Tak pane primátore, jak to tedy je?

Zdá se, že s hraním všeho druhu na Karlově mostě po desáté večer je šlus. Nevím, co se stalo a kdo to spískal, ale rozhodně by to stálo za vyšetření, protože po desáté se most vždy stal dějištěm mnoha malých scén, které nabízely turistům a procházejícím roztodivné, místy i umělecké zážitky.

Tak nějak se stalo zvykem, že když jste v létě šli přes Karlův most, u každé druhé lampy stál někdo s kytarou, píšťalkou, podivnými perkusovými nástroji, tu a tam někdo stál s malým kombem, aby ho bylo lépe slyšet, tamhle se zase plival oheň, ten byl z Čech a tamten zas rozhodně ne… Inu, velkoměsto a jeho lidová scéna. V poslední době jste se mohli zastavit i u hrajícího a zpívajícího Šumaře, který předváděl něco z našeho folkloru.

Všichni před sebou mají čepici nebo futrál, všichni si domů odnášejí za tu odvahu pár desetikorun, celkem to udělalo nějakou stovku, někdy i víc. Pochopitelně že jde i o peníze, ale spíš jde o tu platformu prastarého mostění, na kterém můžete předvést, co umíte, kde se můžete odreagovat a zjistit si, jestli byste měli na to vydělávat si na ulici. A najednou to nejde, šlus a šmytec. Proč?

Začalo to už v pátek, kdy se u mě zastavili dva policisté a začali s ohranou písničkou o povolení a o rušení nočního klidu. Fakta: povolení po desáté není potřeba. Klid rušíte, když si někdo stěžuje, což nad řekou rozhodně nehrozí. Prý se to sice tolerovalo, ale pořádek být musí. Zeptal jsem se ještě jednou, velmi slušně, o co jde. Tak mi to řekli. Za nimi prý jde kontrola z magistrátu a prý pak se to snad zase uklidní.

Jdou po mně, jdou…

V sobotu byl klid, jen byl most naprosto přeplněn jak turisty, tak kejklíři všeho druhu – o víkendu je vždy nejvíc rušno (tedy klid byl ještě ve 22:45, kdy jsem odcházel). A v neděli, opět zhruba ve 22:45, přišli a jali se nahodit klasické kolečko. Je zajímavé, že zkusí vše a přitvrzují: Povolení? Nepotřebuju. Rušíte klid! Někdo si stěžoval? Na to je vyhláška. Jaká? Smí se hrát jen na pěti místech v Praze a potřebujete povolení (povolení je do desíti, stojí dost peněz, platíte i pronájem místa v hodiny, kdy tam jste, a vůbec je to nechutná pakárna, kde největší roli hrají známosti a zřejmě i úplatky). Po desáté ale povolení podle vyhlášky nepotřebujete. Ne. Ale rušíte noční klid. Anebo žebráte. Za to je 1000 Kč.

Pozoruhodné bylo, že most, jindy plný žebráků, byl najednou zcela žebrákoprostý, to bylo zvláštní, nenachytali ani jednoho (ve skutečnosti jsou žebráci organizovaní nejlépe ze všech, snaží se vyštvat muzikanty a hlásí si, že se blíží někdo s placatou čepicí – ty nikdo nepochytá).

Zkrátka a dobře městská policie vyklidila most, aniž řekla, o jakou vyhlášku jde, a argumentovala jen nejasnými tvrzeními bez konkrétních směrnic. V podstatě se to stejně dá postavit na té desáté večerní, ale je to idiocie, která připravuje most o velkou část kouzla. Nechápu, proč nejsou oči velkoryse zavřené dál a prudí na místě, kde je to nejméně potřeba – i tady totiž funguje přirozený výběr a vydrží jen ti nejlepší. Fuj. Fuj magistrát Prahy 1! Co k tomu řeknete, pane primátore?

A co k tomu řeknete vy, ženy-in? Jak se díváte na samozvanou kulturu na Karlově mostě? Líbí se vám ten nefalšovaný život, který se tam vedl, nebo byste jej zakázala včetně turistů? Napište nám a hlasujte v anketě.

Blog Šumaře je TADY.

Reklama