je člověk ve stresu, amygdala (oblast mozku, která se zabývá stresem) signalizuje kostní dřeni, aby produkovala více bílých krvinek. To způsobí zánět tepen, což může vést k infarktu, mozkové mrtvici a angině pectoris. Syndrom zlomeného srdce je takové kardiovaskulární onemocnění.


Foto: Shutterstock

Pokud vám tedy někdo zlomil srdce a dlouhodobě pociťujete bolest či pnutí u srdce, nechte se vyšetřit lékařem. Svěřte se mu, že procházíte stresujícím obdobím a přiznejte, jak dlouho vás problémy trápí. Abyste předešli nejhoršímu, snažte se tělo přimět k tomu, aby vyplavovalo co nejvíce hormonů štěstí (endorfinů). Smích vás nejlépe ochrání před srdečními chorobami.

Reklama