Každý řekne: Dýchání, taková samozřejmost! Ale právě protože dýcháme stále, tak můžeme jen způsob našeho dýchání vylepšit či využít k lepšímu zdraví a kráse.

To nejcennější, co se nám skrze vědomé řízení dechu nabízí, je významné zlepšení periferního prokrvení. Naše srdce je sice obdivuhodné čerpadlo, ale ve své funkci má jednu významnou slabinu - minimální schopnost nasávat krev. Maximální nádech a maximální výdech dokáže návrat krve velmi významně zlepšit, a tím i zkvalitnit nejen přísun výživy k buňkám, ale i odbavování produktů metabolismu i odplavování odpadových látek od buněk pryč - k vylučovacím orgánům.

Tím vším se nám zlepší  látková výměna, která spolu s výrazným zvýšením nasycenosti organismu energií a s vyšší intenzitou činnosti imunitního systému nastoluje proces samoléčení a zároveň i hubnutí.  Dýchání má zároveň positivní vliv na činnost mozku, všech vnitřních orgánů a psychický i emocionální stav, pomáhá udržet vysokou úroveň duševní aktivity.

Zkuste si některé dýchací techniky, třeba po cestě do práce, během venčení psa či jen když půjdete nakupovat.

 

1. Zvykněte si dýchat pomaleji a hlouběji; nadechujte se a vydechujte stejně dlouho. V klidu a ne příliš se nadechněte, zadržte na několik vteřin dech, vydechněte a před dalším nadechnutím chvíli počkejte, ještě trochu vydechněte, i když si myslíte, že už máte plíce prázdné. Při vdechnutí a vydechnutí pracuje pouze břicho.

2. Nenadechujte se ústy, ale vždycky nosem: nos čistí vzduch od nečistot a prachu, předtím, než vzduch dojde do plic, ho oteplí a zvlhčí; dýchat ústy znamená vystavovat se nachlazení a infekcím. Dýchejte vždycky nosem s výjimkou intenzivního tělesného cvičení.

3. Soustřeďte se nejméně 10 minut denně na své dýchání. Při nádechu myslete na to, že si přivoníte ke květině či krásnému parfému. Zkuste si vytvořit iluzi něčeho voňavého a při výdechu se zbavujte stresu a problémů. Zkrátka je vydechnete z těla. Výdech můžete i doprovodit tělem. Při výdechu vytřepejte i ruce, jako byste odháněli něco ošklivého. Celé to zní jako kouzla a čáry, ale ne nadarmo jsou dýchací techniky základem jógy a jiných východních směrů.

4. Pokud chcete hubnout, tak zkuste techniku „funícího psa“. Rychle vydechujte, jako když pes po běhu dosedne a vyplazí jazyk. Tím skvěle procvičujete bránici a břišní svalstvo.

5. Nezapomeňte na dýchání během cvičení. Zvláště ženy se v posilovně či aerobiku bojí vydechnout či „heknout“, aby si o nich ostatní nemyslely, že nemají fyzičku či jsou moc hlučné. Během cvičení sedů-lehů pravidelně při zvedání trupu hluboce vydechujte.

Zkuste si své znalosti:

 

1. Při vdechu je bránice:

v kontrakci (stahuje se)

v relaxaci (stahuje se)

nehybná

 

2. Pro určení vzájemného vztahu výšky a hmotnosti se používá body mass index:

je to podíl hmotnost / výška

je to podíl hmotnost / výška 2

je to výška / hmotnost

 

3. Největší ztráty tekutin při sportovní činnosti jsou:

dechem

potem

močí

Výsledky a další rady naleznete na http://www.doformy.cz/kviz42