Strávíte-li každé ráno dlouhé hodiny před šatní skříní a nevíte, co na sebe, byla by škoda to potom zazdít úplnou zbytečností. Bohužel se to stává a konkrétních případů je celá řada. Na co byste se měla zeptat sama sebe, než vyrazíte z domu? A nezapomeňte raději zkontrolovat i partnera.

Nemám na noze „crocsy“?

Na výsluní se v Česku už několik let drží děrované pantofle. S těmi přišla firma Crocs, ale všude se prodávají jejich levnější napodobeniny. Ty klasické mohou být stylové možná tak na zahradu. Na běžné nošení se skutečně nehodí. Bohužel si je některé ženy berou k šatům do města a neváhají je vyšperkovat ještě ponožkami.

image.png
Foto: Tak hlavně, že má herečka Whoopi Goldberg kabelu značky Louis Vuitton, když potom celý outfit zazdí šílenými botami s ještě šílenějšími ponožkami. 

Dodržela jsem dress code?

Když se chystáte na společenskou událost, vždy byste měla vyjádřit respekt k pořadateli tím, že se adekvátně obléknete. Je-li na pozvánce například black tie, znamená to pro ženy dlouhou večerní róbu a pro muže smoking. A ne, večerní róbou se opravdu nemyslí upnuté šatičky končící těsně pod pozadím.

5d9ef7083bae9image.png
Foto: Ne, Pharrelle Williamsi, kraťasy se na Oscary nehodí, přestože jsou z oblekového materiálu. 

Společenskou událostí je i návštěva divadla. Stýská se nám po dobách, kdy se ženy i muži do divadla šnořili. Po dobách, kdy ze skříní vytahovali své nejlepší oblečení. Dnes se adekvátně bohužel oblékne jen málokdo. Výjimkou nejsou lidé v riflích, sandálech apod.

Nevykukuje mi spodní prádlo?

Pokud máte krásné spodní prádlo, které je samo o sobě designovým kouskem a vhodně ho zakomponujete do outfitu, aby nebyl moc vyzývavý, je to v pořádku. Pokud vám ovšem kouká podprsenka úplně jiné barvy nebo zařízlé kalhotky, stala se chyba. A ta je buď ve vašem prádle, které se pod oblečení nehodí, anebo v samotném oděvu.

5d9ef74babbfeimage.png
Foto: Tohle opravdu není příklad svůdné elegance. Kris Jenner asi netuší, že už jí bylo šedesát. 

Nemám na sobě legíny?

Jestliže se zrovna chystáte běhat nebo do posilovny, žádný problém. Pokud ale jdete normálně ven, nechte mnohdy průsvitný a tenký kousek látky doma a oblečte si normální kalhoty. „Když pominu fakt, že legíny byly původně zamýšleny pouze na sport, je třeba si hlavně pamatovat, že legíny nejsou kalhoty! Jsou to v podstatě punčocháče, tedy přes ně vždy patří něco, co bezpečně zakryje vaše pozadí. Je vhodné zvolit delší tričko, svetr, mikinu apod.,“ komentuje stylistka a vizážistka Barbora Růžičková.

5d9ef76fee6c2image.png
Foto: Ani Kourtney Kardashian to zkombinováním elegantního kabátku a lesklých a zařízlých legín nevychytala. 

Nezapomněla jsem něco sundat?

Dříve než v novém oblečení vyrazíte do společnosti, měla byste pečlivě zkontrolovat, zda jste odstranila všechny prodejní cedulky. Ostatní by totiž mohli nabýt dojmu, že se oblečení chystáte vrátit zpět do obchodu. Dalším tématem jsou také šňůrky. „Jak je znát už z názvu, jsou to šňůrky pomocné, tedy pomáhají hlavně v obchodech, aby oblečení nepadalo z ramínek na zem. Hned, jak si svůj nový kousek oblečení přinesete domů, šňůrky odstřihněte. Předejdete tím také nepříjemnostem, kdy se tričko nebo svetr přes šňůrku špatně obléká nebo vám z výstřihu vylézá a obtěžuje vás,“ radí stylistka.

5d9ef7a3c0c74image.png
Foto: Vykukující cedulka Andrey Verešové zkazila celý dojem z šatů. 

Nemám na nohou tělové silonky?

Mnoho žen je nosí a nehodlají se jich vzdát. Stylistka Barbora Růžičková je ovšem považuje za módní přešlap. „Tělové silonky bohužel nikdy přesně nevystihnou přesnou barvu vaší pokožky, proto v nich dámské nožky vždy působí uměle. Silonky proto volíme, nejlépe tedy samodržicí punčochy, vždy barvy černé. Kromě toho musíme k silonkám vždy dobře volit i typ bot. Nikdy, a to opravdu nikdy nenosíme silonky do otevřených bot! Například do společenských bot s otevřenou špičkou nepatří silonky žádné, na to prosím pamatujte po celou plesovou sezónu,“ říká Barbora.

5d9ef7cc19d88image.png
Foto: Eva Perkausová v lesklých silonkách udělala také krok vedle. 

A mnoho dalšího...

Seznam toho, co se nehodí a čeho se vyvarovat, je pořádně dlouhý. Mezi módními prohřešky jmenuje Barbora Růžičková také špatnou velikost oblečení (nejen příliš velké kousky, ale i těsná trička či zaříznuté kalhoty), dále zběsilé kombinování příliš mnoha materiálů, vzorů či barev. Platí, že méně je více. Základem by měla být také čistota. Zaprané, děravé nebo špinavé oblečení rozhodně na ulici nepatří. Móda se také rozlišuje do několika skupin, na městskou, společenskou, sportovní, turistickou apod. To znamená, že trekingové oblečení je do města velké NE. 

Foto: Profimedia

Čtěte také:

Reklama