V různých diskuzích se budoucí maminky dozví, že je mezi 15. a 18. týdnem těhotenství čeká tak zvaný „triple test“ - o co se ale vlastně jedná, jak takový test probíhá a k čemu je dobrý, to jsme zjišťovaly u gynekologa Gabriela Horkaye.

Tripl test - každá budoucí maminka se s tímhle pojmem nejspíš již setkala, ale co to vlastně je? Na myšlenku, pídit se po tomto testu, nás přivedla budoucí maminka Zuzka, jejíž těhotenský deníček pravidelně uveřejňujeme a která už na tomto testu byla.

Takže: tripl test zkoumá, zda miminko nemá tři vrozené syndromy (proto nejspíš to slovo „tripl“). Zajímavé je, že tripl test začíná být poměrně zastaralý a doplňuje se dalšími testy, více už vám ale prozradí gynekolog Gabriel Horkay z nemocnice v Pelhřimově...

MUDr_Gabriel_Horkay_gynekologCo je to triple test a co se při něm budoucí maminka dozví?
Jde o krevní testy, které děláme kvůli nejčastějším vrozeným vadám. Tedy Downův syndrom, Patauův syndrom a Edwardsův syndrom. Je to ale zastaralejší metoda, dnes již máme lepší testy.

Jak tento test pro ženy probíhá? Je to bolestivé?
Naberou jí krev. Je to klasický odběr, tuším, jedné zkumavky.

Říkal jste, že dnes jsou modernější testy - tedy lze vynechat triple test?
Vynechat ho nelze, nové testy jsou nadstavbou na tento. Jiné testy se ale dělají v Praze, jiné v třeba v Budějovicích, my děláme v 11. týdnu například tak zvaný Sérum integrovaný test, ke kterému se nabírá ještě jedna zkumavka krve. Existuje ale například tak zvaný Kombinovaný test, při kterém jde maminka ještě na jeden odběr a vše je doplněno nálezem z ultrazvuku.

Co to znamená, když má žena v těhotenství pozitivní triple test, je to hned jasně špatná zpráva?
Znamená to, že je v jejím případě statisticky zvýšené riziko, není to hned špatné. Je potřeba jít na další genetické vyšetření, doporučuje se odběr plodové vody.

A co znamená negativní triple test?
Negativní znamená, že statisticky z veličin, které v testu vyšly, je 75% pravděpodobnost, že je vše v pořádku. Sérum integrovaný test pak posouvá pravděpodobnost někam na 93 % a zkoumá i některá další možná rizika. Bohužel nikdy ale není stoprocentní jistota.

Vidíte, to jsem se chtěl zeptat, totiž, že jsem četl, že triple test je spolehlivý jen maximálně na 70 % - je to tedy 75% a vyšetřuje se dál, kdy se dostaneme na 93%. Dobře, ale pokud chci mít maximální možnou jistotu, jaká je alternativa?
Kdo chce mít úplnou jistotu, musí jít na odběr plodové vody. Ale ta jistota je jen v rámci toho, když „víme, co hledáme“. Jinými slovy, při odběru plodové vody se zkoumají možná dříve zjištěná rizika, zkoumat vše by bylo hrozně drahé, to by nikdo nezaplatil.

Jinými slovy, jistotu na 100% tedy nemohu mít maminky nikdy...
Jsou testy, vyšetřující DNA dítěte z krve matky - Fetální DNA z krve matky. U nás je to však hudba budoucnosti, doufám, že co nejbližší. V zahraničí jsou odzkoušené a pomalu se rozšiřují, naši odborníci zatím pouze spolupracují se zahraničními pracovišti. V tomto testovacím programu je například Centrum lékařské genetiky v Českých Budějovicích.

Když se ještě vrátím k tomu odběru plodové vody - stejná otázka jako u tripl testu: Jak probíhá a je bolestivý?
Musí se propíchnout břišní stěna a stěna děložní, ale místo se znecitlivuje, tedy pocitově by to měl být jen větší vpich. Sám jsem to samozřejmě nezažil, takže vám nemohu říct, jaký to je přesně pocit.

Kam dál?

Reklama