Statistika hovoří jasně. Každý z nás jen v domácnosti spotřebuje za jediný den v průměru na 90 litrů pitné vody. A v Praze je to ještě o 17 litrů na člověka více. Přitom na Zemi trpí nedostatkem pitné vody přes miliardu lidí a v nejchudších částech světa si musí lidé vystačit se zhruba 10 litry na osobu a den. Ačkoli je to na pováženou, k šetření s vodou vás to asi hned tak nepřesvědčí. Ovšem cena vodného a stočného, která v Česku každým rokem stoupá, by mohla. Jen drobnými opatřeními přitom můžete ročně ušetřit nemalé peníze.
Voda v kuchyni
- Dodržovat pitný režim je důležité, zvláště v parném létě. Jenže málokdo se spokojí s vlažnou vodou, která z kohoutku zpočátku teče. A tak ji odtáčíme a odtáčíme, abychom načepovaly tu ledově chladnou. A spolu s ní tečou peníze do kanálu. Natočte si raději ráno vodu do džbánu, a ten dejte do lednice.
- Je mytí nádobí úspornější v myčce, nebo ve dřezu? První varianta je správně. Při mytí 12 sad nádobí, které se vejdou do myčky na jeden mycí cyklus, spotřebujete zhruba 15 litrů vody. Ve dřezu je to ale až 80 litrů vody. Zvláště pokud jste zvyklá nechat téct vodu z kohoutku nepřetržitě po celou dobu. Jen dbejte na to, abyste myčku zcela naplnily.
- Napouštíte zbytečně velké množství vody do hrnců, například při vaření brambor? Plýtváte nejen jí, ale také energií na jejích ohřev.
Voda v koupelně
- Dáváte přednost sprše, nebo vaně? V prvním případě spotřebujete jen třetinu toho, co v tom druhém. Rozdíl je tím markantnější, čím větší máte vanu. Samozřejmě ale v případě, že pod sprchou nezůstanete třeba půl hodiny.
- Dalších 30 procent vody můžete při sprchování ušetřit v případě, že starou sprchovou hlavici vyměníte za úspornou. Pokud je navíc vybavíte perlátorem, můžete snížit spotřebu vody ještě o něco více. Průtok lze snížit třeba jen na 6 litrů za minutu, aniž byste nějak zvlášť zaznamenaly rozdíl v kvalitě sprchování. Kouzlo tkví v provzdušnění vody, které vytváří dojem silného proudu.
Zdroj foto: Shutterstock
- Šetřit vodou dokáží i speciální pákové baterie, které disponují stopkou. Na první dobrou je zvednete, a tedy vodu roztočíte, jen na polovinu běžného průtoku. Pokud přidáte na síle, rozteče se voda naplno. To je výhodné zvláště v případě, že máte děti.
- Zapomenout byste měly také na zlozvyk nechávat puštěnou vodu například po celou dobu čištění zubů. Pokud jste čtyřčlenná rodina a dodržujete poctivě dvouminutovou práci kartáčkem, pak vám ročně proteče umyvadlem zbytečně až 30 m3 vody.
- Než spustíte pračku, důkladně ji naplňte. A podle druhu prádla využívejte také rozmanitosti programů praní, které spoří vodu i energii.
- Spoustu vody, často zbytečně, proteče také toaletou. Základem její úspory je nádržka na dvojité (někdy dokonce už i trojité) splachování. „Malé“ spláchnutí zachrání polovinu množství vody potřebné k „velkému“ spláchnutí. Ještě víc dokáže uspořit používání pisoáru, pokud je to u vás doma samý muž.
- Zvažte, zda nemůžete využívat ke splachování toalety a praní prádla dešťovou vodu. Spotřeba pitné vody tak může klesnout o 40 procent.
Připadá vám protékající záchod nebo kapající kohoutek jako bezvýznamná prkotina? Slabě protékající splachovač vypustí denně až 1 000 litrů vody navíc! Ze slabě kapajícího kohoutku pak denně zbytečně zmizí 24 litrů vody. |
Voda na zahradě
- Pokud máte co zalévat, dělejte to v ideálním případě dešťovou vodou. Nejen že to bude svědčit rostlinám, ale i vaší peněžence. Na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě navíc můžete získat dotaci Děšťovka od Státního fondu životního prostředí ČR. V současné době probíhá příjem žádostí.
- Při zalévání zahrady se vyplatí dodržovat několik pravidel, které vám uspoří značnou část závlahy. Více se dozvíte v článku
Desatero pro zalévání zahrady! Víme, jak ušetřit desítky litrů vody
Nový komentář
Komentáře
Každý by se měl zamyslet sám nad sebou a nad svým chováním, jestli by nemohl s vodou alespoň trochu víc začít šetřit. Podle mě je největší problém v tom, když si každý člověk v domácnosti napustí plnou vanu vody, která pak odteče do kanálu. Daleko lepší je, když se lidé pouze sprchují . Samozřejmě se s vodou plýtvá i jinde a nejde, abychom ji nepoužívali vůbec, ale chce to u toho trochu víc přemýšlet.
Jasně. Budu si v paneláku odměřovat na mililitry vodu do hrnce s bramborama, a přitom u každého druhého rodinného domu je bazén, nebo se pitnou vodou zalévá trávník.
.....vodu z kuchyne...k dispozici kbelík, deštovka na zahradce .......ale ma to vubec smysl,- zvažuji, že ...........čim víc se bude šteřit, tím víc nam ji zdraží
Máme čističku a retenční nádrž, my vodu používáme vždycky dvakrát
Zapojila jsem se do "kbelíkové výzvy" ... čistou vodu střádám do kbelíku a pokud mám přebytek ze zálivky balkonu, zanesu před panelák do záhonu levandulí a mochny. Jinak tou čistou vodou myslím tu bez saponátu, třeba i po mytí zeleniny, z přeprané rýže apod. Přidejte se taky.
Zpovykaní Pražácí. 90 litrů jim nestačí, oni musí mít 107.
Máme sprcháč,myčku, automatickou pracku. Snažim se vodou setřit. Ale desťovku máme sotva na malý skleník a pár kytiček v truhliku. Neprsí, voda není.
Tak na zahrádce vodu zachytáváme a zaléváme s ní. Ale moc si tedy nedovedu představit v té vodě prát prádlo.
A kontrolovat zda mám v hrnci s bramborama o kapku víc vody, to nehodlám.
A cena vodného a stočného mě k tomu nedokope. Proč? Čím více šetříte, tím více platíte. Nám ve městě radostně oznámili, že si za vodu dost připlatíme. Důvod? Skončil tu velký podnik, takže i velký odběratel. A někdo to teda doplatit musí, že? Aby penízky tekly ve stejném množství...