Jako městská holka, jež vyrůstala v bytě, kde se kvůli suchému vzduchu muselo často spíš zavlažovat (hlavně v případech, když někoho trápil typický úporný kašel), jsem o jejich existenci neměla dlouho ani potuchy. Rybenka totiž miluje vlhko. Později jsem si její výskyt spojovala s prostředím, které na tom nebylo ohledně hygieny zrovna nejlépe. Většinou jsem ji zahlédla v koupelnách různých ubytovacích zařízení. A to nejčastěji při noční návštěvě toalet. Rybenka je totiž nejvíce aktivní v noci. Při rozsvícení se okamžitě (a velmi hbitě) ukrývá. Možná i to je důvod, proč si jí lidé kolikrát nejdřív ani nevšimnou.
 
Jenže pak jsme se přestěhovali a po pár týdnech zjistili, že na první pohled bezvadný byt už své „nájemce“ má. Ano, právě rybenky. A že se rozhodně nehodlají stěhovat dřív, než my, se ukázalo záhy. Nebyly typicky tmavého zbarvení, jako jsem je znala ze svých různých cest po penzionech a kempech, ale měly stříbrošedivou barvu, která jim dodávala jistou „neviditelnost“.
5acf29982aac8obrazek.jpg
 
Nejdřív to bylo celkem nevinné. Sem tam na ni člověk narazil, když nechal někde pár dní ležet hromadu papírů, časopisů či knihy. Později začaly pochodovat po toaletních papírech, které jsou z důvodů zřejmých vždy v několika kusech umístěny na WC. Postupně na nás „vyskakovaly“ i z šatníku. To když člověk vzal nějaký oblečení ze zadní častí a nevšiml si, že na něm bydlí rybenka. A tak začal boj, jenž trvá dodnes. A že jsme toho vyzkoušeli hodně.

Jak se zbavit rybenek? Sebrané tipy, které možná zaberou:

-          5acf5cdd698e0obrazek.jpgvytírejte vždy dosucha, pravidelně větrejte a udržujte doma nízkou vlhkost
-          minimalizujte vlhké oblečení (připravené na praní), sušte je ideálně ihned v sušičce
-          zkuste lepící pastičky, které prodávají v drogeriích – umístí se do různých zákoutí a čeká se, až se rybenky, které přes ně projdou, přilepí (ano, nějaké se vždy chytí, ale určitě ne všechny)
-          k dostání jsou také různé posypy, které by měly rybenky po „požití“ usmrtit  
-          dejte sbohem nehybnosti (pravidelně zvedejte rohožky, přerovnávejte věci ve skříních – rybenky milují svůj klid)
-          utěsňujte odpady a pravidelně je prolévejte vařící vodou – zkusila jsem do nich jednou použít levandulovou olej, který hmyzu obecně vadí, ale výsledkem bylo jen to, že se rybenky vystěhovaly z odpadu   přímo do bytu
-          je možné vyzkoušet přírodní pastičky z nakrájených brambor, do kterých se rybenky údajně zavrtají – nám to tedy nezabralo ani náhodou, asi jsme neměli dost dobré brambory...
 
Rybenky jsou prastarým druhem, který tu žije miliony let, takže je jasné, že se na rozdíl o jiných dokázaly adaptovat a hned tak něco je nezničí.
 
K jejich likvidaci potřebujeme spíš asi hlavně štěstí. A pokud náhodou dopadnete jako my, budiž vám aspoň malou úlevou, že jsou ve vašem příbytku aspoň trochu užitečné. Žerou totiž prý roztoče.  

Slovo odborníka

Ing. Radim Kaluža, deratizace, velkoplošné hubení, desinfekce, desinsekce:

Hubení rybenek v objektech se skládá ze tří zásadních kroků:
1. snížení relativní vlhkosti vzduchu pod 50 %,
2. utěsnění škvír a prasklin,
3. postřik reziduálním insekticidem. Postřikem dezinsekčním přípravkem se rybenky hubí poměrně snadno, neboť jsou na většinu používaných účinných látek citlivé. Ovšem v případě, že v domě nebo bytě přetrvávají podmínky vhodné pro život rybenek, tyto zvířátka se po provedení dezinsekčního zásahu s následným vyhubením opět časem do objektu vrátí. Žádné chemické či jiné přípravky nemají trvalý likvidační či repelentní účinek.

kontakt: www.derek.cz

Foto: shutterstock.com

Přečtěte si také:

Uložit

Uložit

Uložit