Děkujeme za další příspěvek na téma Moje dětství. Poslala nám ho čtenářka s nickem Januše.

Říká se, že dětství děvčátka skončí, když dostane první menstruaci a stává se tím pádem ženou. Já jsem toto období prožila takto: Od mala jsem sportovala a „dělala" gymnastiku. Nosívala jsem krásný modrý dres, na který jsem byla hrdá a dávala secsakramentský pozor, abych si ho neroztrhala, nebo probůh snad neušpinila.

Bylo mi krátce po 11. narozeninách, když jsem zase večer dorazila z gymnastiky, svlékám si dres a najednou vytřeštím oči. Dres byl zbarvený krví v rozkroku. Podívala jsem se do svého rozkroku a uviděla taky krev. První, co mě napadlo, že jsem se na nářadí v tělocvičně nějak poranila.

Letěla jsem na mamkou s dresem v ruce. Pokývala hlavou, mlčky mě vzala do koupelny, musela jsem seosprchovat. Pak mi podala jedny starší dívčí trenýrky a do jejich rozkroku mi dala kousek vaty. Teprve pak jsme se posadily naproti sobě a ona mi vše vysvětlila, co se děje s mým tělem.

Tehdy se při menstruaci nosíval kolem pasu gumový pásek, na kterém byly ze předu i ze zadu na látce knoflíky. Vložky byly tvrdé, s kouskem vaty a na každém kraji šňůrka. Ta se navlékala právě na ty knoflíky na pásce, aby vložka držela a neklouzala. Od té doby jsem se cítila jako „dospělá".

Dokonce když  to mamka řekla taťkovi, ten se na mě podíval, pohladil mě po vlasech a prohlásil: „Tak a teď budu vydělávat jen na vložky a silonky" a dal si frťana.

Januše.

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Milá Januše, to jste to nesla ještě statečně. V jedenácti letech to musel být šok. A při tehdejších hygienických „vymoženostech“...

Čím skončilo vaše dětství, milé ženy-in? Chcete nám k tomu také něco napsat? Nebo si raději zavzpomínáte na něco příjemnějšího? Máte nějaký zážitek, o který se s námi chcete podělit?

Své příspěvky na téma Moje dětství posílejte na:

redakce@zena-in.cz

Soutěž: R

 

 

Reklama