cat

Má devět životů, přináší smůlu, když je černá, je falešná. Jistě jste poznali, že jsou to kočky, ke komu se tato dávno vyvrácená moudra vztahují. Některé mýty s nimi ale zůstaly spojeny dodnes. A mohou pro ně být velmi nebezpečné.

1) Kočka potřebuje mléko

Co pije kočka? Jestliže i vás jako první napadne, že mléko, je to chyba. Ano, většina z nich si ho ráda dá. Ale to, že jim chutná, ještě neznamená, že je pro ně vhodné. Kočky totiž postrádají enzymy, které zvládnou zpracovat v mléce se vyskytující laktózu. Tím je pro ně špatně stravitelné, takže pak mohou trpět zažívacími potížemi a průjmem. Proto je v obchodech k dostání mléko vyrobené speciálně pro kočky, když už jim ho chcete za každou cenu dopřát.

2) Moje bytová kočka nemůže onemocnět

Hýčkáte si čtyřnohou přítelkyni v bytě a máte pocit, že ji tak uchráníte od všech nemocí? To jste bohužel na omylu. Choroboplodné zárodky různých nemocí můžete na kočku přenést zvenčí třeba i na svém oblečení, ve kterém jste přišli domů. Zvláště boty byste proto měli nechávat z jejího dosahu. Nakazit ji ale může také hmyz, který vám vlétne do bytu. Jen si vzpomeňte, jak ráda jej loví. Proto se s veterinářem poraďte, zda pro vaši domácí společnici nejsou přece jen vhodná nějaká preventivní opatření.

3) Vrní, tak je spokojená

Kdo by nemiloval ono charakteristické vrnění, kterým nás kočky odměňují za vytrvalé hlazení. Víte ale, že kočka může vrnět i v případě, že ji něco trápí? Díky endorfinům, které se jí při této činnosti uvolňující do těla, tak například utišuje svou bolest. Zní to možná neuvěřitelně, ale vrnění jí pomáhá dokonce i zvyšovat pevnost kostí a podporuje hojení ran.

4) Trochu jí dopřeju

Když na sebe kočka upozorňuje mňoukáním a otíráním se o nohy, neznamená to automaticky, že žebrá o něco dobrého k snědku. Jen se snaží upoutat vaši pozornost. Je proto chyba, když jí hned podstrčíte nějaký pamlsek. O to víc, pokud pro ni může být nebezpečný. Nikdy by neměla ochutnat čokoládu, která obsahuje pro kočky jedovatý alkaloid teobromin, ale ani hroznové víno (a už vůbec ne koncentrovanější rozinky), cibuli, česnek, tepelně neupravená rajčata a brambory, makadamové ořechy, nebo třeba kynuté těsto. Opatrní buďte i při podávání zdravých potravin. Co pro vás představuje kousek sýra, to je pro malého tvorečka doslova kalorickou bombou.

5) Ona se z toho vylíže

Lidé si často myslí, že s kočkou nemusí v případě zranění či nemoci k veterináři. Sázejí totiž na léčivé účinky jejích slin. Máte i vy dojem, že se kočka ze všeho takzvaně vylíže? Kdepak! I když se v jejích slinách skutečně nacházejí látky podporující hojení a dezinfekci ran, není tento způsob léčby všespásný. Někdy může být dokonce i kontraproduktivní. To v případě, že si kočka líže svým drsným jazykem zranění až příliš intenzivně, takže ho naopak prohloubí.

6) Dopadne na všechny čtyři

Kočky mají úžasný dar. Dokáží se při pádu ve vzduchu postupně přetočit a dopadnout tak na všechny čtyři. To ale neznamená, že se jim to povede vždy! Pokud padají z nižších výšek, nemají k této otočně dostatek času. A ani když se stihnou otočit, nemusí jejich pád skončit šťastně, byť to není na první pohled vidět. Náraz mohou odnést jejich končetiny, páteř, ale také vnitřní orgány.

7) Těhotné ženy se musí kočky zbavit

To je velký nesmysl. Pokud majitelka dodržuje u své domácí kočky základní hygienické návyky, nebezpečí jí nehrozí. Kočky jsou sice přenašeči nebezpečné toxoplazmózy (přesto nejvíce lidí onemocní ze špatně upraveného masa), ale jen za určitých podmínek. Parazit se sice přenáší kočičím trusem, ale jen tím starým. Nebezpečný v něm začíná být až po 24 hodinách, takže pokud pravidelně čistíte kočičí toaletu, není se čeho obávat. Pokud i tak váháte, nechce pro všechny případy její úklid na partnerovi.

Čtěte také: