Co se týče intervalu stolice, pokud si dítě dojde na záchod jednou za dva až tři dny, jde o normální vyprazdňování. Ale když jsou intervaly delší než tři dny, už se hovoří o zácpě. Ta může být způsobena onemocněním střev, špatnou stravou, ale i psychikou. Rodiče dítě někdy nechávají sedět dlouhé minuty na nočníku, křičí na něj, a tím se proces vyprazdňování ještě více zablokuje.
bbob.jpg
Foto: Shutterstock

Časté příčiny psychogenní zácpy:

Bolestivá zkušenost s vyprazdňováním – dítě má z minulosti špatnou zkušenost, vyprazdňování ho bolelo, a tak se bojí znovu tlačit a vzniká u něj psychický blok

Přechod na nočník – období, kdy se rodiče dítě snaží zvyknout na nočník, může být velmi stresující pro obě strany

Životní změny – dítě samozřejmě reaguje na změny, které se dějí v jeho okolí. Může to být například nástup do školky či školy nebo změny v rodině (rozvod, hádky rodičů, další rodinné problémy apod.)

Negativní přístup ke stolici – na dětskou psychiku mohou mít vliv i nevybíravé poznámky rodičů nebo třeba učitelky v mateřské školce typu: „No, fuj, ty ses ale zaneřádil“ nebo „Panebože, tady to po tobě tak strašně smrdí“.

Příčinou je tedy často psychika, ale zadržování stolice a tlak ze strany rodičů mají na duševní rozpoložení další negativní vliv. Vzniká tak začarovaný kruh.

Jak pomoci?

V případě problémů se zácpou je samozřejmě vhodné navštívit lékaře, který dítě vyšetří a vyloučí případné jiné příčiny, nemoci apod. Pokud v tomto ohledu na nic nepřijde, může se přiklonit k variantě, že jde o zácpu způsobenou psychikou.

„Prvním krokem v léčbě psychogenní zácpy je nácvik defekace, časté vysazování dítěte na nočník, dietní opatření, dostatečné množství tekutin, omezení čokolády a cukrovinek. Současně s dietními opatřeními by měla být zavedena farmakologická léčba. V léčbě je také nutné se zaměřit na psychiku dítěte a pracovat s psychologem. Neměli bychom přeceňovat a zbytečně zdůrazňovat nutnost pravidelné stolice. Prostě bychom neměli na dítě zbytečně tlačit,“ komentuje dětská lékařka Tereza Filová, která spravuje blog Léčím děti. 

Na toaletu či nočník je dítě vhodné usazovat v určitý pravidelný čas, ale snaha o vyprázdnění by neměla podléhat časovému tlaku ve smyslu: „Rychle se už vykakej, musíme do školky.“

Zácpu může vyřešit i odstranění stresových faktorů a rodinných problémů. Zkrátka je důležité, aby dítě i rodiče byli co nejvíce v klidu. Častou chybou bývá i to, že rodiče kladou na potomky vysoké nároky.

Proces sezení na míse/nočníku je vhodné dítěti také co nejvíce zpříjemnit. Toaleta může být vyzdobena hezkými obrázky a od věci není ani pozitivní motivace, kdy potomek dostane i za snahu nějakou drobnost – omalovánky, sponku do vlasů, nálepku apod.

Pokud je strach z vyprazdňování způsobený bolestí, je třeba zkontrolovat oblast konečníku a případně ošetřit trhlinky.

Zdroj: Pediatrie pro praxi, MUDr. Tereza Filová, Národní zdravotnický informační portál

Čtěte také: