Stejně jako se všechny staráme o své domácnosti, pozornost bychom měly soustředit i na další její součásti. V dnešní uspěchané době by měl být hned po našem bytě, domě či chalupě na řadě náš automobil. Pro některé z nás, méně technicky zdatné, není možné znát do detailu všechny technické parametry a nároky motoru, tlumičů, ložisek převodovky nebo správné vedení elektroinstalace. Můžeme se, ale postarat o drobné maličkosti, které nám zpříjemní dlouhé hodiny, které v autech trávíme.

Stejně jako doma je čistota interiéru vašeho vozu součástí každodenního komfortu. Podobně tak jako kupujeme speciální přípravky pro náš dřevěný nábytek, dopřejme stejnou péči také interiéru vozidla. Pořízení speciálního přípravku pro oživení plastových částí karoserie není nijak finančně náročné, ale následný efekt je k nezaplacení. Nejen, že prodloužíme životnost plastových součástí, ale omezíme také usazování prachu na těchto místech.

Žádná z nás si nedokáže představit, že by se v domácnosti hromadil prach a drobný nepořádek. S naším autem by to nemělo být jinak. Jejich nevýhodou je, že jsou mnohem menší než byt nebo dům, a proto se i mnohem snadněji a rychleji znečistí. Důkladnou pozornost věnujme proto luxování potahů autosedaček. Téměř na každé pumpě s myčkou je možné si u automatu vozidlo vyluxovat. Řešení to možné sice je, ale mnohem praktičtější je si vůz vyluxovat v pohodlí naší garáže. Nejsme zde omezeni nedostatečně dlouhou a přehnaně širokou hadicí, která většinou činí více hluku než užitku. Navíc si na vyčištění našeho vozu můžeme dát záležet, aniž bychom se bály, že do automatu, v podobě desetikorun, vhodíme celou výplatu. Nesmírnými pomocníky jsou v tomto ohledu přenosné ruční vysavače, které jsou součástí stále většího počtu domácností. Některé z nich se již dodávají se speciálními konektory pro zapojení do 12V sítě automobilů.

Problém některých vozů je zápach z cigaretového kouře. Do určité míry nám mohou být nápomocné spreje odstraňující pach či voňavé stromečky, ale jejich účinek je pouze dočasný. V tomto případě je snad jediným možným řešením pečlivé čištění popelníku po každém kouření. Tímto míru pachu cigaretového kouře omezíme, ale definitivní tečku zápachu, v autě i domácnosti, může učinit až vyhlášení zákazu kouření.

S nadcházející zimní sezónou je také nutné zvážit praktičnost kobercových podložek. Stejně tak jako si před vchodové dveře do bytu pokládáme praktické gumové rohože, je možné do auta umístit jejich obdobu. Gumové podložky sice působí laciněji než ty kobercové, ale v deštivém a blátivém počasí jsou neocenitelnými a praktickými pomocníky. Kobercové podložky pod pedály jsou estetičtější, ale v zimě nasávají všechnu špínu a sůl, kterou si na zamokřené obuvi do vozu přineseme.

Aby nás zima nijak nepříjemně nezaskočila, necháváme si kontrolovat komíny, revidovat kotle nebo prohlížíme těsnění kolem oken a dveří. Víme totiž, že jakákoli zanedbaná maličkost nám následně může způsobit nemalé náklady. Ze stejného důvodu bychom se měly ujistit, že i náš vůz je na zimu připraven. „Určitě bychom měli zkontrolovat stav provozních kapalin, přezout na zimní pneumatiky, ujistit se, že máme v autě řetězy, po ruce rozmrazovač zámku atd. Pořádně nabitá baterie je alfou omegou zimního provozu. Jestliže tato základní pravidla zanedbáme, může se stát, že v chladivém ránu zůstaneme bezmocně sedět v autě nejevícím známky života,“ vypočítává manažerka Auto ESA Marcela Pikalová.

 

Reklama