„Nejde totiž jen o samotný fakt, že dcera otěhotněla, ale také o místo, kde k tomu došlo. Koncem června jsem ji totiž pustila na rozlučkovou party, kterou pořádala její spolužačka. Tajně. Bylo mi jasné, že manžel by s tím nikdy nesouhlasil. Moc se o ni bojí, drží ji zkrátka. To já zase nechci, přeji si, abychom spolu měly vztah postavený na důvěře. Jenže tu mou tedy holčička šeredně zklamala,“ zlobí se Kateřina s tím, že o přítomnosti spolužáků na večírku nebyla řeč. Mělo jít čistě o holčičí jízdu. A z té by jen těžko vzešlo to, co na těhotenském testu ukázalo dvě čárky.

64e5da7f6248bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nakonec mi přiznala, že tam byli i nějací kluci. A s jedním z nich se vyspala. Prý byla opilá, takže se přestala kontrolovat. Strašně teď lituji, že jsem ji tehdy pustila. O to víc, že to nezůstalo bez následků. Připadám si teď jako spoluviník. A tak by mě viděl i můj muž. Vůbec si nechci představovat, jak by vyváděl. Proto jsme se s dcerou dohodly, že nic neprozradíme,“ říká Kateřina, ale zároveň přiznává, že ji hryže svědomí. A stále zvažuje, zda si informaci o zákroku, který dceru čeká, skutečně nechat pro sebe.

„Zase na druhou stranu – ničemu to nepomůže, ani to na události už nic nezmění, když o tom bude manžel vědět. Jen to ještě přilije olej do ohně. A špatné budeme obě. Jenže samozřejmě mám strach, aby se to neprofláklo časem,“ dodává Kateřina.

Jaká jsou v Česku pravidla pro umělé přerušení těhotenství?

Podstoupit umělé přerušení těhotenství v ČR může každá občanka Evropské unie bez ohledu na její věk. Podmínkou provedení interrupce je, aby těhotenství netrvalo více než 12 týdnů (tj. 12 týdnů od poslední menstruace), a aby tomu nebránily zdravotní důvody. Těhotenství není možné přerušit dříve než 6 měsíců od poslední interrupce (pokud neexistují závažné zdravotní důvody). Výjimkou je pouze situace, kdy žena alespoň dvakrát rodila, nebo dovršila 35 let, nebo je důvodné podezření, že otěhotněla v důsledku trestné činnosti, která na ni byla spáchána.

V případě, že se k umělému přerušení těhotenství rozhodne dívka ve věku do 16 let, musí k výkonu dát souhlas její zákonný zástupce, popřípadě ten, jemuž byla svěřena do výchovy. Jestliže bylo uměle přerušeno těhotenství ženě ve věku od 16 do 18 let, zdravotnické zařízení o tom následně vyrozumí jejího zákonného zástupce. Více informací naleznete v zákoně č. 66/1986 Sb., o umělém přerušení těhotenství. 

Zdroj informací: respondentka Kateřina, Portál občana

Čtěte také:

Reklama