V rodinném životě existuje řada témat, která jsou pro partnery či ostatní členy rodiny tabu. Obvykle vznikají ze studu nebo trapného pocitu přiznat se k něčemu, co se odehrálo už dříve v minulosti. Tyto „hříchy mládí“ bývají dlouhodobě ukryté a nepůsobí žádné konflikty. Jsou ovšem časovanou bombou, která může nečekaně vybuchnout. Nezřídka k jejich „provětrání“ nastává příležitost, když se sejde víc zainteresovaných osob pohromadě. Třeba na rodinné oslavě…

- Rozbuškou může být i závist, nespokojenost s výchovnými metodami uplatňovanými na dětech, „vzpupnost“ snachy a mnoho jiných a jiných – leckdy malicherných zádrhelů v rodinných vztazích, které se obvykle dají otupit. Ale pro jejich nečekané zveřejnění se o to víc hodí právě velké rodinné k sešlosti k nejrůznějším příležitostem, jako jsou Vánoce, společný víkend či narozeninová oslava. Radostné (či naopak) očekávání ze setkání totiž podvědomě vyvolává napětí…

- Alkohol jako urychlovač emocí. Žárlivost, výčitky, podezírání, pocit vlastní viny, zkrátka strašáci rodinné pohody bývají neviditelní, ale přesto o nich kdekdo ví. A stačí málo a průšvih je na světě. Na začátku je patrné napětí a stres, kterých by se rádi zúčastnění zbavili. Proto je to obvykle alkohol, který – pokud je ovšem k tomu důvod – při rodinných sešlostech spustí dílo zkázy.

- A je to tu, konflikt se rozhořel, bomba vybuchla. Je situace po malém rodinném zemětřesení šancí k novému začátku? S nečekaným vyzrazením rodinného tajemství je to podobné jako s noční můrou. Vyjdou-li ze tmy na denní světlo, je jejich strašidelná moc ta tam.

Syn je homosexuál, manžel před vámi tajil nemanželské dítě, o kterém nikdo nevěděl, vaše sestra svedla ženatého švagra. Dozvědět se takovou věc bez přípravy je samozřejmě šokující. Ale vyrovnat se s ní, to už záleží jen a jen na nás. Důležité je, jaký postoj k záležitosti zaujmete.

Manžel ani syn neměli zlé úmysly, když si své tajemství nechali pro sebe. Naopak. Většinou rodinná tajemství vznikají z pocitu bezmocnosti a ze snahy nenarušit poklidný a příjemný stav věcí. Ačkoliv se v takovém případě  utajovaná událost dostane na světlo boží poněkud drsným způsobem, nikde není dáno, že by měla být tečkou za vším hezkým, co bylo dosud.

Právě v tom spočívá šance nějak se s novým poznatkem vyrovnat a odpustit člověku, který má nečekanou zprávu takzvaně na triku. Jde o to nechat ranám čas, aby se zahojily.

Každý má své tajemství
• Psychologové tvrdí, že v rodinách existují typicky mužská a příznačně ženská tajemství
• Ženy nejčastěji tají, že u svého partnera nenacházejí sexuální uspokojení, a že ho proto hledají jinde
• Muži nejvíc tají své mimomanželské dítě, mnohdy hlavně proto, že na něj platí výživné, a to je manželkám trnem v oku
• Ženy se prozrazení tajemství obávají víc než muži. Muži naopak víc věří, že by jim partnerka odpustila

Také máte před partnerem nějaké skutečně závažné tajemství? Zažila jste někdy situaci, kdy se na někoho blízkého z vaší rodiny či okolí provalilo něco opravdu drsného? O jaký „zločin“ se jednalo? Mohla byste manželovi odpustit, že má dítě s jinou ženou? Za jakých okolností?

Reklama