Mýlit se je lidské a nikdo není dokonalý. Tím bych začal a byl bych rád, kdyby právě tato dvě rčení byla pro celou diskusi brána jako motto. Každý se někdy splete, a ne že ne. Většinou o nic nejde, ale občas to dostane takové obrátky, že se pak jeden nestačí divit.

Nejjednodušší případ jsou trapné situace, kdy dojde k záměně jakéhokoli druhu. Já mám i po více než dvaceti letech v hlavě zasunutu hrůzu trapasu, kdy se mi pletli dva skorosousedi. Jsou zhruba stejného věku a dnes už vypadá každý jinak, ale tenkrát byli pro malého člověka snadno zaměnitelní.

Slušně jsem toho pána pozdravil a zeptal se ho, jestli půjdou kluci ven. Po zaražené chvilce odpověděl: „Ale já nemám žádné kluky...“ slyším to i s přesnou dikcí ještě dnes. Aby měl, když měl dvě holky. Nejvíc se děsím, že nejsem sám, kdo si to pamatuje. Příšerný zážitek, i když nezpůsobil jinou škodu než mou vlastní psychickou újmu (pochybuji, že bych pána znejistil, co že to má doma za ratolesti).

Pak jsou o něco horší případy, kdy už to nějaké následky má. Tak třeba moje spolužačka měla u maturity popsat kořen. Suverénně se rozhlédla po místnosti plné vycpanin a nástěnných map, otočila se k plakátu nezmara zeleného a úplně v klidu a s přehledem na něm začala popisovat kořen. Kdyby ji nezastavili, ani by nevěděla, že je něco špatně. Ne, nevyhodili ji, dostala trojku.

A potom jsou ty nejhorší omyly, jako když si třeba někdo myslí, že někoho miluje a že je to vzájemné. Ono se pak třeba po svatbě ukáže, že to bylo trochu jinak, a co pak s tím? Takových omylů jsem už viděl bohužel také viděl mnoho a některé z nich jsou skutečně námět na horor. V takové případě dostává ono mýlit se je lidské úplně jiný, možná i trochu zrůdný rozměr.

To jsou ale krajní případy a budu doufat, že vám se vyhnuly a že ve svém repertoáru máte nanejvýš nějakou komickou záměnu, o které mi napíšete. Pokud vás ale napadne, jak téma rozvést jinak, neomezujte se mnou vytyčenými body a napište, co sami uznáte za vhodné!

Kdy jste se v životě nejvíc sekla?
Měla jste štěstí a nic se nestalo?
Nebo jste přivolala následky? A jaké?
Jak reagujete, když se spletete?
Jak reagujete, když se splete někdo kolem?
Jak byste se nikdy nechtěla splést?

Napište nám na adresu redakce@zena-in.cz!
Nejlepší příspěvek oceníme.

Reklama