Včelí med se v posledních letech stále více zabydluje v tuzemských domácnostech. Podle Českého svazu včelařů každý Čech za rok zkonzumuje v průměru kolem 0,7 kilogramu medu a spotřeba každoročně mírně stoupá. Stále však máme co dohánět, například v Německu či Švýcarsku je spotřeba na osobu zhruba dvojnásobná a v Řecku připadají na jednoho obyvatele dvě kila medu ročně.

Češi objevují med, konzumují ho stále více

Med je oblíbený pro své jedinečné složení i rozmanité možnosti použití. Skládá se zejména z cukrů (hroznového, ovocného, řepného a také ze složitých cukrů dextrinů), ale obsahuje i řadu minerálních látek, bílkovin, enzymů a vitaminů. Med lze užívat jako doplněk stravy, prevenci proti chorobám, lék na zažívací obtíže nebo například jako afrodiziakum. Vedle konzumace v surovém stavu po lžičkách se nejčastěji používá jako sladidlo. Má své nezastupitelné místo ale i při pečení, jako doplněk omáček, zálivek do salátů nebo marinád na pečená a grilovaná masa.
Aby si med udržel všechny látky, které obsahuje, je velmi důležité jeho správné ošetření a zpracování. Velcí výrobci díky špičkovému technologickému zázemí podrobují sesbíraný med až 15 různým testům, které mají vyloučit přítomnost škodlivých látek nebo nežádoucích antibiotik. Důležitá je i správná filtrace suroviny, nejlépe ve vakuovaném prostředí, a její následné pozvolné zahřátí, které nesmí překročit určitou teplotu. Med pak vydrží v tekutém stavu po celou dobu své trvanlivosti, nezcukernatí a zůstane v něm obsah vitamínů a enzymů.

V současnosti je široce rozšířený trend nakupovat med od včelařů. Podle převládajícího názoru právě nákup přímo od „našeho včelaře" garantuje kvalitu prodávaného medu. Domácí výroba i zpracování může do jisté míry garantovat poctivou péči a přístup výrobce, mnohdy ale nezaručí postup zpracování na nejvyšší technologické úrovni. Ten většinou spolu s kvalitativními testy používají jen velcí zpracovatelé. V obchodech si pak spotřebitelé mohou koupit med pod značkou výrobce, který garantuje kvalitu a nezávadnost medu.

Příkladem takových exkluzivních výrobků je francouzský výrobce značky Lune de Miel, který přichází na český trh s řadou prémiových medů z celého světa. V jeho sortimentu jsou především netradiční druhy – med z pomerančových květů nebo silný lesní med z eukalyptu a borovice.
Novinkou, která přijde na trh v nejbližší době, je také dětský Bio med v balení s roztomilým dětským motivem.

Více se dozvíte zde: http://lune-de-miel.pfanner.cz/

Reklama