Podívej se jen na jeden jediný díl a budeš ztracená – říkali mi kamarádi. Bylo to řadu měsíců před tím, než začala tenhle seriál uvádět televize Nova, přesto už měl v České republice spoustu nadšených příznivců a kvalitní webové stránky, na kterých fanoušci vzrušeně diskutovali o všech záhadách ostrova.

Nakonec jsem se nechala přemluvit. Koneckonců, je to otrava, když všichni kolem vás donekonečna rozebírají něco, o čem nemáte ani páru. Navíc, říkali to i lidi, jejichž názoru docela věřím. Zasunula jsem do přehrávače CD s první sérií, kterou moji kamarádi stáhli bůhví odkud. A byla jsem ztracená.


Seriál Ztraceni (Lost) měl v USA premiéru v říjnu 2004 a stal se jedním z největších úspěchů desetiletí. Těšil se výjimečné sledovanosti a v kategorii televizní tvorby nasbíral řadu cen od Zlatého glóbu, udělovaného zahraničními kritiky v Hollywoodu, až po celou náruč trofejí Emmy, televizních obdob filmových Oscarů. Ani v Česku se Ztraceni nijak neztratili: sledovanost dosahuje okolo 1 400 000 lidí, což je zhruba dvakrát tolik než Zoufalé manželky; pravidelně předstihuje i takové taháky, jako jsou Rodinná pouta nebo talkshow Jana Krause Uvolněte se, prosím.

Čím to je? Co je na tomhle seriálu natolik zvláštního, že se stal kultem? Na výchozí situaci není nic objevného. Čtyřicet osm cestujících, kteří přežili havárii dopravního letadla na trase Los Angeles-Sydney, se ocitne na opuštěném ostrově uprostřed oceánu, daleko od civilizace. Naděje na záchranu jsou téměř nulové – několik hodin před pádem totiž letoun ztratil spojení, změnil kurz a letěl tisíce mil neznámo kam.

Náhodná skupina pasažérů je nucena bojovat o přežití. Brzy se ale začne ukazovat, že proti nim nestojí jen – ostatně celkem vlídná – příroda, ale ještě kdosi jiný (či cosi jiného). Na povrch začnou vyplouvat osobní zvláštnosti i tajemství minulosti všech trosečníků. Každý z nich si na ostrov přinesl svůj vlastní příběh – a mnohé z těch příběhů jsou tak silné a zvláštní, že by vystačily na samostatný film.

Ztraceni není jednoduchá akční podívaná, je to koktejl namíchaný rukou mistra. Ne náhodou měla řada lidí, kteří se podíleli na scénáři, vysokoškolské vzdělání v oboru psychologie – postavy mají svůj vlastní život, svou minulost a své velmi dobré důvody jednat tak, jak jednají. To všechno nám ale tvůrci nepodávají po lopatě, nechají nás objevovat všechna tajemství po střípcích, pomocí rafinovaně umísťovaných flashbacků a vzpomínek.

A to ještě nemluvíme o záhadách ostrova. Kdo nebo co se na ostrově skrývá? Jak to, že letadlo ztratilo kurs a proč vlastně spadlo? Kdo jsou „ti druzí“? Jednoduché a jednoznačné odpovědi nečekejte. Všechno, co se dozvíme, vzápětí přináší další a další otazníky, které udržují diváky v napětí.

V současné době běží na televizi ABC třetí sezona seriálu a jak se zdá, příznivce neztrácí. Máme se ještě na co těšit!

Co možná nevíte o seriálu Ztraceni:

- Yun-Jin Kim (Sun) se původně hlásila na roli Kate. Nezískala jí, ale tvůrcům se natolik zalíbila, že kvůli ní do scénáře připsali dvě nové postavy – korejský pár.

- Tetování na Charlieho levém rameni je „Living is easy with eyes closed“ (Je snadné žít s očima zavřenýma) a jedná se o část text z písničky „Strawberry Fields Forever“ od skupiny Beatles.

- Charlie měl být původně přibližně 45letý drsný rocker. Když ale producenti viděli zkoušky Dominica Monaghana, přepsali postavu do mladších let.

- Pes Vincent, který v ději sehraje ještě významnou úlohu, je ve skutečnosti fena jménem Madison.

- Symbol, který nosí Claire na řetízku na krku, je japonský znak a znamená „Láska“.

- Seriál dal dohromady dva páry. Od natáčení spolu chodí Ian Somerhalder (Boone) a jeho „nevlastní sestřička“ Maggie Grace (Shannon), a také Evangeline Lilly (Kate) s Dominicem Monaghanem (Charlie).

- Herci hlavních postav nesměli před začátkem natáčení pilotního dílu vidět kulisy. Jejich překvapení a zděšení v troskách letadla tak bylo docela autentické.

Reklama