Jsou tu zase. Žebříkáři, štafličkáři, výsuvní plošináři, bidlaři, stoličkáři, židličkáři. Jednoduše zahradníci a kutilové-opraváři, kteří se pokusili překonat výškový rozdíl mezi bodem A a bodem B pomocí vysoce nestabilních soustav nestandardizovaných a evropským normám neodpovídajících pomůcek.

 

Čas v ambulanci chirurga tak plyne pouze přeneseně podle ročních období.

 

Jaro

Přicházejí, resp. belhají se v předklonu, úpí. Na zádech mají typické malůvky v podobě sufuzí po sjezdu ze špryclí“. Typické, pokud mohou mluvit, také je, že přehánějí výšku pádu. Platí, že 8 metrů jsou 4, 4 jsou 2, 2 je metr. Ostatní jsou simulanti.

 

Je to kategorie nedočkavých zahrádkářů, kteří podcenili svůj zimní vitaminový deficit a celí malátní začali dychtivě šplhat do korun svých dětí“, jak často své stromoví nazývají. Zpestřením jarního programu jsou úrazy různými zahradními stroji, které celé zrezlé nevykonávají funkce, které by měly.

 

Občas dojde také k otravě při ochutnávce různých pohonných hmot a mazadel, která se přes zimu v kolně pomíchala, a tak je potřeba je česky obvyklým způsobem roztřídit.

 

Léto

Tak to je především cyklistické období. „Helmu si bere jen blbec,“ říkávají často oploštělou mimikou nebo naopak bolestivou grimasou svých naklepaných a potrhaných obličejů. V létě člověk našije hnedle kilometry stehů v kšticích především neprofesionálních cykloamatérů.

 

Druhou skupinou jsou táborníci a je jedno, jestli zblajzli roky prošlou konzervu v rámci vládou schválených úsporných opatření, anebo metali kozelce přes večerní ohně.

 

Podzim

První plískanice vyhání rozličné kutily do jejich dílen plných zajímavých a mnohdy opět nestandardních strojů, přístrojů, nástrojů a pomůcek. Říkám jim pracovně hobiti. A tak nejeden přichází v zápalu boje s padesát let starou bruskou či kompresorem o rozličné tělní výběžky, zuby, nehty, vlasy a v horším případě i o TO.

 

Pak pravidelně dochází cirkuláři. Nikoliv od slovesa cirkulovat, ale od toho, že si zase řezali těch pět polínek na cirkuli“ s průměrem kotouče alespoň 65 cm! Popis těchto domácích výdobytků je tak kuriózní, že kdyby situace nebyla při pohledu na rozřezané ruce tak tristní, pomočil bych se smíchy. Občas dorazí mechanik, kterých chtěl svůj stroj připravit na zimu, ale místo heveru stálo auto na jeho noze.

 

Zima

 

Klidné období. Lidé jsou zavření doma, nikam nemůžou, ani na zahradu, ani do dílny. Můžou však jíst. A tak z nudy jedí ovarové koleno nekoleno jako o závod. Praktický dopad vidím v podobě bolestmi břicha zkroucených občanů, kteří vlastně ani nic pořádného nejí.

 

„Snad jenom včera jsem měla trochu toho uzeného. Ale mně to nedělá dobře.“ Mně to zase nejde do hlavy. Kde je logika? Všežravec postrádá logiku. Svátky míru, klidu a pohody pak tráví v boji, neklidu a nepohodě útrobních bolestí a v lepším případě průjmovitých stolic.

 

Autor článek publikoval na serveru www.mediciman.cz

 

Jaké jsou vaše zážitky z ročních období?

Reklama