Právě mi na reakční e-mail přišel velmi zajímavý příspěvek od jedné naší čtenářky, který rozhodně stojí za zveřejnění. Sice se jedná o věc velmi smutnou, ale bohužel i takové případy jsou, proto se chci s vámi o něj podělit.

Myslím, že bude jen minimum lidí, kteří by nezaregistrovali nespravedlivé odsouzení Súdánky Meriam. Za údajné odpadlictví od muslimské víry byla tato křesťanka (vychovaná matkou-křesťankou) odsouzena k oběšení. Trest byl odložen, protože byla těhotná. Ve vězení porodila.

Lidé na celém světě podepisovali petici za její propuštění. A když už se zdálo, že je vyhráno, když konečně Meriam uznali nevinnou a propustili ji, přišla další rána. Při pokusu o opuštění země ji zatkli a nikdo neví, co bude dál. Dle vyjádření Amnesty International ji zatkli tzv. agenti strachu, kteří nepodléhají soudům a mohou zajatce mučit (viz zde).

Přiznám se, že z toho celého mám hodně smíšené pocity. Dle mého je Meriam nevinná a upřímně jí přeji, aby se s celou rodinou dostala do svobodné země, kde jí nebude hrozit za víru smrt. Z čeho mám smíšené pocity, to je islám. Mnoho lidí teď říká, že islám je špatný, bojí se tzv. islámské hrozby, aby i v Evropě nezačal útisk základních práv a svobod. A přitom jsou muslimové, kteří tvrdí, že to, co se Meriam děje, není v souladu s jejich vírou. Profesor Halík napsal české muslimské obci otevřený dopis, na který zareagovali (viz zde). Vyjádřili Meriam podporu, také nesouhlasí s trestem. Píšou, že ani podle práva šaría, které je v Súdánu uplatňováno, by Meriam neměla být odsouzena, a dokládají to podobným případem údajného odpadlictví od víry.

Přemýšlím, jestli je islám hrozbou a máme se bát, nebo jestli náboženství samo o sobě není špatné. Vždyť i křesťané v historii napáchali mnoho zvěrstev, například křížové výpravy, náboženské války katolíků a protestantů, ...  A přitom je v Bibli jasně napsáno Nezabiješ! a i Ježíš říká, že když křesťana někdo uhodí do jedné tváře, má mu nastavit druhou, tj. žádná pomsta, žádné oko za oko, zub za zub.

Jak to vnímáte vy? Bojíte se tzv. islámské hrozby? Nebo jen zfanatizovaných muslimů, kteří dělají svému náboženství medvědí službu?

S přáním hezkého dne

mařinka

Text nebyl redakčně upraven

Reklama