shutterstock-535443838.jpg
Foto: Shutterstock

24 metrů vysoký
Věže Shard a The Gherkin se sice tyčí vysoko nad královským domem v hlavním městě Velké Británie, ale s výškou 24 metrů je Buckinghamský palác stále vyšší než šest dvoupatrových autobusů naskládaných na sebe.

19 reprezentačních místností
Jedná se o úřední místnosti, které slouží k návštěvě hodnostářů a může si je prohlédnout i veřejnost.

40 akrů zahrad
Největší soukromá zahrada v Londýně patřila zesnulé královně a je opravdu velkolepá. Její součástí je dokonce jezero.

92 kanceláří
V domě panovníka probíhá spousta práce a úřadování, a proto je na místě, aby zde byl dostatek kanceláří pro zaměstnance.

188 pokojů pro zaměstnance
Mnoho rolí v paláci vyžaduje občasné přespání nebo i delší pobyt. Proto je uvnitř paláce 188 ložnic pro zaměstnance.

350 hodin
Za královnou by nikdy nikdo neměl přijít pozdě, a to je zajištěno spoustou hodin po celém domě, o které se na plný úvazek stará místní hodinář. Když se dvakrát do roka mění čas, jejich seřízení trvá déle než celý den.

775 pokojů
Skutečnost, že palác má 775 pokojů, jasně ukazuje na samotnou velikost celé budovy.

profimedia-0570633151.jpg
Foto: Profimedia

760 oken
Velká rezidence má 760 oken. Aby vypadala bez poskvrny, čistí se každých šest týdnů.

20 000 sendvičů
Hosté na jedné z každoročně pořádaných zahráních slavností snědí celkem 20 000 sendvičů.

40 000 světel
Představte si ten účet za elektřinu, který musí panovník platit se 40 000 světly v celé rezidenci. Taneční sál se vyznačuje tím, že je první místností s elektřinou, která zde byla instalována v roce 1883.

Kino
V Buckinghamském paláci se nachází i kino. Prý ho ale využívají spíše zaměstnanci než královská rodina.

Soukromá kaple
V sídle se nachází také soukromá kaple, vytvořená královnou Viktorií a princem Albertem v roce 1844. Ta však byla v roce 1940 při německém bombovém útoku poškozena. Později byla přemístěna od jihovýchodní části paláce.

Bankomat
V roce 2001 potvrdil tehdejší šéf banky Coutts Gordon Pell pro The Standard, že v Buckinghamském paláci je soukromý bankomat. Je zastrčen v suterénu paláce a vyhrazen pouze pro královskou rodinu.

Tajné dveře
Návštěvníci Buckinghamského paláce během letního otevření státních pokojů projdou velkolepým bílým salonem. Málokdo ale ví, že má tajné dveře, které vedou do soukromých státních bytů panovníka. Jsou maskované za zrcadlem a skříní.

profimedia-0614097353.jpg
Foto: Profimedia

Pošta
Královna nemusela chodit daleko, aby poslala dopis, protože v areálu paláce je pošta, kterou provozuje Royal Mail.

Tunely
Pod Buckinghamským palácem vede řada tajných tunelů. Královna matka a král Jiří VI. v nich jednou údajně potkali muže z Newcastlu, který zde žil.

Bazén
V Buckinghamském paláci se nachází také bazén. Mohou ho využívat jak zaměstnanci, tak členové královské rodiny. Princ William a Kate do tohoto bazénu brali prince George na soukromé lekce plavání. Pravděpodobně následně i prince Louise a princeznu Charlotte.

Vinné sklepy
Vinné sklepy, umístěné pod západním křídlem, jsou nejstarší částí paláce. Tyto klenby patřily vévodovi z Buckinghamu dříve, než byla rezidence dokonce považována za královskou.

Útoky
Během druhé světové války přežil Buckinghamský palác jako zázrakem 9 německých bombových útoků. Navzdory radám od poradců odmítli král Jiří VI. a královna Alžběta během války opustit své královské sídlo na znamení národní síly proti nacistickému Německu.

Jako vesnice
Palác má vše, co potřebuje, aby byl svou vlastní soběstačnou vesnicí, včetně pošty, kina, policejní stanice a kliniky. 

shutterstock-441808993.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: City WondersEvening Standard, Hello!, TootBus

Reklama