Kde začíná tréma? Je to takové to dětské stydění se, kdy se z rozesmátého batolete během jediného týdne stane stydlín, který schovává hlavu do mámina ramene nebo sukně? Je tohle začátek trémy?

Nebo je to tehdy, když se začne po dítěti chtít nějaký výkon a ono neví, zda vše zvládne tak, aby nic nepokazilo? Je rozhodně jasné, že rodina hraje při trémě velkou roli. Jde o to, jak k vám kdo přistupoval, jak nároční na vás byli, i to, jak uměli pochválit a přejít nedostatky.

Pak tréma pochopitelně souvisí s povahou každého jednotlivce. Někdo trému má, jiný ji necítí. Tam, kde by se jeden propadl studem, druhý se jen usměje a pomyslí si, že tohle tu ještě nebylo.

Vsadím se, že s trémou má každý minimálně jednu historku, protože čas od času přepadne i ty největší hrdiny, kteří se pak diví, co to s nimi bylo. Vy si také určitě vzpomenete na nějakou situaci, kdy vás polila červená od kořínků vlasů až po paty.

Dnešek také můžete vzít jako takový anti-trémový trénink. Zkuste zavzpomínat na nějakou situaci, která vám (kvůli trémě) s největší pravděpodobností nebyla příjemná a napište nám o ni. Ukažte trémě, že se jí nebojíte, že už jí máte dost a chcete žít svobodně. Bez strachu z toho, co se vám zase stane, nebo co provedete vy! Pojďme si povídat o „nemoci“, která se dá léčit a udělejme zde dnes první krok. (indicie - doping)

(Ne, nebojte se, nebudu křičet: „Tak se nestyďte! Nikdo vás přece neukousne! Nováková, vždyť přece hraješ na ten klavír pěkně! Tak zahraj panu inspektorovi! Nováková, ta umí, uvidíte!“ ano, tohle jsou okamžiky, kdybychom vraždili, kdybychom mohli byť jen pohnout rukama. Je to na každém a je to dobrovolné!:)

Také vás ničí tréma?
Nevíte, co si počít s rukama?
Zadrhává vám hlas? Potíte se?
Třesou se vám kolena?
Chcete někam utéct, schovat se?
Bojíte se, že to celé zpackáte?
Nebo naopak netušíte, co to tréma je?
Jste sebevědomí a jistí, bez problémů?

Napište mi, jak to máte a co se vám stalo
na adresu
redakce@zena-in.cz!

Reklama