Je nespočet možných způsobů, jak se dá sedět. A děti jsou v tomto obzvláště vynalézavé. Jenže ne každý je pro tělo vhodný. Řada z nich je jako malé pacienty dříve či později přivede k lékaři s problémy se zády. Malé děti jsou rády v přítomnosti rodičů, a tak nezřídka dělají své úkoly u jídelního stolu na klasické židli, zatímco maminka chystá oběd či večeři. Starší děti se zase rády choulí na gauči nebo v kuličkovém křesle a podobně. Obojí je špatně.

detisezeni.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Při sezení by měly být zachovány anatomické a fyziologické predispozice našeho těla:

  • Hlava by neměla být předsazená, uši mají zůstat nad rameny.
  • V kyčlích, kolenou a kotnících má být pravý úhel.
  • Nohy mají zůstat rozkročeny na šířku pánve.
  • Chodidla se dotýkají celou plochou země.
  • Páteř a hlava mají být co nejvíce ve vertikále.

Jak toho docílit?

Děti by se v ideálním případě měly učit u psacího stolu s prostornou pracovní deskou vysokou 70 a 75 centimetrů. Abyste stůl nemusela měnit s přibývajícími centimetry vašeho potomka, můžete zvolit stůl „rostoucí“, u něhož lze korigovat délku nohou. To samé platí i o židli. Namísto „kancelářské“ klasiky s kolečky je vhodnější takzvaná rostoucí židle, kterou můžete i u malých dětí nastavit na míru, a to včetně opěrek na nohy.

Ne příliš dlouho

Přestože vaše dítě sedí zcela správně, tělo strádá. Potřebuje změnu polohy, a tak by se děti měly průběžně protahovat. Na škodu není ani kombinovat sezení na židli se sezením na gymnastickém míči. „I ten může růst s dítětem. Navíc bude podporovat aktivitu zádových svalů a svalů v pánvi. Dítě se tak lépe koncentruje, jelikož jej neunavuje statické sezení, a zároveň procvičuje stabilizační systém,“ doporučuje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky s tím, že je obecně zastáncem více možností, v jaké pozici se učit, nejenom za psacím stolem. „Mnoha dětem například vyhovuje ležet na břiše na koberci. Zvládá-li v této pozici i pěkně psát, nebránila bych mu, alespoň si protáhne bederní a hrudní páteř, kterou u stolu hrbí na opačnou stranu. Děti by měly mít i dostatečný prostor na chození v pokojíčku, tak aby si mohly ‚memorovat‘ probranou látku. Je dokázáno, že si mozek při opakujícím se rytmickém pohybu snáze zapamatuje, co je potřeba se naučit nazpaměť,“ dodává.

Polohu v leže na břiše ostatně doporučuje i fyzioterapeutka Jana Tůmová, která se specializuje na dětskou rehabilitaci: „Při hraní počítačových her či sledování facebooku na tabletu či mobilním telefonu doporučujeme dětem změnit polohu ze sedu se svěšenou hlavou do polohy na břiše s oporou o lokty, kde je mnohem fyziologičtější postavení krční páteře. Zároveň zde dochází i k prohnutí bederní páteře a celkovému rovnání páteře.“

Čtěte také:

Reklama