Pocení je přirozený proces, který nás doprovází celým životem již od narození. Často si ho vůbec neuvědomujeme – například ve spánku nebo v úplném klidu.

Pocení je však pro organismus velmi důležité - pomáhá ho ochlazovat a má svojí úlohu i při vylučování škodlivých a toxických látek.
Je to vlastně způsob, kterým se náš organismus zbavuje tepla vznikajícího při metabolických procesech nebo práci svalů. Při stimulaci potních žláz vzniká primární sekret podobný plazmě, který obsahuje 98 – 99 % vody!, zbytek tvoří sodík a chlorid a v menší koncentraci draslík, pH je 4 – 6,7. Vzniklá tekutina potom postupuje ze stočeného kanálku k vývodu na povrchu kůže.

V případě, že produkce potu je nízká, buňky v kanálku reabsorbují většinu sodíku a chlóru a přebytečná voda se reabsorbuje osmoticky. Na povrchu kůže se tak objevuje jen malé množství potu, který obsahuje více draslíku a méně sodíku a chlóru než primární sekret.

Nepříjemný zápach

Samotný pot je v podstatě bez „vůně a zápachu“, nepříjemný pach vzniká až tehdy, když bakterie na pokožce a chloupcích začnou rozkládat bílkoviny a mastné kyseliny, které obsahují pot z apokrinních žláz. Kromě toho teplo v podpaží vytváří „ideální“ podmínky pro množení baktérií, proto je velmi důležité starat se právě o tuto část těla.

Proč je pot slaný

Pocení zpravidla začíná na nohách, pokračuje na hrudníku a nakonec se člověk potí na hlavě a pažích. Když se pot odpařuje, zanechává na pokožce zbytky solí (sodík, chlorid a draslík), proto je pot slaný.
 
Kolik toho vypotíme?

Množství potu závisí na více faktorech – vnější teplotě a klimatickém pásmu, zvýšené produkci tepla v organismu, fyzické námaze, psychickém vzrušení. Maximální množství potu, které člověk vyprodukuje za hodinu je 1 litr. Ale v extrémních podmínkách nebo při mimořádné svalové námaze to může být 2 až 3 litry, což je však už maximum.
Při zvýšeném pocení je potřeba bezpodmínečně dodržovat pitný režim a dbát na dostatečný příjem tekutin s obsahem minerálů.

Emoce a pocení

Pocení je často odpovědí i na náš emocionální stav. Když jsme nervózní, máme obavy nebo strach, zvyšuje se nervová aktivita a hladina adrenalinu. Tyto substance působí na potní žlázy, především na ty, které se nacházejí na dlaních a v podpaží. Tehdy často cítíme tzv. „studený pot“. Zvýšená nervová aktivita v kůži mění její elektrickou rezistenci, což se využívá při testech na detektoru lži.

Přípravky proti pocení

Povědomí českých žen a mužů o deo přípravcích je stále větší a roste i používání těchto přípravků.
V porovnání se západní Evropou však český trh stále ještě výrazně zaostává. Je důležité si uvědomit, že používání deodorantů a antiperspirantů je v dnešní době již jedním z hygienických a společenských pravidel. Mělo by se tedy pro každého z nás stát běžnou denní rutinou stejně jako třeba čištění zubů.