Některá rána se nám podaří zvládnout tak, že z nich máme skvělý pocit, který nám vydrží třeba i celý den. Jsou však dny, kdy nám nevychází vůbec nic, i když děláme, co můžeme. Znáte to, stačí pár minutek v posteli navíc a vy pak nevíte, kam dřív skočit. Děti odmítají opustit své postýlky, za žádnou cenu nechtějí snídat a vy propadáte panice. Pokud si lámete hlavu nad tím, jak to dělají jiné maminky, které zvládnou rána s malými ratolestmi s úsměvem a navíc bez náznaku nervozity, stresu či křiku? Žádný strach, poradíme vám, jak na to. I supermámy přece občas potřebují pomoc!

Brumík

Jednou za čas každá z nás zažije den, kdy se nám nic nedaří. Rána plná stresu, nervozity a občas i pláče dokážou pokazit den nejen maminkám, ale i našim malým nezbedům. Ale nebojte, nejste v tom rozhodně sama, podobné problémy řeší každá maminka. Vždyť i děti, stejně jako dospělí, mají své nálady a není se čemu divit – ráno je se svítáním vyháníme z postele, snažíme se je přesvědčit, aby sluply alespoň něco k snídani, ještě v polospánku je nakládáme do auta a vezeme přes půl města do školky. To všechno chceme navíc stihnout v rekordně krátkém čase, takže se není čemu divit, když naše malé poklady sem tam stávkují a svůj názor projeví právě tak, že odmítnou vstávat, vyčistit si zoubky anebo trucují u snídaně. Tuto situaci zná důvěrně také Lucie, máma čtyřleté Klárky. „Když jsem se po mateřské vrátila do práce a Klárku jsme dali do školky, naše vcelku klidná rána se změnila na souboj nervů. Klárka si neuměla zvyknout na brzké vstávání a pláč byl každodenním rituálem. K snídani jsme se ani nedostali, protože odmítala úplně všechno. Samozřejmě jsme také většinou dorazili do školky pozdě.“ Martina, máma dvou kluků – Daníka (6) a Péti (4) – musela denně zápasit s jejich nechutí vstávat a snídat. „Od té doby, co Daník nastoupil do školy, ho za žádnou cenu neumím vylákat z postele, a když už konečně vstane, trucuje u snídaně. Ve škole je potom unavený a nesoustředěný, že ani nevnímá, co se učí. A aby toho nebylo málo, menší syn samozřejmě opakuje vše po starším bráškovi,“ svěřila se Martina. Pokud se taková rána u vás opakují denně, je opravdu na čase s tím něco udělat.

Jak se stát supermámou?

Vysmáté maminky z reklam, které hravě zvládají ranní povinnosti, opravdu existují! Můžete se jimi stát také vy, pokud dětem připravíte snídani, která je bez váhání vytáhne z postele. Už nebudete muset poslouchat komentáře jako „fuj“, „to mi nechutná“ nebo „tohle já jíst nebudu!“. Pokud má váš drobek se snídáním problém, musíte změnit přístup. Poradíme vám, jak změnit vaše společná rána na rána plná pohody a dobré nálady.

  • BrumíkPrvní snídaňové pravidlo zní: nenuťte děti do jídla na sílu!

Pokud vaše dítko odmítá snídat, jděte na to postupně a na ranní jídlo jej navykejte opravdu pomalu. Začněte s tím, co má dítě opravdu rádo. Ideální je začít s nápojem. „Čaj nebo kakao jsou oblíbené snídaňové nápoje všech dětí. Pokud dítě odmítá snídat, zkuste mu podávat některý z těchto nápojů a postupem času k němu přidávejte malé porce jídla,“ doporučuje dětská psycholožka Renáta Faltýnová. „Takovýmto způsobem se postupně dopracujete k tomu, aby vaše dítě snídalo normální porce jídla.“

  • Druhé snídaňové pravidlo: snídaně potřebují čas

Vyhraďte si na snídani alespoň 10 minut času a pokuste se je strávit společně s dětmi u jednoho stolu bez neustálého odbíhání nebo napomínání. Pokud váš malý nezbedník potřebuje více času, nechte si větší časovou rezervu. Zdá se vám 10 minut málo? Věřte, že je to dost času, pokud se opravdu věnujete pouze jídlu a ničemu jinému.

  • Třetí snídaňové pravidlo: vhodná motivace dokáže zázraky

Nezapomínejte na motivaci, která je pro děti velmi důležitá. „Připravte si snídaňový kalendář a za každou snědenou snídani dejte dítěti razítko nebo veselou samolepku. Za každý splněný týden nebo měsíc dítě odměňte, ale pozor na výběr odměny! Nedoporučuji děti motivovat materiální odměnou, ale například společným výletem nebo zážitkem,“ radí Renáta Faltýnová.

  • Čtvrté snídaňové pravidlo: máma je vždy vzorem!

Děti často jen opakují to, co vidí u rodičů. Pokud odmítají některé potraviny, například zeleninu, zamyslete se, jestli ji konzumujete i vy. Zůstává na vašem talíři například paprika nebo ředkvička? Je velmi pravděpodobné, že vaše ratolesti se jim budou také vyhýbat. Přemožte se a jezte zeleninu s chutí, určitě to stojí za to.

  • Páté snídaňové pravidlo: vyvážená snídaně každý den

Při výběru snídaňového jídelníčku myslete na to, aby děti dostaly všechno, co jejich organismus ráno potřebuje. Kromě toho, že snídaně musejí být chutné a čerstvé, nesmí chybět sacharidy, bílkoviny, ovoce či zelenina ataké vhodný nápoj. Tajným pomocníkem super mámy jeBeBe Brumík Snídaně z měkkého piškotového těsta smeruňkovo-tvarohovou nebo vanilkovo-tvarohovou náplní, který potěší malého neposedu, ikdyž vstane se špatnou náladou. Stačí hodoplnit ovocem a mléčným nápojem či jogurtema vyvážená snídaně je hotová raz dva. Ještě šálek ovocného čaje asnídaně je kompletní. SBrumíkem je vždy zábava. Kdo první ukousne Brumíkovi ucho? A nohu? Ahlavu?

Tajné recepty supermámy

Brumík

Pokud váš nezbeda preferuje jeden druh snídaně, která je vyvážená, nemusíte jeho oblíbené menu radikálně obměňovat. Osvěžte snídaně výměnou jednotlivých Brumíkových příchutí, vyměňte jablíčko za pomeranč, kiwi nebo mandarinku. Jogurt vystřídejte mlékem či kefírem, případně kouskem sýra. Takové lákavé snídaně si děti rychle zamilují a vstanou s chutí!

Reklama