Minule jsme se zabývali tím, co prozradí naše ruce.
Dnes se podíváme, jak se prozradí lhář.
Agenti FBI jsou cvičeni, aby na první pohled poznali, zda jejich protějšek lže. Pokud ho budete při hovoru pečlivě sledovat, postřehnete nesoulad mezi slovní a nonverbální složkou komunikace. Slova si ohlídat může, ale tělo nikoliv.

DRBE SE NA NOSE
Tělo reaguje na výmysl tak, že vžene krev do obličeje. Někdo zrudne, někomu jako oteče nos. Vzpomeňte na Pinocchia, tomu při lži nosík povyrostl. Takže pozor, pokud s vámi někdo mluví a onípává si obličej, zakrývá pusu, škrábe se na nose nebo bradě, event. za ušima.

ZÁBLESK PRAVDY
Na setinu sekundy se objeví záblesky pravdy, potom se lháři zdaří pravdu zamaskovat. Vypadá to jako drobné zamračení, zkrabacení čela, které se vzápětí vyrovná

VYNECHÁVÁ SLOVO JÁ NEBO MÉ
Lidi neradi lžou. Proto se snaží sebe ze lži vynechávat.
Příklad – „kde jsi tak dlouho?“ „představ si, na Vinohradské se srazila tramvaj“. Předpokládáte, že dotazovaný v ní jel, ale omyl, pravděpodobně se o tom pouze doslechl a byl jinde.
Takže pokud vám miláček bude říkat o kolegyni, se kterou byl viděn v kavárně „s tou ženou jsem se sešel náhodou“, zpozorněte. Pravdivá odpověď by byla – s Monikou jsme se náhodou potkali…

PROZRADÍ SE NAPOTŘETÍ
Lži se špatně pamatují. Proto se po chvíli zeptejte znovu. Tep se mu zrychlí, krevní tlak stoupne, v krku vysychá – ale druhou odpověď ještě ustojí. Nechte mu oddechový čas pár desítek minut – uklidní se, nepříjemnost už má za sebou – a vypalte znovu. Obvykle se mu nepodaří vrátit do vymyšlené bajky…

NEKLOPÍ ZRAK
Lhář ví, že kdo lže, ten klopí zrak. Proto na vás bude upřeně zírat. Ale tím mu rychleji vyschnou oči, bude častěji mrkat.

POHYB OČÍ PŘI ODPOVĚDI
Pokud se ho zeptáte na nějaký detail, všímejte si, kterým směrem kouká. Pohyby očí souvisejí s myšlenkovými pochody a zapojením určité části mozku – při vymýšlení novinek se koukáme vpravo, při vybavení skutečnosti vlevo – u leváka je to naopak.

VŠE SI PAMATUJE
Zkuste si vzpomenout, co jste dělali před týdnem ve 4 odpoledne. Pravděpodobně si nevzpomenete. Ne tak lhář – ten bude znát spoustu podrobností, které si předem připravil.

NAJEDNOU MLUVÍ FISTULÍ
Stres způsobuje zvýšení hlasu

FALEŠNĚ SE USMÍVÁ
Opravdový úsměv je souměrný, rychle přichází a pomalu mizí, dělá vrásky kolem očí, někdy i mezi nosem a pusou. Falešný je nesouměrný a svaly kolem očí se nehnou – tzv. ledové oči.

Zpracováno podle poznámek z psychologického školení.    

       
Reklama