voodoo

Náboženství voodoo máme díky hollywoodským režisérům spojené hlavně s nemrtvými zombie a panenkami propíchanými jehlami. Ve skutečnosti v něm hraje černá magie jen velmi okrajovou roli.

Keču

V Dominikánské republice jsem poznala Haiťanku, která nosila u pasu sáček s bylinami a amulet, který ji měl ochránit před zlými duchy. V jejím případě to znamenalo před vyhoštěním ze země, kde pracovala načerno, a před nedostatkem zákazníků. Vydělávala na sebe a malou dceru, která přijela do Dominikánské republiky s ní po krutém zemětřesení. Na pláži turistům nabízela masáže, pedikúru a manikúru. Jmenovala se Keču a manžela s dvěma syny nechala na Haiti, kam se snažila poslat to, co jí zbylo.

Stačí zaříznout kuře

Ze začátku jsem se Keču trochu bála, v duchu jsem ji viděla zapíchávat jehly do panenek a přát neštěstí zbohatlickým evropským turistům, kteří jí odmítli zaplatit nehorázné částky, které žádala na začátku smlouvání o cenu. A taky je to pro středoevropana zvláštní pocit setkat se s vyznavačkou takového divokého primitivního kultu na vlastní oči. Keču mi svou lámanou angličtinou ale vysvětlovala, že na voodoo není vůbec nic zlého. Prostě si pouze nakloníte určité božstvo na vaši stranu, přinesete mu oběť - nejčastěji zaříznete kuře a pak už jen čekáte, až se k vám štěstí otočí čelem.

Voodoo zná celý Karibik

Taky mi řekla, že voodoo se nepraktikuje jen na Haiti, které je však jeho hlavní baštou, ale na všech karibských ostrovech, kde žijí potomci černošských otroků. A taky prý v americké Luisianě a New Orleans (zde před pár lety také zažili obrovské zemětřesení, že?). Podle odhadů ho vyznává kolem 60 milionů lidí!

A protože je to náboženství velice emotivní a pudové, dá se říci, že často opravdu funguje podle přání věřícího.

O co v něm jde?

Za kultem voodoo se skrývá snaha lidí naklonit si neviditelné, nadpřirozené síly, ať už dobré, nebo zlé. Během rituálů upadá kněz i vybraní věřící do transu, čímž se duchovně spojí s vybraným bohem a získají jeho pomoc a ochranu.

Podobně jako křesťané i voodisté věří v nejvyššího boha, který je ale tak mocný a strašlivý, že se pro jistotu raději obracejí k nižším bůžkům loa. Voodoo je sice necentralizované náboženství, což znamená absenci vyšších hodnostářů, jako je biskup či papež, přesto má pevná pravidla. Stoupenci se shromažďují ve svatyních, kde kněz za pomoci tance a bubnů přivolává loa. Během obřadu se věřící dozvídají příčinu svého neštěstí - většinou nepřátelství lidí, nemoc, nepřízeň osudu.

Černá magie

Provozují ji kněží pojmenovaní bokorové a tajné společnosti. Je spojena se sesíláním zlých duchů, ale i s oživováním mrtvých. Vyznavači voodoo věří na zlé duchy. Bokorové proto umějí využít ducha zemřelého k seslání neštěstí. Jedinou obranou je údajně znovuzabití mrtvoly vražením kůlu do srdce, nebo stětím. Nepřipomíná vám to obranu proti upírům?

Zombie

Zombie jsou těla bez duše, které otrocky plní příkazy svého pána. Výzkumy několika skutečných případů ale dokázaly, že nejde o žádná kouzla, ale používá prudkých jedů. Ty zpomalují životní funkce a postižený vypadá jako mrtvý. Sekundárně jed poškozuje mozek. Zombie si pak po probuzení nic nepamatují, často neumějí mluvit a nechají se snadno ovládat bokory. Složení jedu není známé, ale předpokládá se, že se získává z různých jedovatých živočichů.

Obrana proti černé magii

Nepřátelství okolí včetně použití černé magie ruší malé taštičky gris-gris, obsahující byliny, kosti, vlasy, oleje, nehty, kousky šatů nasáklých potem.

Nemyslete si, že voodoo je jen čarování. Nedávno se mu totiž dostalo i mezinárodního uznání, když s kněžími kultu začali spolupracovat představitelé Světové zdravotnické organizace a Dětského fondu OSN. Díky podpoře kněží voodoo se podařilo v Beninu a Libérii prosadit očkování, takže dnes je chráněno místo původních 38 % dětí celých 80 %.

Voodoo je přesto považováno pouze za lidové náboženství, i když hojně rozšířené. Za státní náboženství bylo uznáno pouze v africkém Beninu.

Reklama