Když chce malíř namalovat obraz, nejdříve si musí připravit plátno, tzv. „našepsovat“. Stejně tak před líčením si žena musí připravit svůj obličej.

podkladová bázeČím je pleť na obličeji hladší, čistší, prostě dokonalejší, tím lépe nalíčení vypadá. Proto bychom se v prvé řadě měli snažit o co nejkrásnější pleť, a té dosáhneme, když se budeme o sebe pravidelně a pečlivě starat: každé ráno i večer pleť pořádně vyčistíme, případně zregenerujeme maskou či hloubkově působícím sérem, a posléze nahydratujeme vhodnými kosmetickými přípravky. Pozor na nejrůznější chloupky - před líčením zkontrolujte obočí, horní ret a bradu a zbavte se jich. Předsudek o holení neplatí, max. chloupek poroste dál, takže lépe vytrhnout.

Co je podkladová báze

Podkladová báze (dále už jen PB), neboli „po česku“ make-up, tvoří nedílnou součást péče o pleť. Neplní tedy pouze krášlicí funkci, ale především chrání před smogem, mrazem, sluncem a vysoušením z klimatizace. Předsudek, že zanáší póry, je už, doufám, překonán, ovšem samozřejmostí by mělo být každý večer ji dokonale odstranit z pleti spolu s nečistotami, které se na ní během dne usadily. Pokud máme pleť poněkud hrubší, doporučuju pod PB použít ještě fixační bázi (některé firmy ji prodávají pod názvem podkladová báze pod make-up). PB volíme podle typu pokožky: Suché a starší pleti prospívá rozjasňující, mladé mastnější či aknózní pleti pak make-up co nejvíce krycí a hlavně matný. Nejlepší výsledky mám s krémovou lehčí konzistencí, existují ale i tuhé PB, které se sice roztírají obtížněji, zato lépe překryjí barevné nerovnosti. Pod PB můžeme ještě použít korektor (korekci vad a trikům s pokladem bude věnován speciální díl seriálu). Existují i podkladové tónovací krémy, které mají konzistenci nejlehčí (doporučuji pouze pro dokonalou pleť, neboť jejich krycí schopnosti jsou minimální). Pokud si takový tónovací krém (například v létě) chceme vyrobit z PB, lze ji opět smíchat v určitém poměru s hydratačním krémem.

podkladová báze

Barva a tón:

podkladová bázeExistují ženy s pletí zbarvenou buď do žluta, nebo do růžova, a dle toho vybereme barvu. Vhodné je pořídit si odstíny dva. Světlejší používáme v zimě, tmavší na opálenou pleť v létě, případně smícháme dle potřeby dohromady. Váháme-li mezi světlejším a tmavším, doporučuji zvolit světlejší - vždy lze dotónovat pudrem či bronzerem.

Jak zkoušíme vhodnou barvu

Zásadně na čelistní kosti, abychom viděly, jak splyne s pokožkou, a nejlépe za denního světla

 

Postup nanášení podkladové báze

bázeZásadně nanášíme nejdříve slabší vrstvu - poté můžeme další (platí méně znamená více). Naneseme malé množství na čelo a podél lícních kostí a lehkými pohyby rozetřeme pohybu nahoru a ven. Roztíráme ve směru chloupků na obličeji. Pozor na čelisti a oblast, kde začínají růst vlasy - vše by mělo být natřeno do ztracena, abyste nezanechala „linii masky“, a nezapomeňte také na ušní boltce a nos: zvláště pečlivě a silněji v případě smíšené či mastné pleti vtírejme do oblasti mezi nosem a nosoretními rýhami. Pro lepší fixaci dalšího líčení doporučujeme nanést též na oční víčka a rty. PB můžeme nanášet jak konečky prstů, tak speciálním štětcem z umělého vlákna, ale také houbičkou. Pozor - vyhněte se obočí, a pokud „ujedete“, vyčistěte kartáčkem.

Pudr

PB či tónovací krém je nutno přepudrovat tuhým nebo sypkým pudrem - pleť se neleskne tam, kde nemá, a vypadá mnohem hladší a kompaktnější. Existují i minerální pudrové make-upy, ale o těch platí totéž, co o tónovacích krémech. Sypký pudr nikdy na štětec neaplikujeme přímo, ale nasypeme trošku do víčka a pak teprve naneseme na štětec, nejlépe veliký kulatý z přírodních kozích chloupků - je nejjemnější. Začínáme na středu obličeje (nos, čelo, brada) a roztíráme lehce do stran přes rty. Oči přepudrujeme pouze tehdy, když nemáme vrásky - zralejším ženám doporučuji použít na oči speciální rozjasňující matný pudr, který nezvýrazní, ale naopak potlačí vrásky a oční důlek projasní. Pokud pudr použijeme místo PB, aplikujeme krouživými pohyby silným tlakem na štětec.

pleťová báze

 

 

 

 

Čtěte také předchozí díly tohoto seriálu: