Mateřství udělalo ze společenské ženy takzvanou zelenou vdovu. S manželem se odstěhovala na venkov do satelitu, celé dny trávila jen s dětmi a večery sama. „Petr jezdil domů hodně pozdě. Klidně v deset večer, kdy já už ale padala únavou. Někdy nedorazil vůbec, když měl mít druhý den brzy ráno jednání. Zůstal na hotelu, než aby brzy vstával a riskoval uvíznutí v koloně. A mě to samozřejmě užíralo. Na děti jsem byla prakticky sama. Vlastně na všechno,“ svěřuje se Monika, která začala hledat únik z reality v alkoholu.

add.jpg
Foto: Shutterstock

Víno jí přestalo stačit

Zpočátku šlo o sklenku vína na nervy a pro lepší náladu. Jenže postupem času jich k útěše potřebovala víc a víc. Nakonec ani celá láhev nestačila. Přešla na tvrdý alkohol. Vodku si lila do džusu, takže ji mohla nenápadně popíjet i o víkendech před rodinou. „Můžu pít a není na mě poznat, že jsem opilá. Jenže jsem začala mít okna. Stává se mi, že si nepamatuji určité věci, kolikrát i důležité. Kromě toho často přestávám fungovat. Místo abych holky ráno odvezla do školky, nejsem schopná vstát. Jenže místo abychom si spolu pak užily den, jsme na ně protivná. Křičím, všechno mě rozčiluje. Pomůže jen další vodka s džusem,“ přiznává Monika.

Problém řešit chce, jen neví, jak

Zpočátku si nechtěla přiznat, že má problém. Pití si omlouvala potřebou alespoň nějakého rozptýlení, úniku ze stereotypu. Dnes už ví, jak na tom ve skutečnosti je. Dokonce by se chtěla i léčit. Jenže to nepovažuje za reálné. „Neumím si představit alkoholismus před Petrem přiznat. Co když by se chtěl rozvést, vzít mi děti? A kdo by se o ně staral během mého pobytu v léčebně? Je to neřešitelná situace,“ trápí se Monika. Přitom řešení existuje.

Možnosti léčby alkoholismu pohledem psychoterapeuta Mgr. Pavla Vacka

Léčení alkoholismu je běh na dlouhou trať a existuje hned několik přístupů k léčbě samotné. Pokud se rozhodnete pro léčení, můžete si tedy vybrat způsob, který vám vyhovuje. Často se využívá terapie nebo poradenství v protialkoholních léčebnách, na psychiatrických klinikách a v poradnách.

Léčba může probíhat buď ambulantně, nebo stále. Protialkoholní léčba trvá zhruba 3 měsíce. Po protialkoholním léčení s hospitalizací je nutná striktní doživotní abstinence, jinak je tu vysoké riziko exacerbace (znovuvypuknutí) alkoholismu. Při léčbě se využívají různé způsoby odvedení pozornosti – pracovní terapie, arteterapie, psychoterapie a další.

Velkým problémem, především při léčbě v hospitalizačních zařízeních, je dlouhá čekací doba. V mezidobí si totiž alkoholik může své rozhodnutí nastoupit léčbu rozmyslet. Tento problém může odbourat právě ambulantní léčba závislosti na alkoholu. Při této variantě léčby se v pravidelných intervalech dochází do ordinace psychoterapeuta, který léčbu vede. Ambulantní péče má i tu výhodu, že pacient zůstává ve svém známém prostředí, je doma s rodinou. Chodí do práce a stýká se se svým okolím. Pokud nebude chtít, nikdo, dokonce ani terapeut, nebude znát jeho pravou totožnost. Okolí se tak vůbec nemusí dozvědět, že se léčí.

Zdroj informací: příběh čtenářky, Psychoterapie Vacek

Čtěte také:

Reklama