Jste unavená a malátná? Příčinou nemusí být jen tropická vedra, ale také nízký tlak. Ten se však v létě nedoporučuje zvyšovat tolik doporučovanou kávou.

garlic

S kávou opatrně

S kávou, která se na zvýšení krevního tlaku všeobecně doporučuje, buďte v létě opatrnější, neboť dehydruje a tlak pak může po chvilce naopak klesnout ještě víc. Vhodnější je slabý černý čaj s cukrem.

Stroužek česneku

Pokud trpíte nízkým krevním tlakem, hodně pijte, můžete si dát i deci vína, ne však tvrdý alkohol. Jestli se nechystáte nikam do společnosti, zkuste i stroužek česneku, o kterém je známo, že tlak upravuje. Zvyšuje nízký a normalizuje vysoký.

Podle slov praktického lékaře MUDr. Jiřího Jackla, zabývajícího se také oborem kardiologie, jednou z příčin hypotenze (snížení krevního tlaku) může být i špatná funkce srdce, které nemá sílu, aby při jednom stahu vyslalo dostatek krve. Proto je dobré chodit na preventivní srdeční prohlídky. Prevencí je pak také zvyšování fyzické odolnosti. Zejména během a plaváním.

Dále MUDr. Jiří Jackl dodává: „Lidé se sníženým krevním tlakem by se měli vyhýbat dlouhému stání a rychlému, prudkému vstávání. Často se můžeme setkat také s omdléváním mladých vysokých lidí, při dlouhém stání na různých akcích, kde je navíc těsno a vydýchaný vzduch. Doporučuji na chvíli zkřížit nohy, aby se alespoň trochu krve dostalo nahoru, anebo si sednout na zem, dát hlavu mezi kolena a ruce nahoru.
V případě, kdy už člověk omdlí, je potřeba ho uložit do polohy vleže a zvednout mu nohy, aby měl tok krve ulehčenou cestu nahoru.“

 
Podle lékařských průzkumů je výše krevního tlaku z přibližně 50 % předurčena geneticky. Hypotenzí jsou častěji postiženy ženy. V mnoha případech zejména v průběhu těhotenství. Dalších 50 % je ovlivněno životním stylem.

Jak ovlivnit oněch zbylých 50 % ?

  • pravidelným sportováním
  • vyhýbání se dlouhému stání, nebo rychlému vstávání
  • hodně pít tekutiny
  • konzumovat vitamin C

Máte nízký krevní tlak? Dožijete se vysokého věku, ale bude vám často točit hlava. Ale kdo ví, třeba štěstím.

Čtěte také:

Reklama